Muchachas. Tom 1

2015-04-08
2015-04-08
Marta Olszewska
literatura obyczajowa Marta Olszewska

Cukierkowa okładka do treści niewątpliwie ciężkiej ... z początku pomyślałam "ale chała" ale po zapoznaniu się z treścią powieści, ŚWIETNIE NAPISANEJ , PIĘKNIE NAPISANEJ tylko że o brzydkich rzeczach, stwierdzam, że okładka jest adekwatna do treści. Proste, cukierkowe kobietki za wszelką cenę zatuszują swój życiowy syf za kolorową i miłą maską ( okładką). Nie znoszę czytać o przemowy wobec kobiet nie dlatego, że mnie to boli, ale dlatego, że nie znoszę czytać o IDIOTKACH. Moim skromnym zdaniem nie ma facetów znęcających się nad kobietami, są tylko kobiety, które pozwalają się bić. Pancol stworzyła historię właśnie o nich, niby ofiarach, a tak naprawdę katach własnych dzieci i otoczenia. Jej historia i bohaterki są takie słabe i głupie, ale jej styl pisania jest tak wyśmienity i bezbłędny, że wręcz czułam, że książka przyciągania mnie jak magnes. W pewnym nawet momencie przyłapałam siebie, że wręcz jestem w stanie zrozumieć tę opisywaną na jej stronach bezwzględność jako coś zrozumiałego nie tylko do zaistnienia ale wręcz konieczne do utrzymania i trwania. To dlatego tak wysoko oceniam tę książkę. Gdyż pomimo tego, że porusza ona oklepany moim zdaniem temat (przemocy domowej) to jednak forma w jakiej autorka go porusza zasługuje na wysokie wyróżnienie. Z chęcią sięgnę po drugi tom, ale za jakiś czas, nie teraz ... może za pół roku, może za rok.

Nie przepadam za wątkami o przemocy wobec kobiet. Do tego łączenie paru wątków trochę słabe - 2 ledwo nakreślone - w sumie nie wiadomo, czy rozbudowane będą w kolejnych tomach czy to jakieś nawiązanie do poprzedniej serii, bo ewidentnie brzmi jakby jakieś "dalsze dzieje" bohaterów innych książek były tu opisywane. Ale wciągająca, dobrze napisana. Pewnie sięgnę po kolejne tomy. :)

„Muchachas” jest pierwszym tomem serii o takim tytule. Wątki są różne. Bohaterką jest na początku Hortense, a potem już Stella, która pracuje na złomowisku. Najwięcej treści jest o niej i nie jest to zbyt ciekawe. Książka jest mało interesująca, oceniam jako słabą.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Muchachas 1 to pierwszy tom trylogii autorstwa Katherine Pancol, jednej z najpopularniejszych współczesnych francuskich pisarek. Opisuje losy trzech kobiet, którym życie stawia wiele wyzwań, przeszkód i zmartwień.

Hortense jest projektantką mody. Jej fantazyjne i ekstrawaganckie pomysły są uwielbiane i rozchwytywane, jednak Stella marzy o własnej firmie i marce. Jest w szczęśliwym związku, również z artystą, lecz w głębi serca czuje, że czegoś jej w życiu brakuje. Niespodziewanie na jej drodze staje ktoś, kto jest w stanie otworzyć jej drzwi do wielkiego świata.

Josephine jest nieśmiałą i niepewną siebie kobietą. Jednakże u boku nowego mężczyzny staje się wesoła i ciekawa świata. Sięga w głąb swojego serca i poznaje siebie na nowo. Kłopoty natomiast przysparza jej nastoletnia córka, która zakochuje się i pod wpływem impulsu ucieka z domu.

Stella pracuje u swojej przyjaciółki na złomowisku i samotnie wychowuje syna. Na pierwszy rzut oka jest pewna siebie i niezależna, nie zawraca sobie głowy ubiorem, najchętniej nosi znoszone ogrodniczki i bluzy. Jej największym zmartwieniem jest ukochany, który jako nielegalny imigrant nie może przebywać ze swoimi bliskimi oraz jej matka, która z powodu pobicia trafia do szpitala.

Historie Hortense i Josephine są jedynie subtelnie nakreślone, można się domyślić, że w kolejnych tomach zostaną rozbudowane. W Muchachas 1 to opowieść o Stelli jest najważniejsza. I nie dajcie się nabrać (tak jak ja) na tę uroczą i romantyczną okładkę, bo wnętrze jest zupełnie odmienne. Głównym problemem poruszanym przez autorkę jest przemoc wobec kobiet. Temat trudny, skomplikowany, rzadko spotykany w literaturze kobiecej, ale jakże ważny. Ojciec Stelli, Ray Valenti, uważany jest za lokalnego bohatera. Jako strażak zyskał sobie nieskazitelną reputację i zwolenników. Nikt nie podejrzewa, a raczej nie chce się do tego przyznać, że w domu Valenti ukazuje zupełnie inne oblicze. Od dnia ślubu znęca się nad swoją żoną fizycznie i psychicznie, a gdy pojawia się Stella, staje się jego „obiektem” molestowań. Gdy staje się pełnoletnia wyprowadza się z domu, natomiast jej matka, zastraszana i upokarzana godzi się na lata udręki. Do tego dochodzi lokalna społeczność, która w obawie przed „herosem” udaje, że niczego nie widzi. Stella nie mogąc dłużej znieść tej sytuacji, stara się znaleźć jakieś rozwiązanie. Zakończenie powieści zmusza nas po sięgnięcie kolejnego tomu, bo historia zostaje urwana w ważnym momencie.

Muchachas 1 to powieść, która zmusza nas do refleksje i wywołuje skrajne emocje. Historia nie jest łatwa i przyjemna, ale napisana w przystępny i nieco poetycki sposób. Miejscami pojawiają się nawiązania do poprzednich powieści Pancol, co nieco może przeszkadzać dla tych, którzy nie się z nimi nie zapoznali, ale jednocześnie daje impuls do sięgnięcia po nie. Historie tych kobiet, a w szczególności Stelli są warte uwagi, ale na pewno nie jest to książka, którą się czyta dla rozrywki.

Hortenese Cortes, młoda i ambitna dziewczyna, planuje założyć własny dom mody, na próżno jednak poszukuje inspiracji do swojej pierwszej kolekcji, co wprowadza ją w zły humor i początkuje kłótnie z jej chłopakiem, utalentowanym pianistą, Garym Wardem.
Stella pracuje na złomowisku, ledwie wiąże koniec z końcem, a do tego jej ukohany jest nielegalnym imigrantem. Ojciec Stelli wciąż stosuje przemoc wobec jej matki.
"Muchachas"- książka Katherine Pancol, jednej z najpopularniejszych francuskich autorek to opowieść o kobietach, które starają się ułożyć swoje życie mimo przeciwności losu. Czytamy o przemocy domowej, kłótniach w związku, ale także o realizacji marzeń. Bohaterki są bardzo charyzmatyczne i bgato opisane, przez co wręcz można się z nimi utożsamić.
Powieść Katherine Pancol czyta się bardzo przyjemnie i lekko, nawet nie zauważywszy upływu czasu.
"Muchachas" gorąco polecam dziewczynom, które szukają inspiracji, wzruszeń i lubią niebanalne historie. Naprawdę, warto przeczytać tę książkę.

2034

Czytałam wcześniej dwie książki Katherine Pancol i z chęcią sięgnęłam po kolejne. Jeśli patrząc na okladkę, liczycie na lekką i wesolutką książkę - to czeka was duże zaskoczenie. Muchachas to opowieść o niezwykłych kobietach, których życie nie rozpieszcza, zmagają się z wieloma problemami. Mamy tutaj samotne matki, molestowanie i maltretowanie w rodzinie, ale również miłość, przyjaźń i wielki hart ducha.

Hortense jest jedną z bohaterek powieści, to projektantka mody o wielkich aspiracjach, bardzo kreatywna, która chce wypromować siebie. Mieszka z muzykiem, każde z nich często pogrąża się w swoim świecie. Pewnego dnia dziewczyna porzuca pracę i postanawia zdać się sama na siebie. Ścieżkę do wielkiego świata otwiera jej właścicielka domu, w którym mieszka. Projektantkę spotyka spore zaskoczenie, bo nie przepada za starszą kobietą. Nigdy w życiu nie wiesz, kto wyciągnie do ciebie pomocną dłoń.....

Stella pracuje na złomowisku i wychowuje syna, Toma. Ta młoda kobieta ubiera się w męskie rzeczy i ukrywa swoją kobiecość. Żyje w ciągłym strachu, prześladowana przez ojca. Roy używał przemocy fizycznej wobec niej i jej matki. Dziewczyna, kiedy tylko mogła, wyprowadziła się z domu i nigdy tam już nie zawitała. Obawia się o swego synka, a jej mężczyzna, imigrant, jest również prześladowany przez Roya i musi się ukrywać. Kiedy Leonie, matka Stelli, trafia do szpitala ciężko pobita, wszyscy starają się jej pomóc i odizolować ją od oprawcy, jakim jest jej własny mąż. Jednak wokół pokutują małomiasteczkowe konwenasne. Roy jest strażakiem i bohaterem, więc nikt nie ujawnia, co dzieje się u niego w domu. Jest bezkarny i bezlitosny.

Josephine wychowuje nastoletnią córkę. Aktualnie nie jest jej łatwo, zakochała się i kwitnie w nowym związku, jednak córka nie jest tym zachwycona. Efektem jest jej ucieczka z domu, do chłopaka. Josephine, wspierana przez partnera, rusza na jej poszukiwanie. Kobieta nie wierzy w siebie, jest zachukana, co denerwuje Phillipe'a, który ją kocha. Stara się dodać jej wiary w siebie.

Jak widziecie, opowieść zaserwowana przez Katherine Pancol chwyta za serce i porywa czytelnika. To wzruszająca i bardzo poruszająca opowieść o kobietach, zupełnie różnych, jednak każda zmaga się ze swoimi wyzwaniami. Życia w ciagłym strachu doświadcza Stella i jej matka. Trudno im to zmienić, jednak nie sięgają po profesjonalną pomoc. Wstyd, czy strach? Trudno powiedzieć. Kobiety i dzieci, które doświadczają przemocy domowej są jak zastraszone zwierzątka, które często poddają się i boją poprosić o pomoc. A często, kiedy już się na to zdobywają, jest za późno. Stella jest silniejsza od swej matki i stara się przeciwstawić Royowi, jednak jej życie ciagle płynie pod presją strachu.
Jak trudno poukładać sobie na nowo życie z ukochanym, mając nastoletnią córkę, przekonała się Josephine. Dąży jednak do szczęścia, a jej partner ją w tym wspiera. Trzymam kciuki, żeby im się poukładało życie. Bohaterki powieści Kathrine Pancol idą pod wiatr i starają się po prostu żyć.

"Muchachas" to poruszająca opowieść o wielu odcieniach życia, pełna barw i emocji. Powieść, choć napisana lekko, porusza wiele mocnych tematów i skłania do refleksji i rozejrzenia się wokół. Bardzo jestem ciekawa, jak potoczą się dalsze losy bohaterek i sięgam od razu po II tom :)

"Muchachas tom 1" opisuje losy trzech kobiet. Hortense mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Jej marzeniem jest zabłyśnięcie jako światowej sławy kreatorka mody, lecz brakuje jej środków na rozpoczęcie pracy nad własną marką. Stella pracuje na złomowisku w małym francuskim miasteczku Saint-Chaland. Samotnie wychowuje syna, a jej ukochany, Adrian, nielegalny imigrant, jest poszukiwany przez policję. Dodatkowym zmartwieniem Stelli jest jej matka, która od lat jest ofiarą przemocy fizycznej i psychicznej ze strony swojego męża Raya. Joséphine jest popularną pisarką powieści dla kobiet. Sukces w życiu zawodowym nie przekłada się u niej na szczęście w życiu prywatnym, gdy próbuje powiązać rolę matki swojej nastoletniej córki z gorącym uczuciem wobec Philippe’a, miłości swego życia. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że kobieta mieszka w Paryżu, on zaś w Londynie.

"Muchachas tom 1" to literatura zdecydowanie kobieca, pełna emocji i ważnych tematów. Choć z początku historie Hortense, Stelli i Joséphine są całkowicie od siebie różne, to wraz z lekturą powieści, czytelnik odnajduje szczegóły, które je ze sobą wiążą i które będą się umacniać w kolejnych częściach trylogii. W recenzowanej powieści na pierwszy plan wysuwa się opowieść o Stelli, pozostałe zostały tylko delikatnie zarysowane, ich rozwinięcie zapewne znajdzie się w pozostałych dwóch tomach.

Więcej na: http://wiedzma-czyta.blogspot.com/2015/05/katherine-pancol-muchachas-tom-1.html

• Posłane w świat
  • Moi mali książęta :)