U brzegu

Rebis
2015-10-07
2015-10-07
Anna Bernaczyk

Początkowo ciężko znaleźć sens, potem nie wiemy w jakim kierunku idziemy, jakiego rodzaju powieści, po połowie już wiadomo będzie lekko łatwo i przyjemnie. Bardziej dla młodzieży niż wytrawnych czytelników, po prostu obyczajowo, tak przed snem może być.

"U BRZEGU" - totalne rozczarowanie. Nudno, smutno i przewidywalnie. Po autorce "Wody dla słoni" spodziewałam się czegoś znacznie lepszego niż połączenie kiepskiej powieści przygodowej, słabego dramatu psychologicznego i kiepskiego harlequina z drugą wojną światową w tle. Ale to tylko moja subiektywna opinia, wiele osób może jej nie podzielać i dlatego warto przekonać się samemu.

Chciałam poznać kolejną powieść Gruen - po "Wodzie dla słoni". Poprzeczka ustawiona dość wysoko. "Woda..." była świetnym obrazem, perfekcyjnie nakreślonym portretem i psychologicznym a, prostym podejściem do relacji i zależności bohaterów.
A w "U brzegu" nie ma niczego podobnego. Sztywne postacie, w jakiś interakcjach, niby jakieś psychologizujące ujęcie, ale średnio udane, bo właściwie co tu tłumaczyć. Zbyt przegadany początek, zbyt mało kleistości w fabule. Wątek poszukiwań potwora z Loch Ness powinien uzasadniać akcje, a mam wrażenie jakby był wciśnięty - tylko po to żeby zaistniał element fantastyczny, oderwany od czasów wojny, charakteryzujący przedstawione postacie amerykańskich arystokratów.
Irytujące. Rozczarowujące.

Historia Madeleine Hyde to opowieść o młodej Amerykance, która odkrywa, że jej małżeństwo jest pomyłką.
Trwa II wojna światowa, ale bohaterka niewiele o niej wie, żyjąc w towarzystwie innych młodych ludzi nastawionych na dobrą zabawę. Dzięki wyjazdowi do Szkocji poznaje prawdziwe oblicze męża, namacalnie odkrywa prawdę o okrucieństwie wojny i spotyka nowych przyjaciół.

Urzekła mnie Szkocja opisana przez autorkę, polubiłam też bohaterów i bardzo wczułam się w ich losy (choć mąż Maddie potwornie mnie irytował). Zafascynowały mnie też elementy szkockiego folkloru wplecione w fabułę.
Zakończenie, wbrew pozorom, wcale nie wydawało mi się przesłodzone. W zestawieniu ze słodko-gorzką historią taki finał zdaje się całkiem uprawniony, w końcu to literatura kobieca. :)

Za śliczną okładką, znalazłam przepiękną historię o samotności, miłości i przyjaźni. Urzekł mnie bogaty i barwny styl autorki. Wyraziści bohaterowie, - szczególnie polubiłam Maddie i jej wewnętrzną przemianę.
Akcja wolno płynie, oddaje wspaniały klimat Szkocji, tajemnicy potwora z Loch Ness, a wszystko przeplecione jest cieniem wojny.
Nie ma tu akcji, intryg - historia tej książki wypływa z serc bohaterów, czasu i miejsca w jakim się znaleźli.

Nie ma tu akcji, intryg - historia tej...

"Wodą dla słoni" Sara Gruen postawiła poprzeczkę na niezłej wysokości, więc sądziłam, że jej kolejna książka "U brzegu" okaże się równie interesującą lekturą. Niestety, przeżyłam czytelnicze rozczarowanie:(.

Przede wszystkim powieść napisana jest nierówno. Pierwsza połowa jest po prostu nudnawa, takie tam blubry o wszystkim i o niczym. Ci, którzy przebrną przez te 200 stron, mogą jednak liczyć na małą nagrodę, bo w drugiej połowie akcja nabiera rozpędu, zaczyna trzymać w napięciu i przynosi kilka niespodzianek. Ten efekt nieco psuje przewidywalne zakończenie - jak dla mnie zbyt oczywiste i nieco przesłodzone.

Na pewno jest to powieść przegadana, zbyt rozwlekła i - zwłaszcza w porównaniu z "Wodą dla słoni" - zbyt oczywista i prosta.
Można ją przeczytać z braku laku, ale nie należy się nastawiać na wielkie przeżycia. Ot, lektura jakich wiele, taka, którą szybko się czyta i o której równie szybko się zapomina.

Książka ta ma bardzo słaby początek i bardzo dobry koniec. Już miałam ochotę ją rzucić w kąt, gdy w końcu akcja zaczęła nabierać tempa. Nie dorównuje "Wodzie dla słoni" jednak polecam.

Ta bohaterka,.była dziwna.Że,też sobie nie umieć chleba ukroić ?
No,tak dziecko rozpieszczone.Autorka,skupia się ile.To Niemców zginęło w czasie wojnny.A,.gdzie Żydzi i Polacy ?
Dla mnie książka dobra.Kupiona za 10 zł.

Ta bohaterka,.była dziwna.Że,też sobie nie umieć chleba ukroić ?
Dla mnie książka dobra.Kupiona za 10 zł.

Dobra książka... od II połowy :)

Dobra książka... od II połowy :)

• 2015
  • Audiobooki
  • Mam do przeczytania

Dodaj cytat z książki U brzegu

Video

Video