Granice duszy

Okładka książki Granice duszy Nicola Chiaromonte
Okładka książki Granice duszy
Nicola Chiaromonte Wydawnictwo: Czytelnik publicystyka literacka, eseje
4010 str. 66 godz. 50 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
1996-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1996-01-01
Liczba stron:
4010
Czas czytania
66 godz. 50 min.
Język:
polski
ISBN:
8307024579
Tłumacz:
Stanisław Kasprzysiak
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
272
271

Na półkach:

Nicola Chiaromonte. „Wymawiasz nazwisko, ale nie jest znane nikomu. Albo dlatego że ten człowiek umarł, albo że znakomitością był nad inną rzeką” - te pięknie słowa Czesława Miłosza z pewnością doskonale pasują do włoskiego myśliciela i eseisty. „Granice duszy” to zbiór jego tekstów z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego stulecia, który w mojej ocenie jest przede wszystkim zapisem intelektualnego klimatu tamtych czasów. Rozliczenie z przeszłością kontynentu, egzystencjalna kwestia ludzkiej wolności czy próba odczytania na nowo europejskiej kultury i sztuki – to tylko niektóre wątki zawarte w zbiorze esejów Chiaromontego.

Przyjemnie jest zanurzyć się w tym światopoglądowym fermencie, w wyniku którego na nowo próbowano nakreślić źródła naszej kultury i wartości, zanim konsumpcjonizm i masowość upchnęły poruszane tutaj problemy do schowka historii ludzkiej myśli z plakietką „przeterminowane/nie-do-sprzedania”. W rzeczy samej, Chiaromonte tworzył teksty trudne do masowego odbioru, co nie przeszkadzało mu w ich publikowaniu w prasie. Nasycone głębokimi przemyśleniami, mocno czerpiące z intelektualnych prądów powojennej Europy, mogą obecnie trafić do gustu raczej wąskiego grona odbiorców. Bo, jak dalej dopisał Miłosz, „młode pokolenia nie interesują się tym co było gdzieś i kiedyś”. Jest tak, ale nie można być zanadto surowy w stosunku do młodych. Aby czerpać przyjemność z eseistyki włoskiego pisarza, trzeba wiedzy i doświadczenia, które to bardzo rzadko idą z młodością w parze. Zresztą młodość to pojęcie względne.

Wydawca podzielił zebrane eseje na trzy części, z których najciekawsze wydawały mi się te zebrane w środkowych rozdziale, zatytułowanym „Heretyk”. Może dlatego, że zawierały one najwięcej osobistych i mocno bezkompromisowych przemyśleń autora na temat współczesnego mu świata, czego najlepszym przykładem jest esej „Masowość a wyższe wartości”, w którym - w oparciu o fragmenty z „Buntu mas” Ortegi y Gasseta (kolejna pozycja do zaliczenia) - poszukuje różnic między zniewolonym „człowiekiem masowym” a świadomą życia i paradoksu wolności jednostką ludzką. Zawarty w tym eseju klimat rozpaczliwego poszukiwania pewnych wartości w bezsensowym świecie stanowi doskonałą wizytówkę stylu autora, który to przejawia się niezależnie od tego, czy w swoich tekstach Chiaromonte porusza tematykę dotyczącą powieści, teatru, sztuki, polityki, historii czy filozofii. Warto również uważnie wczytać się w uwagi poświęcone antycznej kulturze greckiej, które przynoszą sporo ciekawych i oryginalnych wniosków.

Nicola Chiaromonte z pewności należał do czołówki intelektualistów XX wieku. Natomiast tą zadziwiającą nieco nieznajomość współcześnie jego nazwiska (oraz jego mistrza, Caffiego) należy chyba tłumaczyć mocno ekskluzywną, jeśli mogę użyć tego sformułowania, formą twórczości jaką uprawiał. Pamięć ludzka „lubi” jednak postacie tworzące monumentalne dzieła, które pozwalają szerokiej publiczności znaleźć coś dla siebie, nawet jeśli owo znalezisko było dalekie od intencji twórcy. To właśnie dlatego nazwiska Camusa czy Sartre'a, co by wymienić te najgłośniejsze, są niczym sztandary w intelektualnej spuściźnie europejskiej kultury. A Chiaromonte? Chiaromonte, by powrócić do słów Miłosza, był „znakomitością nad inną rzeką”. Warto zatem choć na chwilę tam zawitać. „Granice duszy” warte są bowiem poświęconego na lekturę czasu.

Nicola Chiaromonte. „Wymawiasz nazwisko, ale nie jest znane nikomu. Albo dlatego że ten człowiek umarł, albo że znakomitością był nad inną rzeką” - te pięknie słowa Czesława Miłosza z pewnością doskonale pasują do włoskiego myśliciela i eseisty. „Granice duszy” to zbiór jego tekstów z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego stulecia, który w mojej ocenie jest...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    12
  • Przeczytane
    3
  • Posiadam
    2
  • Nie-piękna
    1
  • Eseje
    1
  • Teraz czytam
    1
  • Filozofia_Socjologia_Psychologia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Granice duszy


Podobne książki

Przeczytaj także