Zabite

Okładka książki Zabite Jorge Ibargüengoitia
Okładka książki Zabite
Jorge Ibargüengoitia Wydawnictwo: Universitas Seria: Las Américas. Nieznana klasyka literatury latynoskiej literatura piękna
Las Américas. Nieznana klasyka literatury latynoskiej
Las muertas
Universitas
2015-01-01
2015-01-01
Tomasz Pindel
literatura iberoamerykańska literatura meksykańska

Putas y la muerte

Historia oparta na prawdziwych wydarzeniach, ale wyjątkowa nie tylko z tego powodu. Zupełnie inaczej niż zwykle przy opisywaniu tego typu zdarzeń - sprawczynie nie są tutaj niepotrzebnie demonizowane, a sposób opisywania nie ma znamion taniej sensacji. Wszystko wypada ostatecznie w sposób śmieszno-straszny, część wydarzeń ma charakter przypadkowy, a żadna z postaci nie jest czarno-biała i chyba właśnie dlatego autorowi udało się osiągnąć niespotykany poziom realizmu. Literacko fajna rzecz.

Bardzo dobra książka. Świetną recenzję napisała poniżej JoannaB. A mnie wypada się tylko podpisać pod nią obiema rękoma.
Zatem w tym miejscu tylko parę słów o książce. Książka oparta jest na prawdziwej historii sióstr Gonzalez Valenzuela. Tą historią ponoć żył w 1964 r. cały Meksyk. Wspomniane siostry prowadziły nielegalne domy publiczne , w których znęcały się i zmuszały do prostytucji młode kobiety. Często nieletnie. Wiele spośród nich zamordowały i zakopały potajemnie ich ciała. W sumie z ich rąk zginęło 91 kobiet. Na kanwie tej historii, autor książki, opisał historię dwóch sióstr Baladro. Ale opisana historia znacząco różni się od tej prawdziwej, bo ofiar jest znacznie mniej a i giną jakby przypadkiem. W posłowiu do książki czytamy, że ten zabieg autora był celowy. Autor nie chce epatować okrucieństwem i grozą. Chodzi mu raczej o pokazanie lokalnych układów opartych na korupcji. Chce pokazać zepsucie władzy, która godzi się na uprzedmiotowienie kobiet a nawet w tym uczestniczy.Autor skupia się także na relacjach sióstr jako przełożonych z podległymi im kobietami opartych na przemocy i bezwzględności . Tym celom autora służy także bardzo minimalistyczny język tej powieści, którą czyta się jak reportaż , a momentami jak akta sądowe. Dodam, że niniejsza książka i wcześniejsze powieści autora przyniosły mu z czasem spory rozgłos i uznanie. Po przeczytaniu książki "Zabite" stwierdzam, że pozytywne recenzje są dla niej zasłużone.

Książkę dobrze się czyta mimo, że nie jest typowym opowiadaniem. Trochę w niej reportażu, trochę suchych informacji jakby z kroniki policyjnej. To co mnie w niej zaskoczyło to delikatność z jaką opisane zostały zabójstwa oraz kary wymierzane dziewczyną. Nie ma tu miejsca na ból czy jakieś inne uczucia. Jedynym wyjątkiem są opisane romanse Serafiny. Do tego kilka słów o prawdziwych zdarzeniach jakie miały miejsce w Meksyku pozwalają czytelnikowi na nowo ocenić historie pisarza. Osobiście uważam, że pominięcie makabry dało mu o wiele więcej odbiorców. Dla wielu prawda będzie nie do pojęcia, a inni nie będą mieli odwagi się z nią zmierzyć.

Żeby była jasność - właściwie to wszystkie zostały zabite przez przypadek. Jedna nie doszła do siebie po źle przeprowadzonej aborcji. Dwie spadły z balkonu. Kolejna, ach kolejna, została wzięta za złodzieja i zastrzelona. Cóż, bywa. To wszystko nieważne. Ważne, że siostry Baladro są niewinne. Świetnie zorganizowane, przedsiębiorcze i samodzielne. Wzbudzające respekt wśród podwładnych i sympatię u klientów. To rzadkość w tamtych czasach. Rzadkość. Zwłaszcza w Meksyku.
W dzisiejszych czasach pewnie zostałyby coachami. Niestety miały pecha. Bo swoje świetnie prosperujące burdele prowadziły nielegalnie. Ale z drugiej strony: czy troskę o zwyczajne, zgodne z naturą, męskie potrzeby można nazwać czymś nielegalnym? Przecież to altruizm! Tylko, że odpłatny.
Trochę ironizuję, ale o dziwo, autor książki opisując dość poważne przecież przestępstwo, ironizuje jeszcze bardziej. Napisana przez niego historia przypomina nieco raport policyjny, ale z elementami humorystycznymi. Humor przejawia się na przykład w zestawieniach zeznań świadków wydarzeń. Podczas gdy jeden świadek mówi A, drugi mówi B, to trzeci nie mówi wcale. Słowa wielu z nich są po prostu kłamstwem. Początkowo kłamały tylko siostry Baldaro. Że nie więziły, nie znęcały się, że płaciły godnie i że nikogo nie zakopały w ogródku. Później kłamią również ofiary. Oczywiście, że te dwie nie spadły same z balkonu. Zostały zepchnięte przez swoje pracodawczynie.
Książka napisana jest konkretnym, surowym językiem i świetnie oddaje całą historię. Nie ma tu żadnych upiększeń i niepotrzebnych opisów przyrody :) To, co rzuca się w oczy to fakt, że bohaterowie też raczej nie mają swoich emocji. Ktoś płacze, ktoś się śmieje, jest też nienawiść i chęć zemsty, ale autor nie wnika w duszę, w serce i nie patrzy co tam komu leży na wątrobie. Ważne są fakty, wydarzenia. Cóż, że każdy zapamiętał je nieco inaczej. Przecież nie ma dwóch osób patrzących na świat tak samo. Dlatego z perspektywy prostytutki kara w postaci batów na plecy, była powodem do nienawiści, a dla właścicielek burdelu sposobem na zachowanie dyscypliny.
Sposób pisania Jorge Ibargüengoitia początkowo przypominał mi opowiadania Ferdinanda von Schiracha. Później przekonałam się, że ta ironia, o której wspomniałam wcześniej, robi różnicę. Jeśli jednak ktoś ma ochotę na podobny styl, ale emocje całkiem na serio, polecam von Schiracha. Też pisze o zabitych. I o winie. I o przestępstwach.

Mehhh. Śmieszne jest to, że prawdziwa historia jest o wiele gorsza

Mehhh. Śmieszne jest to, że prawdziwa historia jest o wiele gorsza

Bardzo dobra rzecz o ciekawej konstrukcji i zawrotnym tempie.

Bardzo dobra rzecz o ciekawej konstrukcji i zawrotnym tempie.

Książka oparta na autentycznych wydarzeniach, które miały miejsce w latach 50. i 60 XX wieku w Meksyku.
Handel ludźmi, morderstwa, nielegalna prostytucja... to tylko wyrywek z tego, co można spotkać na stronach książki.
Polecam.

Polecam.

Historia oparta na faktach, choć w stosunku do pierwowzoru nieco wygładzona i z humorem. Ukazuje od podszewki kwestie sutenerstwa w Meksyku.

Jakbym czytał Wikipedie. Nuda.

Jakbym czytał Wikipedie. Nuda.

• Literatura meksykańska
  • Mam