Tyle słońca. Anna Jantar. Biografia

Znak
2015-05-18
2015-05-18
literatura polska Anna Jantar piosenkarka biografia

Okładka książki Znak nr 785 / 2020 Tomasz Bocheński, Wojciech Bonowicz, Olga Gitkiewicz, Stephen Greenblatt, Joanna Guszta, Wiesław Myśliwski, Stanisław Obirek, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Maciej Robert, Filip Springer, Małgorzata Szczurek, Marcin Wilk
Znak nr 785 / ... Tomasz Bocheński, W...
Okładka książki Pisać. Rozmowy o książkach Piotr Ambroziewicz, Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Maciej Bernatt-Reszczyński, Artur Boratczuk, Jerzy Wojciech Borejsza, Natalia Budzyńska, Kamil Całus, Wojciech Chmielewski, Paweł Chojnacki, Daria Czarnecka, Małgorzata Czyńska, Rafał Dajbor, Piotr Dobrowolski, Krzysztof Drozdowski, Agnieszka Frączek, Piotr Gajdziński, Barbara Gawryluk, Dorota Hartwich, Wacław Holewiński, Marcin Jacoby, Andrzej Jankowski, Elżbieta Jodko-Kula, Grzegorz Kalinowski, Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Marcin Kozioł, Joanna Kuciel-Frydryszak, Karolina Kuszyk, Cezary Łazarewicz, Magda Louis, Marcin Ludwicki, Nina Majewska-Brown, Agata Maksimowska, Ewa Małkowska-Bieniek, Anna Mateja, Anna Mieszkowska, Anna Milewska, Katarzyna Miller, Krystyna Mirek, Jarosław Molenda, Ewa Ornacka, Adam Pękalski, Jan Krzysztof Piasecki, Renata Piątkowska, Krzysztof Potaczała, Małgorzata Rejmer, Alek Rogoziński, Zbigniew Rokita, Dominik Rutkowski, Beata Sabała-Zielińska, Anna Sakowicz, Andrzej Skalimowski, Małgorzata Strzałkowska, Justyna Suchecka, Mariusz Surosz, Anna Synoradzka-Demadre, Piotr Szarota, Joanna Szyndler, Anna Tomiak, Mariusz Urbanek, Wojciech Widłak, Violetta Wiernicka, Marcin Wilk, Janusz Leon Wiśniewski, Mirosław Wlekły, Daniel Wyszogrodzki, Andrzej Zbrożek, Robert Ziębiński, Bartosz Żurawiecki
Pisać. Rozmowy... Piotr Ambroziewicz,...

Okładka książki Nie tak łatwo być Czesławem Czesław Mozil, Jarek Szubrycht
Nie tak łatwo ... Czesław Mozil, Jare...
Okładka książki Taka zabawna historia Juliusz Ćwieluch, Krzysztof Kowalewski (aktor)
Taka zabawna h... Juliusz Ćwieluch, K...
Okładka książki Czarny Anioł. Opowieść o Ewie Demarczyk Ewelina Karpacz-Oboładze, Angelika Kuźniak
Czarny Anioł. ... Ewelina Karpacz-Obo...

Dziewczyna utkana z paradoksów

Ładnie opisane życie świetnej wokalistki Anny Jantar. Szkoda ,że tak młodo odeszła..

Lubię biografie – ten rodzaj stwarzania człowieka na nowo, a jednocześnie formę utrwalania jednostkowej historii utkanej ze wspomnień osób najlepiej kogoś znających. Dotrzeć do nich, posklejać migawki wrażeń, przywołać impresje spotkań, wydobyć z pamięci słowa i wydarzenia związane z Panią Jantar, odsłuchać zachowane nagrania, obejrzeć zapisy video, przejrzeć wywiady, przewertować stosy dokumentów, a wszystko po to, by w miarę możliwości oddać najpełniej osobowość artystki. Niezwykłej kobiety. Dobrego i wrażliwego człowieka. Udał się trud; autor uchronił od zapomnienia życie wokalistki ze "słońcem w głosie" i aureolą życzliwości, sympatii wszędzie tam, gdzie się pojawiała. Blask Jej osoby nic nie stracił na intensywności, jednak cień tragicznej śmierci na zawsze pozostawił świat muzyczny w nieutulonym żalu do losu. Dzięki zaangażowanej postawie piszącego zyskujemy kompletny obraz Anny Jantar– niezwykle utalentowanej piosenkarki i ujmującej swym mimowolnym wdziękiem kobiety.

Podczas czytania tej książki nie da się nie zanucić chociaż tytułowej piosenki. Serio!
A okazji do mruczenia, gwizdania jest więcej, bo książka obfituje w całą kolekcję znanych nam wszystkim piosenek tej jakże znaczącej gwiazdy. I jaka ogromna szkoda, że nie może nas obdarzac swoim głosem :(. Ale dzięki autorowi możemy przypominac sobie jak powstawały hity słuchane do dzisiaj.
Książka ta to też wspomnienia z czasów, gdy mała Ania dorastała i szukała swojego miejsca na ziemi. To także historia związku z Jarosławem Kukulskim, autorem wielu, wielu kompozycji tworzonych nie tylko dla żony, ale dla artystów tamtych czasów.
To także mnóstwo wspomnień artystów, którzy obdarzali nas swym talentem wtedy co Anna Jantar i obecnie. No i piękny wstęp córki Anny i Jaroslawa Natalii, która poznawała i kochała swoją mamę właśnie poprzez muzykę, która po niej pozostała.

Super biografia ukazująca osobiste życie Ani jak i wspomnienia osób, które miały z nią styczność. Dodam też że już na wstępie dodany jest osobisty wpis córki Ani Natalii Kukulskiej, która w sposób wzruszajacy przedstawia nam jak ona pamięta mamę i jak ją wspomina

Na półkach: , , , , , ,

Ta książka, biografia pokazuje nam, żeby dążyć do celu, mimo tego, że mogą spotkać nas niepowodzenia. Ważne, żeby się nie poddawać. Uświadamia, że samemu można niewiele zdziałać. Trzeba z ludźmi dobrze żyć, ponieważ są nam potrzebni; mogą wiele pomóc, okazać wsparcie. Przede wszystkim jednak, historia Anny Jantar, przypomina o tym, jak kruche jest życie, dlatego trzeba wykorzystywać je w pełni, tu i teraz.
Zacznę od minusów, ponieważ jest ich niewiele - mnogość nazwisk i dat, które pojawiały się na początku, trochę mi przeszkadzała. Kiedy o kimś było wspomniane kolejny raz, ja już nie pamiętałam kto to, ponieważ po drodze pojawiło się mnóstwo innych osób. Było również napisane, że mama Ani Jantar w 2014 obchodziła 90. urodziny, a w 1926 nie miała nawet roczku, hmmm. Mimo wszystko podobało mi się to, że zostaliśmy tak wprowadzeni do tej książki, zaznajomieni z korzeniami artystki.
Annę Jantar uwielbiam już od tylu lat. Jej utwory mnie wzruszają, jej historia mnie wzrusza. Miło było przeczytać tyle nowych, dla mnie, rzeczy na jej temat. Przeczytałam kilka opinii i niektórzy zarzucają autorowi, że pisze o wokalistce "Ania, Anka" jakby byli przyjaciółmi, a nie byli. Nie rozumiem tych pretensji. Wydaje mi się, że autor chciał nam pokazać, że ona była normalną dziewczyną, kumpelą, nie "gwiazdorzyła", o czym wielokrotnie mowa w biografii. Dlatego dla mnie pisanie w taki sposób jest jak najbardziej na plus.
Podoba mi się też to, że Anna Jantar nie jest tutaj idealizowana, co przecież zdarza się bardzo często, gdy ktoś odchodzi. W pamięci zostają tylko zalety. A w tej książce nie, mamy też wspomniane o jej wadach, które przecież każdy posiada. To pozwala nam poznać tę artystkę tak dobrze, jak to możliwe.
Ta biografia jest naprawdę ciekawa. Nie dotyczy tylko Anny (a mogłaby trochę bardziej skupić się na wokalistce, na kulisach niektórych utworów itp.),ale ogólnie tamtych czasów i artystów. Dla mnie to takie zaskakujące... Naprawdę podróż do przeszłości pełna emocji. Mam wrażenie, że artyści wtedy więcej podróżowali zawodowo. Bez przerwy grali gdzieś za granicą. Kraje jakby wymieniały się swoimi gwiazdami. Teraz najpopularniejsi, robiący światową karierę, mają tournée po krajach, ale rodowite gwiazdy wyjeżdżają o wiele mniej. Takie są przynajmniej moje spostrzeżenia. Jestem też zaskoczona tym jakie ludzie w miastach, artyści mieli możliwości. Wydaje mi się, że różnice pomiędzy ludźmi z miasta, a ze wsi były wtedy ogromne. Ale to tylko moje wrażenia.
Zakończenie książki bardzo przejmujące, poruszające... Tyle lat już minęło, a człowiekowi do dziś serce pęka, że tak to się potoczyło...
Co dalej tworzyłaby Anna Jantar? Chciała zmian i jestem pewna, że dobrze by jej poszło. Ale życie ułożyło się inaczej...
Dziś można posłuchać jej nieśmiertelnych utworów, których w tak krótkim czasie, nagrała tak wiele! Są fotografie i nagrania. Po przeczytaniu obejrzałam sobie jeszcze raz, jak odbierała złotą płytę, a później śpiewała "Za każdy uśmiech" i chciało mi się śmiać, widząc jej ruchy, bo przypomniałam sobie fragment z książki, w którym była mowa, że jej taniec na scenie wyglądał tak, jakby ugniatała kapustę, haha.
Podsumowując, polecam, szczególnie fanom. Czyta się bardzo dobrze, szybko i przyjemnie. Tym lepiej gdy do czytania włączy się utwory artystki. Miałam nawet sytuację, w której cztery piosenki, o których czytałam, leciały akurat w odtwarzaczu, były to: Tylko mnie poproś do tańca, Nic nie może wiecznie trwać, Wielka dama tańczy sama i Ktoś między nami.

''Nic nie może przecież wiecznie trwać...". Trzeba przyznać, że od słów tego utworu aż skóra cierpnie.
Ubóstwiam twórczość tej gwiazdy estrady, szczególnie: ''Radość najpiękniejszych lat", ''Wielka dama tańczy sama" czy ''Baju-baj proszę pana".

Wstęp do książki napisała córka artystki Natalia Kukulska: ''gdy na lotnisku, trzymając bukiet frezji, nie doczekałam się przylotu mamy i spotkania z nią...To tak jakby czekanie na jej powrót przeciągnęło się do teraz. Tyle że nie ona, ale ja do niej wracam.

Biografia jest ciekawa, ale ma sporo minusów, które mogą przeszkadzać. Przede wszystkim zaskakuje uboga bibliografia, zbyt mała liczba publikacji poświęconych Annie Jantar. Niektóre wątki są ewidentnie niedopracowane.

Wśród wad wymienię jeszcze niepotrzebne opisy mało istotnych rzeczy. Nie podoba mi się sposób w jaki Marcin Wilk pisze o swojej bohaterce, szybko skracając dystans. A przecież znajomymi nie byli.

Dziennikarz rozmawiał z najbliższymi Anny Jantar, głównie jednak z Jej mamą, Haliną Szmeterling. Przejrzał sporo dokumentów, w tym prywatne listy.

Nie polecam, nie odradzam.

Mimo, że kiedyś trochę czytałam o wypadku A. Jantar, to jednak ostatni rozdział tej książki przeczytałam ze łzami w oczach... Może to dlatego, że wcześniej nie czytałam żadnej książki o A. Jantar, zresztą sama nie wiem...

Książka przeczytana ponownie, ocena bez zmian. Dobrze się czyta, rzetelna, masa fotografii, co tu dużo pisać po prostu dobra biografia.

Za mało o osobowości Anny Jantar, za dużo szczegółów o trasach koncertowych itp.

Jest to rzeczywiście biografia, fakty, daty, ale jakby bardzo powierzchowne. Dużo miejsca poświęcono innym osobom. Książka wygląda trochę tak jakby Autor pisal wypracowanie. Brak w niej życia. Po prostu brakuje pani Anny Jantar w tej książce.

• Biografie
  • 2015