Archipelag GUŁag 1918 - 1956 Tom 1

Rebis
2008-11-17
1988-01-01
Jerzy Pomianowski
literatura rosyjska obóz koncentracyjny Gułag totalitaryzm terror

Tom pierwszy tej olbrzymiej książki wydaje się być dopiero początkiem historii, który traktuje o aresztowaniach, więzieniach w miastach oraz transportach. W tej części nie ma jeszcze opisów samych obozów i Archipelagu.
Jednak to nie sprawia, że czyta się ją źle. Jest monumentalna, przerażająca i skłaniająca do myślenia - mi, jako współczesnemu czytelnikowi, ciężko uwierzyć w to, co jest opisane. I strach pomyśleć, że najpewniej podobne rzeczy cały czas dzieją się na świecie i mogą wrócić z większym natężeniem.

Nie będzie bynajmniej przesadnym patosem nazwać „Archipelag” jedną z najważniejszych ksiąg ludzkości. Nikt jak Sołżenicyn nie udokumentował w literackiej formie straszliwego sowieckiego komunizmu – w czasie jego trwania - ryzykując w zasadzie wszystkim.

I tak naprawdę nie ma żadnego znaczenia fakt, że potem Autor przeszedł na szowinistyczne pozycje putinowskiej Wielkiej Rosji, która na naszych oczach upodobniła się do wcześniej przezeń opisanego potwornego wzorca. Mało tego: właśnie dziś – w obliczu ponownych zbrodni nowo-starej Rosji – to arcydzieło wymaga szczególnej uwagi i pamiętania o jego wolnościowym przesłaniu.

W historii ta książka ma bowiem byt samoistny. Zapewnił to encyklopedyczny wręcz charakter „Archipelagu”, będący - na ówczesny czas - summą wiedzy o tym jednym z dwóch największych wynaturzeń ludzkości w 20 wieku - potem uzupełniony przez zawodowców wyposażonych w odpowiednie narzędzia . Ale to Sołżenicyn był pierwszy, mimo oczywistych ograniczeń, przed którymi stał.

Pierwszy raz czytałem te monumentalną rzecz jeszcze w latach 80. I wraz z ówczesna rzeczywistością współtworzyła ona mój światopogląd, któremu do dziś jestem wierny, zasadzający się na uznaniu wolności i godności człowieka za wyznacznik każdego systemu i ustroju gdziekolwiek i kiedykolwiek bądź.

Bo choć to swoista monografia stalinizmu, to jednak ma charakter uniwersalny. I nie można być obojętnym, kiedy jakakolwiek władza narusza przyjęte umowy społeczne. Bo – parafrazując klasyka - jeżeli się będzie, to "nawet się nie obejrzycie, jak na was, na waszych potomków jakiś Gułag nagle spadnie z nieba".

W tym kontekście pamiętam do dziś to uczucie, gdy czytałem wtedy, jak Autor opisuje dumnego Polaka (kiedy ten termin coś jeszcze znaczył) inż. Jerzego Węgierskiego ze lwowskiej AK, który zapoczątkował protest więźniów łagru - wzór godnej postawy dla Sołżenicyna. Pomyślałem sobie (dziś przyznaję: trochę na wyrost, jak to u idealistycznego młodziana), że Polak zawsze będzie za wolnością – i zewnętrzną i wewnętrzną. Nietrudno odgadnąć, jak z takim backgroundem oceniam dzisiejszy stan spraw w Polsce….

PS Jakby ktoś przybył z innej planety, ostrzegam: „nie czyta się łatwo” i to bynajmniej nie z powodu objętości…

Opowieść-reportaż Sołżenicyna wstrząsa mną do głębi. A czytam w momencie, gdy wojska Putina bombardują szpitale, zaminowują korytarze ewakuacyjne z ukraińskich miast, a doniesienia relacjonują o przymusowej wywózce dziesiątków tysięcy Ukraińców w głąb Rosji...

Gdy chodzi o książkę , to momentami dziwi czy nawet razi nieco ironiczny ton autora, gdy opowiada o strasznych przeżyciach ludzi, którzy wpadli w macki zbrodniczego systemu sowieckiego. Może to jednak sposób, by zdystansować się od tego, co przekracza ludzkie pojęcie.

Uznałem, że jednak przyda mi się na półkach i po latach od lektury sprawiłem sobie własny egzemplarz, który pewnie kiedyś przeczytam po raz wtóry. Każdemu sympatykowi komunistycznych mundrości życzę podróży do ich gułagów, dziękuję, do widzenia.

Najbardziej wstrząsający tom Archipelagu. Będąc nastolatką próbowałam przeczytać to dzieło, ale nie podołałam przy torturach stosowanych w trakcie śledztwa. Po kilku latach wróciłam - momentami bywa ciężko, ale zawzięłam się i muszę skończyć wszystkie trzy tomy. Lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy tęsknią za komunizmem i nie tylko. Ludzkość nie może pozwolić, aby tak brutalne i odczłowieczone czasy powróciły (tu w Europie po wojennych doświadczeniach) Szczególnie teraz-wojna na Ukrainie. Sołżenicyn jest genialny, że stworzył encyklopedię o sowieckich gułagach.

"Kto nie zna historii - będzie ją powtarzał",powoli, bez pośpiechu, setki stron .........., zbiór dziesiątek, epizodów ludzkich, osadzonych w realiach Rosji Radzieckiej. Czytając niektóre komentarze, odnoszę wrażenie iż pisały je osoby które nie czytały "Archipelagu..", czytały ale nic nie zrozumiały, lub czytały i nic nie pamiętają. To trzeba przeczytać, przeczytać i zrozumieć, zrozumieć i zapamiętać.

Książka wybitna, do przeczytania dla każdego jako przestroga, by zauważyli ze komunizm już kilka razy nie wyszedł,.

8 tylko dlatego że czasami strasznie się dłuży.

8 tylko dlatego że czasami strasznie się dłuży.

Znakomita trzy(a)tomowa praca Sołżenicyna w pełni zasługuje na miano arcydzieła.

I pokusiłbym się o taką ocenę, gdyby nie fakt, że te 1663 strony genialnego pisarstwa przypominają podróż koleją transsyberyjską - czas się dłuży, do celu daleko, a pociąg często się wlecze.

Na dodatek rytm "Archipelagu" jest nieregularny i przydałby się redaktor (niekoniecznie czekista), który by to wszystko poukładał, wrzucił całe fragmenty do przypisów, pogłębił wątek autobiograficzny, a potem przestał marudzić i pogratulował autorowi napisania jednego z najważniejszych reportaży XX wieku.

Monumentalne dzieło więźnia Gułagu, który jest w swoim sumieniu zobowiązany do złożenia świadectwa o losie ludu radzieckiego

Fenomenalna praca byłego więźnia łagrów sowieckich. Aleksander Sołżenicyn przeprawił nas przez całe morze czerwone zbrodniczego systemu kłamstw i łamania ludzkich żywotów. Morze to jednak nie przeszliśmy suchą stopą po dnie, lecz przepłynęliśmy w pław przez morze pełne krwi.
Wyjątkowe uznanie dla autora należy się także za napisanie tej książki lawirując pomiędzy szponami diabła, przenosząc się z miejsca na miejsce i ukrywanie niebezpiecznych elementów swojej pracy.
Jest to moim zdaniem pozycja obowiązkowa dla człowieka, którego zamiarem jest zrozumienie fenomenu pierwszej połowy XX wieku i systemów totalitarnych.