Twarz Tuwima

Okładka książki Twarz Tuwima Piotr Matywiecki
Okładka książki Twarz Tuwima
Piotr Matywiecki Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Seria z Wagą biografia, autobiografia, pamiętnik
770 str. 12 godz. 50 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Seria:
Seria z Wagą
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2007-04-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-04-01
Liczba stron:
770
Czas czytania
12 godz. 50 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374140416
Tagi:
Nagroda Literacka Gdynia Julian Tuwim biografia monografia poeta
Inne
Średnia ocen

6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Album styczniowe Józef Baran, Tadeusz Dąbrowski, Bogusław Kierc, Jan Maria Kłoczowski, Krzysztof Koehler, Tomasz Łubieński, Piotr Matywiecki, Anna Piwkowska, Karol Samsel, Jan Sochoń, Adriana Szymańska, Piotr Wojciechowski
Ocena 8,0
Album styczniowe Józef Baran, Tadeus...
Okładka książki Romantyczność 2022. Współczesne ballady i romanse inspirowane twórczością Adama Mickiewicza Kacper Bartczak, Miłosz Biedrzycki, Dariusz Bugalski, Helena Burdzińska, Aleksandra Byrska, Łukasz Cabajewski, Jacek Dehnel, Michał Domagalski, Janka Harasimowicz, Anouk Herman, Roman Honet, Kamila Janiak, Aleksandra Kasprzak, Bogusław Kierc, Katarzyna Klein, Adrian Korlacki, Jakub Kornhauser, Maria Krzywda, Jakub Kurzyński, Natalia Malek, Karol Maliszewski, Piotr Matywiecki, Joanna Mueller, Katarzyna Ożgo, Zofia Pacześna, Edward Pasewicz, Anna Podczaszy, Jakub Pszoniak, Natalia Roguz, Bianka Ronaldo, Joanna Roszak, Karolina Sałdecka, Piotr Śliwiński, Katarzyna Szaulińska, Daniel Tamkun, Maciej Topolski, Antonina Tosiek, Grzegorz Wróblewski
Ocena 7,5
Romantyczność ... Kacper Bartczak, Mi...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
23 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1135
169

Na półkach: ,

Bardzo chaotyczna, w sumie o Tuwimie nie dowiadujemy się zbyt wiele, takie wszystko górnolotne, cierpiętnicze.
Po przeczytaniu człowiek jest taki zdołowany.
Przypisy na końcu też nie ułatwiają ciężkiej drogi przez książkę.
Gdybym nie znała tej poezji, po przeczytaniu "Twarzy Tuwima", raczej nie sięgnęłabym do jego wierszy.
Szkoda, jak dla mnie, zmarnowany potencjał.

Bardzo chaotyczna, w sumie o Tuwimie nie dowiadujemy się zbyt wiele, takie wszystko górnolotne, cierpiętnicze.
Po przeczytaniu człowiek jest taki zdołowany.
Przypisy na końcu też nie ułatwiają ciężkiej drogi przez książkę.
Gdybym nie znała tej poezji, po przeczytaniu "Twarzy Tuwima", raczej nie sięgnęłabym do jego wierszy.
Szkoda, jak dla mnie, zmarnowany potencjał.

więcej Pokaż mimo to

avatar
18
18

Na półkach:

Wspaniała przygoda intelektualna! Piękny, literacki język okraszony mnogością literackich, filozoficznych oraz historycznych nawiązań. Następną pozycją Matywieckiego po którą sięgnę będzie, wspomniana z resztą w ,,Twarzy Tuwima", książka ,,Kamień graniczny".

Wspaniała przygoda intelektualna! Piękny, literacki język okraszony mnogością literackich, filozoficznych oraz historycznych nawiązań. Następną pozycją Matywieckiego po którą sięgnę będzie, wspomniana z resztą w ,,Twarzy Tuwima", książka ,,Kamień graniczny".

Pokaż mimo to

avatar
995
535

Na półkach:

No, to dopiero jest groch z kapustą;] właściwie można czytać tę książkę zaczynając za każdym razem od innego podrozdziału, bo nie są ze sobą powiązane; to jeszcze nie jest wadą, jednak sam styl autora okazał się przytłaczający :P na pewno posiada ogromną wiedzę, od Lucana do Derridy;], jednak miejscami stara się być bardziej poetyczny niż Tuwim, prowadząc przy tym dość skomplikowane erudycyjne wywody, a taka mieszanka zazwyczaj nie kończy się dobrze... o, szlachetna prostoto Błońskiego!:)

Podsumowując: pozycja może i warta zachodu, ale już nie poranka;].

No, to dopiero jest groch z kapustą;] właściwie można czytać tę książkę zaczynając za każdym razem od innego podrozdziału, bo nie są ze sobą powiązane; to jeszcze nie jest wadą, jednak sam styl autora okazał się przytłaczający :P na pewno posiada ogromną wiedzę, od Lucana do Derridy;], jednak miejscami stara się być bardziej poetyczny niż Tuwim, prowadząc przy tym dość...

więcej Pokaż mimo to

avatar
409
23

Na półkach:

Jedna z lepszych biografii, które czytałam.

Jedna z lepszych biografii, które czytałam.

Pokaż mimo to

avatar
764
66

Na półkach: ,

Z książką wiązałam dość duże nadzieje i długo czekałam aż znajdzie się w moich rękach. Niestety okazała się ‘przechwalona’. Sposób pisania autora jest odpychający, fragmentami wręcz sam Tuwim zostaje w toku dywagacji pominięty, schodzi na dalszy plan, a zastępuje go popis umiejętności słownych autora. Jako czytelnik stosunkowo młody czułam się zagubiona w tych wywodach. Słowa stricte naukowe nie znajdują wg mnie zastosowania w tekście – tzn. oczywiście są użyte w sposób sensowny, ale niepotrzebnie zaburzają tok wypowiedzi na temat poety. Równie dobrze można by się bez nich obejść, tekst jest więc mówiąc kolokwialnie ‘przedobrzony’. Nie każdy, mimo szczerych chęci, przez tę książkę przebrnie – mi się nie udało, chociaż Tuwima osobiście uwielbiam. Być może to lektura dla bardziej wprawionych i wtajemniczonych, znających już większość anegdotek i faktów z życia poety, skoro autor pozwala sobie je pominąć, Zabrakło mi twardych faktów, niektórych może i oczywistych ale dla mnie ważnych – liczyłam np. na rozwinięcie wyczytanego w zwykłej encyklopedii wątku o zamiłowaniach kilkunastoletniego Tuwima do eksperymentów, a także potraktowania jego słowotwórczej pasji oraz zamiłowań bibliofilskich w sposób obszerniejszy.
Poza ciężkim, chwilami niezrozumiałym słownictwem, problemem dla czytelnika może być otwarta mitologizacja postaci Tuwima, nadmierna gloryfikacja, nadinterpretacja jego zachowań, wypowiedzi, fragmentów listów. Miałam wrażenie, że autor bezpodstawnie twierdzi, że Tuwim pisząc o innym poecie tak właściwie to… miał na myśli samego siebie. To nie tylko nie przybliża czytelnika do tego Skamandryty, ale może go wręcz odpychać. Niewątpliwie była to postać tragiczna i nad wyraz wrażliwa, jednak sugerowanie, że poeta był mitycznym ‘nadczłowiekiem’, niezwykłą istotą są dość naiwne. Podobnie jak robienie z niego symbolu, na którym skupia się cała nienawiść i antysemityzm. Wiele fragmentów jest na wyrost i nie sądzę aby znajdowały poparcie w życiu codziennym.
Z kolei w innych ustępach autor skupia się na sobie i swoich odczuciach, tracąc wiarygodność i sprawiając, że wszystko w tej książce wydaje się być subiektywne, miałam wrażenie, że jest mi narzucane ‘jedyne, poprawne spojrzenie na wielkiego poetę’, autor miejscami wydaje się litować i płakać nad losem Juliana Tuwima, zamiast przedstawić go czytelnikowi. Sam układ książki jest chaotyczny, nieuporządkowany. Całe życie autora „Kwiatów polskich’ jest ujęte w sposób metaforyczny. Idziemy w nurt mitologizacji, a nie przybliżania i czynienia ludzi wielkich bliższymi nam, normalnymi, śmiertelnikom. Nie powinna to być żadna ujma, czy to dla autora, czy dla czytelnika. Wolałabym poznać prawdziwego człowieka niż jego wyidealizowany obraz, jaki możemy znaleźć w „Twarzy Tuwima”. Wątki metafizyczne miejscami brzmią świetnie, ale tu jest ich po prostu za wiele, jakby autor silił się na konkurowanie w ‘poetyckości’ z samym Tuwimem. A to raczej bez sensu.
Słowem – tekst jest przeładowany, nieskładny, nieporadny (?). Książka nie wciąga, człowiek raczej się z nią męczy, nie mając szansy na poznanie tej „prawdziwej twarzy” poety. Kilka razy odkładałam ją ze złością, ale zawsze wracałam z nadzieją, że może jednak dowiem się czegoś istotnego. Owszem, autor zawarł wiele wspomnień, listów, fragmentów wierszy i opisów jednak nie znalazłam tu tego, czego szukałam. Książka nie wprawiła mnie w dobry nastrój, była raczej nad wyraz dołująca z ciągłym widmem choroby, śmierci, cierpienia. Jakby życie artysty było wyzute ze szczęścia i sensu. Dobrze tylko, że panu Matywieckiemu nie udało się mnie zniechęcić do poezji Tuwima.

Z książką wiązałam dość duże nadzieje i długo czekałam aż znajdzie się w moich rękach. Niestety okazała się ‘przechwalona’. Sposób pisania autora jest odpychający, fragmentami wręcz sam Tuwim zostaje w toku dywagacji pominięty, schodzi na dalszy plan, a zastępuje go popis umiejętności słownych autora. Jako czytelnik stosunkowo młody czułam się zagubiona w tych wywodach....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    142
  • Przeczytane
    53
  • Posiadam
    18
  • Teraz czytam
    3
  • Literatura polska
    3
  • Biografie
    2
  • Biografie
    2
  • NIKE
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • Z wagą
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Twarz Tuwima


Podobne książki

Przeczytaj także