Witkacego portret wielokrotny

Janusz Degler Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy biografia, autobiografia, pamiętnik
978-83-06-03214-7
Państwowy Instytut Wydawniczy
Witkacy Stanisław Ignacy Witkiewicz czysta forma biografia
biografia, autobiografia, pamiętnik
978-83-06-03214-7
Witkacy Stanisław Ignacy Witkiewicz czysta forma biografia

Witkacy. Nie "zdarzotwórz" a "twarzobiorca".
Niestandardowa biografia z komponentów kilku. Część pierwsza: kalendarium. Wrze i kipi. Szczegóły. Nazwiska, datki, wydarzenia, tytuliki, cytaty, miejsca... Fragmentaryczność. Skrupulatność i chęć okiełznania wielości. W miarę, w miarę. Pomocna w ujarzmieniu gigantycznej aktywności Witkacego na niwach wielu.
Część druga: eseje....

Na półkach: , , , ,

Uważam się za specjalistkę od Witkacego. Przeczytałam wszystko, co napisał i co o nim napisano. Ta pozycja to zwykłe, intencjonalne oszustwo autora i wydawnictwa. Można zakładać, że będzie to tomiszcze-biografia. Samo nazwisko autora, znanego i cenionego witkacologa podsuwa taką sugestię. Tymczasem, dopiero w zakamarkach końca książki, cichaczem i niepozornie, możemy...

Na półkach: , , , ,

Książka nie jest biografią, tylko zbiorem materiałów o Witkacym, poszatkowanych na różne okresy i tematy, często bez zachowania chronologii. Niektóre są akademicko-naukowe, co momentami mnie nużyło. Odniosłam wrażenie, że autor postanowił opublikować "to co ma", bo już na regularną biografię nie starczyło mu siły. Niewątpliwą zaletą tej książki, oprócz sporej ilości zdjęć...

Od niedawna fascynuję się Witkacym. Postanowiłam dowiedzieć się o nim czegoś więcej, więc sięgnęłam po książkę Janusza Deglera. To wspaniała pozycja dla osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat nie tylko samego Witkacego, ale i epoki. Sporo zdjęć, listów, informacji. Polecam!

Witkacego lubię i cenię jako artystę od kiedy na studiach wyjaśniono mi, że w tym szaleństwie jest metoda (i jaka).
Nie rozumiem jego literatury. Czytanie jego dramatów zawsze było dla mnie mordęgą i nie pomógł mi w tym nawet dyplom polonistyki. Lubię go jednak jako człowieka, zawsze fascynowała mnie jego tragiczna historia, mroczne malarstwo, fotografia ciasnych kadrów....

Na czyj użytek popełniono tak wielką niedyskrecję, świństwo, ażeby publikować prywatne listy, człowieka który miał massę czytelniczą za bandę ćwierć-kretynów???
Tak się babrania w twórcy potwornie Witkacy bał, a tu proszę, szczyty sprzedaży osiągają listy które na żądanie miały być zniszczone!
Hit sprzedaży kosztem szalonym, odarcia z tajemnicy!
Takie społeczeństwo...

To musi być najlepsza biografia Witkacego! Autor wie o kim pisze wykorzystując przy tym fotografia, listy i cytaty dotyczące S.I. Witkiewicza. Gorąco polecam dla miłośników nienasyconego artiste!

Na półkach: , , , ,

Wspaniała książka opisująca życie i twórczość Stanisława Ignacego Witkiewicza w latach 1918-1939. Wiele zdjęć (również takich, które można uznać za prywatne), zdjęć portretów, a także listów Witkacego do przyjaciół, żony, etc. Dużą zaletą tej książki jest także to, iż można czytać ją na "wyrywki", ponieważ każdy rozdział dotyczy innej problematyki (stosunki Witkacego z...

To jest NIEZBĘDNIK dla osób zainteresowanych i zafascynowanych twórczością i osobowością Stanisława Ignacego Witkiewicza, napisany przez Namiestnika Witkacego na Ziemi tj. Profesora Janusza Deglera.
Książka do czytania stale i na nowo!

Dyskusje

• Biografie
  • Chcę w prezencie
  • Witkacy
  • Historia literatury
  • Literatura polska
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Witkacego portret wielokrotny