Siła innych

Okładka książki Siła innych Michael Harris Bond
Okładka książki Siła innych
Michael Harris Bond Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo Naukowe PWN
2015-02-23
2015-02-23

Ciekawa książka, dającą sporą dawkę wiedzy na temat oddziaływania innych na nasze działania, decyzje i motywacje.

Bardzo ciekawa, zastanawiająca i dajaca dużą wiedze i uczulajaca na to jak inni oddzialywują na nas i na ile nasze decyzje są naszymi decyzjami. Bardzo dużo odwolań do badań psychologicznych/socjologicznych itp. Polecam

moemntami nudna, ale ogolnie ok warta przeczytania

moemntami nudna, ale ogolnie ok warta przeczytania

Niestety nie mogę podzielić tak entuzjastycznych komentarzy po przeczytaniu tej książki. Owszem, poruszane zagadnienia są istotne, wręcz unikatowe, gdyż niewiele jest pozycji, w których na przykładach demonstruje się oddziaływanie grupy na jednostkę w chwilach chwały i zagrożenia. Za te elementy, które uważam za wartościowe, przyznaję połowę punktów. Natomiast wiele stron tej książki zawiera opisy typowo amerykańskich wydarzeń, a nawet te europejskie historie są tak przedstawione, że mam wrażenie iż oglądam typowo amerykański dramat wojenny. Mniej więcej w połowie lektury byłem już znudzony tymi opisami, które pozornie mają służyć za przykłady, ale sposób ich przedstawienia jest mi całkowicie obcy i mam cały czas nieodparte skojarzenie z amerykańskim, raczej mało skomplikowanym i przewidywalnym kinem.
Swoją drogą, autor osiągnął swój cel, gdyż pisząc tę opinię nie ustawiłem się jak chorągiewka na wietrze i nie wychwalam jedynie pozytywnych walorów tej lektury jak wszyscy. :-)

„Siła innych”, książka która uzmysławia, że należymy do tych, z którymi przebywamy.
Autor wyjaśnia w jak wielkim stopniu nasze postępowanie zależy od tego co robią inni ludzie. Autor opisuje jak nie wpaść w pułapkę grupowego myślenia oraz nie ulec manipulacji grupy, a także jak stworzyć zgrany zespół, wyznaczać wspólne cele, postępować etycznie i przetrwać w samotności. Siła innych to najnowsze odkrycia z zakresu psychologii społecznej.
Bardzo polecam.

Niezwykle ciekawa książka, która udowadnia, że nie jesteśmy takimi indywidualistami, jak może nam się wydawać. Pomaga spojrzeć z innej perspektywy na swoje zachowania, stać się bardziej świadomym ich podstaw, a to pozwala nam nieco zwiększyć kontrolę nad tytułową siłą innych.

Ciekawa książka o tym, jak ludzie wpływają na nasze motywacje i działania.

Można się dowiedzieć, że gdyby nie potężna akceptacja społeczna, nie byłoby zamachowców samobójców.

Książka robi wrażenie - dużo badań, dużo faktów, ale prosty i czytelny język.

Ciekawa książka o tym, jak ludzie wpływają na nasze motywacje i działania.

Książka robi wrażenie - dużo badań, dużo faktów, ale prosty i czytelny język.

„Nigdy (…) nie można odgadnąć, jak postąpi pojedyncza osoba, natomiast dokładnie da się przewidzieć, co zrobi pewna określona grupa ludzi” – pisał Arthur Conan Doyle. Czy rzeczywiście człowiek, jako jednostka, jest nieprzewidywalny, czy też da się z pewnym prawdopodobieństwem określić algorytm jego postępowania? Czy można przewidzieć zachowanie grupowe, czy też wszystko zależy od jej składu, dynamiki grupy? Czy rzeczywiście inni ludzie w grupie mają na nas tak wielki wpływ, że tracimy swoją indywidualność, że poddajemy się presji tłumu?
Na te wszystkie pytania odpowiedzi poszukuje w swojej książce „Siła innych” Michael Bond, recenzent i autor wielu książek i artykułów obejmujących swoim zakresem zagadnienia dotyczące psychologii i zachowania człowieka. Publikacja Domu Wydawniczego PWN, jest niezwykle frapującym tekstem, zmuszającym nas do analizy własnego zachowania, w tym funkcjonowania w określonej roli grupowej, ale i wyjaśniającym pewne schematy zachowań, z którymi mamy do czynienia niemal na każdym kroku. Każda interakcja pomiędzy ludźmi jest związana z pewien sposób z wpływem, choć jego siła zależy od różnych czynników. Podobnie zresztą jak samo zachowanie człowieka w określonych sytuacjach, uzależnione jest nie tylko od samej sytuacji, ale też wielu innych zmiennych, na które wpływ mieć możemy bądź które są od nas niezależne.
Książka „Siła innych” jest skierowana nie tylko do psychologów, socjologów czy specjalistów od zarządzania kryzysowego bądź też reklamy, ale do każdego, kto pragnie zrozumieć siebie oraz innych, kto interesuje się naturą człowieka i motywami jego działania. Przytaczając badania, jakie na przestrzeni kolejnych stuleci były prowadzone przez różne ośrodki badawcze, Bond pokazuje w jaki sposób zmieniało się postrzeganie pewnych zachowań, jak ewaluowały pewne teorie bądź też, w jaki sposób kolejne eksperymenty potwierdzały przyjęte założenia. „(…) Nie jesteśmy wyłącznymi wodzirejami naszego życia, jak nam się wydaje, lecz stworzeniami gromadnymi w każdym calu” – pisze autor, przytaczając przykład dowodzące naszego upodobania do grupowania, przynależności do pewnej zbiorowości.
Z lektury dowiadujemy się, co wspólnego ma odmowa wypłaty pieniędzy jednemu człowiekowi z upadkiem banku, dlaczego imitacja jest kołem napędowym społecznej interakcji, w jaki sposób świadomie oddziaływać na ludzi przez celowe okazanie wybranej emocji. Autor wyjaśnia również zjawisko zarażenia emocjonalnego, szuka prawidłowości w zachowaniu tłumu, zajmuje się ponadto podłożem zachowania terrorystów, w tym terrorystów-samobójców. Przywołuje tu m.in. postać Scotta Atrana, naukowca Uniwersytetu Michigan, zajmującego się analizą antropologii religijnej, który spotyka się z zabójcami, kluczowymi postaciami dżihadu i przyszłymi męczennikami w Gazie, Indonezji, Maroku. Bond pisze również o zjawisku lojalności grupowej, widocznym szczególnie podczas wojny, poszukując odpowiedzi na pytanie, dlaczego w czasie zagrożenia dzięki spójności grupy wzrasta motywacja. Pokazuje także, w jaki sposób dynamika grupy zmienia życie pojedynczego człowieka, skłaniając do wzniosłych czynów bądź do zła.

(...)

Pełna treść recenzji znajduje się na stronie: http://qulturaslowa.blogspot.com/2015/09/tytu-sia-innych-autor-michael-bond.html

Masz wrażenie, że kontrolujesz swoje życie, podejmujesz własne decyzje, doświadczasz emocji i wydaje Ci się, że wszystko masz pod kontrolą. Masz rację – wydaje Ci się.

Dawno nie czytałem tak ciekawej pozycji o tym, jak bardzo jesteśmy w naszym życiu zależni od innych. Co ciekawe, autor twierdzi i co nawet udowadnia, że i w życiu pustelnika, dzieją się rzeczy, w których to nie on jest decydentem i nie podejmuje autonomicznych decyzji, lecz pewne uwarunkowania społeczne orzekają za niego.

Jeśli tak, to jak inni ludzie żyjący w społeczeństwie są od siebie uzależnieni? Okazuje się, ze bardzo, wręcz dosłownie karmią się sobą spożywając wspólnie posiłki. Otóż w pewnym laboratorium dokonano eksperymentu na losowo wybranej grupie. Rozstawiono stoły, położono sztućce i ustawiono naprzeciw siebie dwa krzesła. W lampach ukryto specjalne kamery.

W tym eksperymencie posiłek podano siedemdziesięciu parom młodych kobiet i nagrano, ile każda z nich zjadła, ile razy raczyła się posiłkiem, po czym ustalono dokładną godzinę, w której to się dokonywało. Gdy z talerzy zniknęło już trzy tysiące osiemset osiem kęsów, uczeni dokładnie znali ilość spożytego pokarmu i na tej podstawie potrafili określić, że jedzenie odbywało się w sposób skoordynowany, ilość spożytego pokarmu jednej osoby zależała ściśle od drugiej a na koniec ustalono, że kobiety wkładały posiłek do ust raczej jednocześnie niż we własnym rytmie. Szczególnie na początku posiłku. Prawd,a że ciekawe?

Książka Michaela Bonda genialnie opisuje nie tylko przypadek imitacji społecznej, podając przy okazji jeszcze kilka innych doskonałych przykładów. Autor świetnie opisuje presję otoczenia, wyjawia, czym jest syndrom grupowego myślenia oraz rozpisuje się na temat tego, że z natury nie jesteśmy samotnikami, więc ludzie wokół nas wpływają z reguły na wszystkie nasze poczynania. Tu polecam opis wyprawy Courtaulda na Grenlandię.

Pozycji nie czyta się, jak akademickiego podręcznika, chociaż jest tu wiele skomplikowanych teorii i nazwisk, które mogą nic nie mówić osobie nieobeznanej z tematem. Ciekawie napisana, kształcąca i wciągająca aż do samego końca. Czyta się ją bardziej, jak dobrze napisaną powieść, uświadamiając sobie w trakcie jej czytania, że nasze własne postępowanie w dużej mierze zależy właśnie od postaw innych ludzi, oraz od tego, co inni robią.

Umysł jest siłą niezależną i sam może sprawić, że Piekło stanie się Niebem, a Niebo – Piekłem. Wystarczy sięgnąć po książkę, aby samemu się o tym przekonać. Polecam.

• Psychologia
  • Socjologia
  • Kindle
  • Nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
  • Społeczna
  • E-BOOKI WYMIANA (wersje oficjal. mobi)

Michael Harris Bond Siła innych Zobacz więcej