Komu potrzebny jest Bóg

1994-01-01
1994-01-01
Małgorzata Koraszewska
duchowość

Już od jakiegoś czasu podążam tropem myśli H. Kushnera i za każdym razem wprowadza do mojej świadomości elementy, które nie chcą już z niej wyjść. Rozprawa o roli religii w naszym życiu i sposobach w jakich Bóg przejawia się w nim. Z mojej perspektywy Autor rzuca nowe światło na to "Kiedy jest Bóg" z nami. Nawet jeśli sposób postrzegania religii dla czytelnika nie we wszystkich aspektach pokrywa się z tym, co przedstawione jest w książce, warto po nią sięgnąć. Może to być jednym z przejawów poszukiwania, którego nigdy nie powinniśmy zaprzestać.

Niewielka książeczka z jakże istotnym zagadnieniem. Polecam dla każdego, kto próbuje mówić o Bogu, ale tak na prawdę nie wie o co w Nim chodzi, skąd te fascynacje i negacje. Jak się zabrać do własnej wiary i niewiary. Komu jest potrzebny, a kto się obejdzie. Generalnie po przeczytaniu zaczniesz mówić mądrze, a nie głupio argumentować w obie strony.

Druga z kolei przeczytana przeze mnie książka rabina Harolda Kushnera. Autor staje się moim ulubionym teologiem.

Książka o podstawowych powodach dla których ludzie nadal wyznają różne religie i są im wierni. O wielu rzeczach wiedziałem i domyślałem się, ale Kushner mimo wszystko daje nowe spojrzenie na ludzi wierzących dając bardzo istotne przykłady ze swojej posługi rabina. Przesłanie książki, jak zresztą we wszystkich książkach rabina, jest bardzo proste. Mówi, że Bóg nadal jest nam potrzebny, żeby godnie opanować sztukę życia. Myślę, że wiele w tym prawdy.

Bardzo podoba mi się racjonalne podejście do wiary co niektórym może się nie spodobać. Jednak mnie bardzo to pociąga. Autor stara się nie traktować Biblii dosłownie i przedstawia swoje własne interpretacje (bardzo inspirujące). Polecam każdemu kto jeszcze nie rozumie dlaczego ludzie wierzą w Boga.

Moja opinia? Po prostu podpisuję się pod ostatnimi zdaniami "Posłowia", napisanego przez p. Stanisławę Grabską (1922-2008),która jako pierwsza świecka kobieta w Polsce obroniła doktorat z teologii katolickiej (w 1974 r. na uniwersytecie w Louvain w Belgii):
"Książka może nam wiele pomóc w naszym przeżywaniu chrześcijaństwa - by było prawdziwsze i pełniejsze. Niejednemu też otworzy takie drogi myślenia religijnego, co do których się nie spodziewał, że istnieją - i że może z braku tych perspektyw odsuwał się od wiary w Boga. Ma też ona swój wymiar ekumeniczny - pokazuje, jak wiele wspólnego można odkryć w różnych religiach - jako w różnych sposobach wierzenia w Jednego Żywego Boga" (s. 185).

Spis treści

Wstęp 7