Szkoła szycia panny Scarlet

2015-03-04
2015-03-04
9788328012028
kobiety przyjaźń

Oczywiście wiedziałam, że to opowieść z miłością w tle, ale trafiłam na nią ze strony internetowej zupełnie nie literackiej, bo zaciekawił mnie tytuł. Ebooki czytam raczej lżejszego kalibru, bo często czytam je w czasie podróży, a nie lubię tracić wątku ( jeszcze nie umiem tak się skupić na książce elektronicznej, jak na papierowej). Może po części przeczytałam ja jak poradnik, bo bardzo podobał mi się pomysł zrobienia indywidualnego manekina (na pewno spróbuje),a idee szycia bez wykroju wcielam w życie za każda nową kiecką. Tak wiec, ta powieść była dla mnie po trosze poradnikiem (nigdy ich nie czytam),po trosze inspiracją na plany poza literaturą i czytelnictwem.
Poza tym – to miła, ciepła powieść, na dwa popołudnia, poruszająca kilka ważnych tematów, przede wszystkim: relacji rodzinnych, potrzeby akceptacji i sprawdzenia się, potrzeby wiary w siebie, szukania swojej drogi.

Jak daleko można się posunąć by spełnić swoje marzenia? Czy wygórowana cena, którą trzeba zapłacić za sukces przynosi równie wielką satysfakcję? Czy w pogoni za realizacją planów jest czas na chwilę zadumy i podsumowanie dotychczasowych zysków i strat? Czy wycofanie się z góry utartej ścieżki jest porażką czy przejawem zdobytego doświadczenia i życiowej mądrości?

Scarlet Santana to kobieta o ścisłym, analitycznym umyśle i artystycznej duszy. Z wykształcenia inżynier, ale z zamiłowania projektantka ubrań. Niestety nie umie połączyć obu tych zajęć i musi się zdecydować na jeden z nich. Pod wpływem marzeń, babci i dawnej ikony mody podąża szlakiem pełnym wybojów, niezrozumienia, niezdrowych ambicji, wygórowanych oczekiwań. Ma szansę wziąć udział w prestiżowym Programie Mentorskim dla Młodych Projektantów Johnny' ego Scissorsa w Nowym Jorku. Żeby spełnić swoje marzenie musi opłacić wysokie czesne. Szansą na zdobycie pieniędzy jest jej autorski Kurs Szycia Bez Wykroju. Różnorodność kursantek i przebojowość Scarlet to mieszanka wybuchowa, która przyniesie wiele inspiracji zarówno bohaterkom książki, jak i czytelnikowi.

"Małe zwycięstwa poprowadzą nas do wielkości."

Nie jest łatwo być Scarlet. Nie doceniana w pracy, nie wspierana przez rodzinę kroczy trudną ścieżką mody. Choć jest bardzo uzdolniona i ma szansę wyznaczać trendy, to nie ma szansy pokazać szerokiemu światu swoich projektów. Rodzice uważają, że jej praca to zabawa i lepiej byłoby wrócić do wyuczonego zawodu. Szefowa, zazdrosna o jej gust, wrażliwość, pomysłowość, wyznacza zadania poniżej jej umiejętności. Na każdym kroku podkreśla brak artystycznego wykształcenia. Wytchnieniem po ciężkim dniu jest dla niej blog, w którym dzieli się swoją pasją oraz fascynacją ikoną i utalentowaną kreatorką mody Daisy de la Flory. Strona ta jest niezwykle popularna, stwarza jej wiele możliwości i jest inspiracją dla czytelniczek. Kiedy pojawia się szansa uczestniczenia w prestiżowym Kursie u samego Johnny' ego Scissorsa i jednocześnie siostrzeńca swojej idolki, Scarlet z wielką determinacją dąży aby wykorzystać daną jej szansę.

Jej własny Kurs Szycia Bez Wykroju okazuje się przebojem. Gromadzi kobiety w różnym wieku, z różnymi potrzebami czy nastawieniem. Każda z nich uczestniczy w kursie z innego powodu: chęć nauki szycia, poznania znanej blogerki, dzielenie pasji i fascynacji Daisy lub chęcią naprawy własnych niedoskonałości. Olivia, Mary Theresa, Rosa, Jennifer, Stephanie wiele się nauczą o modzie, o szyciu, o sobie, o życiu. Każda z nich wniesie coś od siebie, podzieli się swoimi doświadczeniami, przemyśleniami, które możemy wykorzystać i przenieść do swojej codzienności, do postrzegana i akceptacji samego siebie.
Jesteśmy przyzwyczajeni, że życie to pewne reguły, zasady, wzory, ramy, tradycje zza których się nie wychylamy. Jednak czasami warto wyjść z szablonu i sprawdzić czy takie zachowanie, takie postępowanie nam odpowiada, czy jest tym, czym chcemy żeby było. Może odkryjemy, dostrzeżemy coś, co da nam powody do zmian, które ubogacą życie nasze i naszych bliskich.

"Szczęście nie jest celem, tylko produktem ubocznym."

Jeżeli robimy coś co kochamy, w czym się spełniamy, a co nawet może być w sprzeczności z oczekiwaniami bliskich, prędzej czy później przyniesie satysfakcję. Nie ma nic gorszego niż trwanie w zawieszeniu przy czynnościach, które zamiast rozwijać, wpędzają w złość, kryzys, depresję.

"Żeby osiągnąć sukces, trzeba zachować równowagę we wszystkim, co się robi."

"Szkoła szycia panny Scarlet" to na wielu poziomach książka lekka i zabawna. Na wielu frontach jest także nauką o wartości życia, szczerości wobec rodziny, wspierania się w każdej sytuacji i gotowości walki o swoje pasje, marzenia.

aleksandrowemysli.blogspot.com

Scarlet...

2034

Bardzo cenię ludzi, którzy mają swoje zainteresowania i pasje. To dopełnienie ich osobowości. Ja również je posiadam, oddaję się im w pełni i zarażam przyjaciół. Pasjonaci żyją pełniej i barwniej, nie mają czasu na nudę i zwykle są bardzo ciekawymi osobowościami. Idealnie jest, kiedy udaje się zmienić pasję w pracę, ale nie wszyscy mają to szczęście.....

Scarlet Santana jest młodą kobietą o błyskotliwym umyśle, która skończyla dwa ścisłe fakultety, ale bez reszty oddaje się projektowaniu i szyciu. Spotyka się to z dezaprobatą najbliższej rodziny, wsparciem w tej pacji jest dla niej tylko babcia. To ona oddała do jej dyspozycji swój dom i samochód, a sama przeniosła się do domu starości. Scarlet pracuje u znanej projektantki jako asystentka, a dodatkowo dorabia w sklepie swojej ciotki. Jej ideałem jest Daisy de la Flora, twórczyni domu mody Casa de la Flora. Stała się ona natchnieniem dla Scarlet do prowadzenia bloga DaisyForever.com. Dziewczyna jest ekspertką w temacie Daisy, jej życia i twórczości, wielbi ją bezkrytycznie. Sama projektuje i szyje bezwykrojowo i jest w tym rewelacyjna, a jej Meksykańskie Sukienki zachwycają. Aby zdobyć pieniądze na kurs w Domu Mody prowadzonym przez siostrzeńca Daisy, otwiera Szkołę szycia bezwykrojowego panny Scarlet. Niestety, Carly, jej pracodawczyni, wycofuje się z wynajmu sali dla uczennic. Nieoczekiwanie z pomocą przychodzi jej Marco, zakochany w niej, właściciel sklepu z winylowymi płytami, w którym Scarlet czasem bywa. Dziewczyna ma 5 uczennic - Mary Theresę, Ohliveya, dwie siostry - nastolatki oraz Rosę, starszą, energiczną panią. Każda z nich jest na kursie z innego powodu, ale szycie metodą Scarlet porywa wszystkie i wiele zmienia w ich życiu.
Scarlet w końcu udaje się na wymarzony kurs, który zdecydowanie mija się z jej wyobrażeniem o nim. Pan Tijeras ma wobec niej swoje plany, które inteligentna dziewczyna skutecznie burzy i wraca do domu. Jest już zdecydowana porzucić swoje marzenia i rozpocząć na etacie pracę inżyniera, kiedy spotyka ją niezwykła niespodzianka, która jest spełnieniem jej wszystkich marzeń.

"Szkoła szycia panny Scarlet" to ciepła i wzruszająca opowieść o przyjaźni i dążeniu do realizacji własnych marzeń i pasji. Scarlet jest kobietą z pasją i dąży do realizacji swoich planów za wszelką cenę. Najbliżsi pokazują jej, jak zatraciła się w tym wyścigu i jak zmienia się jej życie. Na szczęście dziewczyna potrafi to zweryfikować, za co spotkała ją od losu nagroda. Jednak nie wszystko skończyło się happy endem, była i gorzka pigulka do przełknięcia... Jaka? O tym musicie przeczytać sami!
Książka jest bardzo absorbująca i inspirująca, pokazuje jak pasja i wiara we własne siły potrafią zdziałać cuda. Scarlet zaraża ludzi swoja pasją i optymizmem, zmienia ich życie w pełniejsze i bardziej kolorowe. Autorka w lekki sposób odmalowała historię dziewczyny goniącej za marzeniami, która skłania nas do refleksji, chwilami bawi, ale na pewno porywa. Jest ciekawa, oryginalna i bardzo przyjemna w odbiorze. Przeczytałam z radością i Wam serdecznie polecam!

Scarlet Santana...

Sympatyczna historia kariery pewnej blogerki, spleciona z przeszłością mody. Dowód na to, że rodzina zawsze wspiera, a trzymanie się ideałów i własnych marzeń przynosi wymierne korzyści.

• Moi mali książęta :)
  • Własne