Happy End

2015-06-02
2015-06-02
Jan Hensel
Jan Hensel

Jest zabawnie, chociaż jest tu sporo o romansach to narratorka- Sadie jest postacią rozsądną i dowcipną, która podchodzi z dystansem do własnej pracy. Bardzo podobały mi się podawane na przemian wstawki o szarej codzienności autorki, by potem sprezentować te z pisanego przez nią romantycznego erotyka.
Główny problem- w pewnym momencie powieść zmienia się o 180 stopni. Przechodzimy z obyczajowej powieści o realiach pisarki, samotnej matki do... fantastyki- bo jak nazwać, że autorka spotyka się ze swoimi postaciami? Dla wielu będzie to szok, że przecież "Nie na to się pisali". Mi się podobało, ale ciężko mi stwierdzić komu polecać- fanki fantastyki przez pierwszą połowę mogą się wynudzić, a ci co chcieli romantycznej komedii potkną się na nadprzyrodzonych elementach?

Główny problem- w pewnym momencie powieść zmienia się o 180 stopni....

Przeczytałam. Świetnie się bawiłam. Za tydzień nie będę pamiętała juz nawet tytułu :-)

Sadie jest samotną, rozwiedzioną matką. Zwyczajna z wyglądu, nie za ładna, nie za brzydka, z lekką nadwagą. Obecnie jest w nieskomplikowanych związku bez zobowiązań. Ale ma też pewne sekretne zajęcie- oj, nie jest zwyczajna kurą domową. Wieczorami pod pseudonimem pisze pikantne romanse erotyczne.

Pewnego dnia na zakupach natyka się w sklepie na zdezorientowanego mężczyznę, przystojnego nieznajomego, któremu pomaga. On zaś jest dziwnie znajomy, jest jak bohater z jednej z najnowszej powieści…

„I byłam szczęśliwa, ponieważ wierzyłam w romans.”

Myślałam, że pisarka pójdzie trochę w innym kierunku (ale wtedy książka byłaby schematyczna). Zaś ostatecznie zakończenie trochę mnie zaskoczyło, ale też nie przekonał mnie wątek, nazwijmy go paranormalno- fantastyczny, z obecnością Clarissy. Wywnioskować można, że to miała być pewnego rodzaju metafora- czego, nie zdradzę- ale jak dla mnie jest tu mały minus w kreacji.

W sumie książka jest sympatyczna, czasami (tylko zabawna),bohaterka bardzo serdeczna. Mówi o szczęściu, miłości, schowaniu swojego serca do pudełka przez strach przed miłością. Ukazuje, że opieranie się na pewnych założeniach nie zawsze prowadzi do czegoś dobrego, o tym, że życie może nas zaskoczyć.

„Radość bywa ulotna. Czasem, aby jej doświadczyć, trzeba wyjść na środek ulicy, nawet jeśli wiadomo, że może nas potrącić autobus.”

„Happy end” to przyjemny romans, nieprawdopodobna pod pewnymi względami historia, ale też przemycająca ważne sprawy i przemyślenia. Polecam jako relaksującą powieść.

„Miłość bywa podstępna i bardzo mnie zaskoczyła, ale znalazła do mnie drogę.”

Pomaganie innym to najlepszy sposób na to, żeby samemu poczuć się lepiej.

Miłość zawsze znajdzie drogę do serca. Może działać podstępnie i może cię zaskoczyć ale znajdzie drogę.

Reguły są w życiu ważne.

Nawet miłość jest w naszych czasach krótkotrwała. Traktujemy ją po macoszemu, więc szybko obumiera, a my otrzepujemy się i idziemy dalej. Albo w ogóle nam się nie przytrafia, bo nasze oczekiwania mijają się z rzeczywistością. Za dużo czasu trwonimy na marzenia o życiu długim i szczęśliwym fikcyjnych postaci, zamiast wyjść z domu i zatroszczyć się o własne szczęście.

Miłość zawsze znajdzie drogę. Może okrężną i zaskakującą, ale ją znajdzie.

Pomaganie innym to najlepszy sposób na to, żeby samemu poczuć się lepiej.

Reguły są w życiu ważne.

Lekka, przyjemna i baśniowa historia :)

Lekka, przyjemna i baśniowa historia :)

Mam mieszane uczucia co do tej książki...
Z początku wydawała się fajna,jednak potem historia zaczęła być trochę zagmatwana.

Szkoda,że była tu wpleciona fantastyka,bo uważam,że bez tego mogłoby być ciekawiej.

Mam mieszane uczucia co do tej książki...

1967

Ona jest kobietą po 40, ma córkę, nieudane małżeństwo za sobą i karierę erotycznej pisarki przed sobą. Wiedzie nudne życie, w przeciwieństwie do swoich książkowych bohaterów.
Sadie pragnęła życiowej odmiany, i proszę bardzo,jej bohaterowie ożyli, przynosząc z sobą mnóstwo problemów.
Chwilami jest śmiesznie, chwilami książka irytuje naiwnością. Pomysł był ciekawy, wykonanie nieco gorsze.

Pomysł fajny,początek też. Nie wiem kto zawinił,ale wszystko zakończyło się oceną trzech gwiazdek.

słaba książka, jakieś kiepskie czytadło.

słaba książka, jakieś kiepskie czytadło.

Mocno przeciętna, taki wypełniacz czasu na okres np. podróży.
Całość nie zostawia specjalnie trwałego śladu w pamięci. Zostało mi tylko wspomnienie fajnego pomysłu: bohaterowie książek, którzy trafiają do realnego świata.

Mocno przeciętna, taki wypełniacz czasu na okres np. podróży.

• 2015
  • Powieść obyczajowa