Przy mnie będziesz bezpieczna

Okładka książki Przy mnie będziesz bezpieczna Amy Hatvany
Okładka książki Przy mnie będziesz bezpieczna
Amy Hatvany Wydawnictwo: Świat Książki Seria: Leniwa Niedziela literatura piękna
Leniwa Niedziela
Safe with Me
Świat Książki
2015-04-08
2015-04-08
Magdalena Słysz
Magdalena Słysz

Z literaturą piękną zazwyczaj jest mi nie po drodze. Głównie chyba dlatego, że po tylu fantastycznych i romantycznych przygodach trafiam na książkę, która jest do bólu wręcz zwyczajne, że czasami aż ciężko się w tym odnaleźć. Nie tym razem! Być może i nie jestem targetem (chyba),ale słuchanie tej książki sprawiło, że naprawdę cieszę się, że żyję jak żyję.

Gdzieś tam głęboko ta książka boli nawet mnie, chociaż nie mogę utożsamić się z żadną z postaci. Ale jest dobrze napisana, jest o kobietach dla kobiet, jest trudna (ale ma cholernie satysfakcjonujące zakończenie!),zapewne trudniejsza będzie dla rodziców nastolatek.

Wybrałam ją kompletnie przez przypadek - od kolejny tytuł walający się gdzieś w odmętach czytnikowych i po lekturze stwierdzam, że nie żałuję tego wyboru i w sumie brakuje mi takich książek - z morałem, mądrych, ale w żadne sposób nie piętnujących i nie narzucających swojego zdania. Aż szkoda myśleć, że u nas autorka w ogóle nie znana.

Gdzieś tam...

Historia opowiedziana z trzech punktów widzenia: matki, która straciła dziecko; matki, której dziecko zostało uratowane dzięki przeszczepowi i obdarowanej - szesnastoletniej Maddie. Oprócz wątku transplantacyjnego mamy wątek przemocy rodzinnej. Los łączy obie kobiety. Myślę, że autorka chciała pokazać, jak wiele wynikło z tego połączenia, ale... nie pykło. Tuż przed finałem książka się rozłazi. Dopiero finał jakoś ją zamyka. Niemniej jednak czytało się bardzo przyjemnie .

Zaczynając lekturę miałam wrażenie, że to jedna z tych przeciętnych ale miło się zaskoczyłam. Książka okazała się niezmiernie ciekawa, nie mogłam się od niej oderwać 😊 Mamy tu poruszone bardzo ważne tematy, jak: choroba, śmierć dziecka, zgoda na pobranie narządów, transplantacja, a także przemoc domowa i jej formy. Dwie rodziny, dwa dramaty. Jedna, bogata, wydająca się być szczęśliwą rodziną - niestety to tylko pozory, a ocena innych niewłaściwa. Druga, przeciętna, niepełna ale szczęśliwa i kochająca. Do czasu tragedii...
Polecam!!!

Nazwa serii "Leniwa niedziela" jest, w niektórych przypadkach myląca, gdyż kojarzy się z lekturą raczej "niezbyt skomplikowaną", ale to już kolejny tytuł, który udowadnia, że tak nie jest!
Książka dotyka najtrudniejszych tematów: straty dziecka, przeszczepów, problemów z jakimi zmagają się rodziny dawcy i biorcy, ale także przemocy domowej. Jednakże treść jest podana w takiej formie, że książkę naprawdę dobrze się czyta.

To bardzo dobra książka, która zmusza do zadumy, przemyśleń i refleksji nad życiem i śmiercią a także jako skutek uboczny książki nad przemocą domową. Ciężka choroba, wypadek, przeszczep narządów, utrata dziecka, samotność i uległość. Wszystkie te tematy zawierają się w książce. I chociaż wątek bogatego, damskiego boksera jest poboczny to trochę żałuję, że autorka nie posadziła go za kratami ale skończyła na złożeniu przeciwko niemu zeznań i domniemaniu zakończenia przez czytającego.

To trudna ale i bardzo piękna opowieść niosąca przesłanie, naukę. Wyjaśniająca i pokrzepiająca. Ta książka porusza bardzo ciężki temat jakim jest zgoda na pobranie narządów od umierających najbliższych, najukochańszych ludzi. Ciężko sobie wyobrazić co czują tacy ludzie, jak wielką dobrocią, bezinteresownością, miłością potrafią się wykazać. Jak po tym wszystkim nadal żyją. Chyba tylko wiara i nadzieją pozwalają dalej funkcjonować, na początku automatycznie, a stopniowo po przeżyciu tego bólu w miarę do przodu. Polecam tę książkę, bardzo!

Dwa ciekawe tematy - przeszczep u dziecka (ratunek dla jednej dziewczynki a śmierć dla drugiej) oraz przemoc domowa, gdzie żona tak bardzo kocha męża (albo raczej boi się),że nie umie od niego odejść. A powinna już dawno... Obydwa tematy poruszające. A w tle jeszcze wątek młodzieżowy, gdzie uratowana dziewczyna wkracza na nowo w szkolne życie, ponieważ wcześniej przykuta do łóżka i do szpitali nie mogła zaznać normalnego życia. To też fajnie się czytało.

1968

Gdybym na początku nie przeczytała w opisie książki ,że Amy HAtvany porównywana jest do Jodi Picolut,to może inaczej zabrałabym się do przeczytania tej książki,ale mając przed sobą myśli związane z Jodi cały czas szukałam wspólnego mianownika.
Stwierdziłam ,że poza tym ,że Amy Hatvany porusza dwa trudne tematy i każdy rozdział napisała z perspektywy widzenia trzech bohaterek,to nie znalazłam już więcej podobieństw.
Zupełnie inny styl pisania,tematy potraktowane pobieżnie ,wszystko już wiemy od samego początku i łatwo się domyśleć zakończenia,brak narastającego napięcia i niewiadomej jakie spotykamy u Pani Jodi.
Dlatego też odjęłam jedną gwiazdkę więcej.
Reasumując i nie porównując jej do mojej ulubionej autorki uważam ,że powieść jest dobra i warta przeczytania.

Jedna z najpiekniejszych,najbardziej wzruszajacych ksiazek w moim zyciu. Takze ciekawa i madra.

Mamy tutaj dwie historie,które na wskroś się łączą.
Autorka porusza problem przemocy domowej i żałoby po stracie dziecka.
Książka jest na swój sposób ciekawa,przemknęłam przez nią szybko.
Szkoda,że pisarka nie pokusiła się o rozwinięcie tej historii.

Mamy tutaj dwie historie,które na wskroś się łączą.
Autorka porusza problem przemocy domowej i żałoby po stracie dziecka.
Książka jest na swój sposób ciekawa,przemknęłam przez nią szybko.
Szkoda,że pisarka nie pokusiła się o rozwinięcie tej historii.

• 2015
  • Seria Leniwa Niedziela