Znachor

Tadeusz Dołęga-Mostowicz Wydawnictwo: Wydawnictwo MG Cykl: Znachor (tom 1) literatura piękna
2015-03-18
2015-03-18
9788377791974
literatura polska

Na półkach: , , , ,

Pełna recenzja wraz z cytatami oraz z porównaniem do ekranizacji znajduje się na blogu: https://miedzy-zakladkami.blogspot.com/2020/11/ksiazka-ekranizacja-1-znachor.html

Zapraszam też na instagram: https://www.instagram.com/miedzy_zakladkami/?hl=pl

,,Znachor” autorstwa Tadeusza Dołęgi-Mostowicza to po prostu dobra książka, którą naprawdę warto przeczytać. Gdyby szkolny...

Dla mnie rewelacyjna książka. Bardzo smutna, zaskakujące jak mogą się potoczyć losy człowieka i co jest w życiu naprawdę istotne.
Cieszę się że jeszcze nie oglądałam filmu, bo lektura jeszcze mocniej mnie do zachęciła do ekranizacji.

Powieść zarazem urocza i irytująca w swojej niedzisiejszości.

Trudno jest oddzielić film od książki i książkę od filmu. Niestety/stety dla mnie film to 10.

Klasyka literatury, powieść, która początkowo miała być scenariuszem filmowym.

Rafał Wilczur to renomowany i szanowany chirurg. Człowiek sukcesu wydaje się być spełniony na każdym polu: zawodowym, prywatnym. Lecz los bywa przekorny, Beata, małżonka profesora nie potrafi żyć w jego cieniu. Odchodzi więc z innym mężczyzną. Zrozpaczony lekarz włóczy się po mieście, aż ktoś...

Przepiękna książka!!!!!

Świetna literatura pod każdym względem.

Historia profesora Wilczura została opowiedziana w przepiękny sposób. Potrafi zaskoczyć, rozgniewać i wycisnąć kilka łez. Być może właśnie ten zestaw cech trzyma czytelnika, do ostatniego słowa, w zupełnej niepewności.

Kojarzycie okoliczności w których profesor Rafał Wilczur traci pamięć?
Okazuje się, że opisując te sceny Autor czerpał z własnych przeżyć.
Warto zagłębić się w biografię Tadeusza Dołęgi Mostowicza, który pisząc "Znachora" tworzył gotowy scenariusz filmowy. Ówcześni ktytycy, jak to często bywa, nie nadążali najwidoczniej za młodymi twórcami, Mostowicz musiał przerobić...

Wspaniała książka. Od razu zaznaczę, że nie widziałam ekranizacji (brak telewizora od dzieciństwa...). Język wspaniały, prosty, urocza historia wzruszająca do łez. Opisy przyrody, zwyczajów prostych ludzi na wschodzie Polski - perełka.
Nastrój i historia miłosna przyniosła mi na myśl „Nędznikow” V.Hugo, chociaż fabularnie zupełnie odbiega od tego wielkiego dzieła. Trzeba...

Dyskusje

2 783