Tak. Wyjadacze

Ja. Die Billigesser
literatura piękna
Monika Muskała
Monika Muskała literatura austriacka literatura XX wiek

Ocena "Tak". Do Wyjadaczy może wrócę.

Opowieści o dojmującej samotności ludzi ducha.

Strumień świadomości.

Przejmująco dobijające, prawdziwe, mimo wszystko podnoszące na duchu przez zrozumienie, ukazanie cech, które w sobie nosimy, ale staramy się z nich nie spowiadać nawet najbliższym. Przez tę książkę Bernhard stał się dla mnie bardzo bliski, a opowiadanie "Tak" (niem. "Ja") z pewnością zapadnie mi w pamięć na długie lata, być może, aż do mojego kresu.

Gdyby napisał to jakiś Dehnel - dostałby ode mnie 7 lub 8, ale po Bernhardzie spodziewałam się czegoś więcej.

W pierwszym opowiadaniu pt. "Tak" Bernhard opisuje tragizm realcji damsko-męskich. Jedynie przez jakiś czas te dwie płcie w oczach autora są w stanie w jakiś sposób koegzystować. Kto zna w bardzo dobrym stopniu twórczość Austriaka, ten zdaje sobie sprawę, że geniusz literacki wręcz czuł wstręt do dam, co widać prawie w każdej jego książce.

Według wspaniałego wieszcza...

Dwa opowiadania Bernharda, napisane niedługo po „Korekcie”, tutaj zebrane w jednym tomie, chociaż dzieli je odstęp dwóch lat i stanowią odrębne całości. Znów podobny styl, długie zdania, chociaż bez tych mechanicznych niemal powtórzeń wciąż tej samej frazy, aczkolwiek z wciąż powracającymi tematami, rekwizytami czy myślami. Dalej melodyjnie i rytmicznie, a jednocześnie...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ciężka to lektura, przyznaję bez bicia – dla mnie może nawet zbyt ciężka, choć mająca coś w sobie. To „coś” to same historie zawarte w opowiadaniach (w książce sztuk ich dwie), ciekawi bohaterowie, których łączy samotność, obsesja, czasem wręcz alienacja.

Zwłaszcza w opowiadaniu pierwszym, zatytułowanym „Tak”, losy bohaterów nie były mi obojętne. Czytałam o kobiecie, która...

• Literatura austriacka
  • Czytelnia