Okładka książki Sygnały ze skalnych ścian. Tragedie tatrzańskie. Wędrówki alpejskie. Skalne lato Wawrzyniec Żuławski
Wawrzyniec Żuławski Wydawnictwo: literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
1980-10-01
1980-10-01
Tatry taternictwo Alpy alpinizm góry wspinaczka

Okładka książki Siedem opowieści tatrzańskich Alfons Filar, Józef Kapeniak, Mieczysław Karłowicz, Jalu Kurek, Mariusz Zaruski, Stanisław Zieliński, Wawrzyniec Żuławski
Siedem opowieś... Alfons Filar, Józef...
Okładka książki Czarny szczyt. Proza taternicka lat 1904-1939 Tadeusz Bernadzikiewicz, Wincenty Birkenmajer, Janusz Chmielowsk, Zdzisław Dąbrowski, Jan Kazimierz Dorawski, Ferdynand Goetel, Jan Gwalbert Pawlikowski, Jan Humpola, Ludwik Januszewicz, Zygmunt Aleksander Klemensiewicz, Roman Kordys, Zbigniew Korosadowicz, Adam Lewicki, Konstanty Narkiewicz-Jodko, Kazimierz Piotrowski, Halina Ptakowska-Wyżanowicz, Marian Piotr Sokołowski, Wiesław Jan Stanisławski, Mieczysław Świerz, Jan Alfred Szczepański, Justyn Wojsznis, Stanisław Krystyn Zaremba, Wawrzyniec Żuławski
Czarny szczyt.... Tadeusz Bernadzikie...

Książka, która mnie odmieniła. Od niej zaczęła się miłość do gór.

Książka, która mnie odmieniła. Od niej zaczęła się miłość do gór.

Według mnie to numer 1 literatury tatrzańskiej. Jeśli kocha się góry, a szczególnie Tatry, a dodatkowo ma się coś wspólnego ze wspinaczką to ciężko opisać jak pasjonuje ta lektura. Przynajmniej mnie pasjonowała i zachwyciła. Emocje i filozofia w połączeniu z opisem pionierskich czasów zaawansowanego taternictwa, legendarnych wypadków i zdarzeń, dodatkowo podrasowane poczuciem braterskości górskich ludzi. Obraz dawnych Tatr, dawnego tatrzańskiego "światka", który bezpowrotnie przeminął.

Staroć, ale cenna. Pokazuje, czym było kiedyś taternictwo i alpinizm; że nie było sportem, ale pasją dla wybranych (tych, których góry wybrały i zdecydowały się do siebie dopuścić),że miało etos.
I cudowne wspomnienie dla tych, którzy kochali Tatry jeszcze choćby w latach 80. Lepiej sobie przeczytać, niż pojechać tam dziś i ustawić się w kolejce do zapisów na łańcuchy Orlej Perci.

Może trochę staromodny język, może archaiczna fraza, ale emocje - pierwszy sort! Żuławski był bardzo dzielnym eksploratorem gór (choć nie należał w tej dziedzinie do awangardy) i bardzo wrażliwym człowiekiem. Te dwie cechy pozwoliły mu stworzyć kanon poruszających górskich historii.
Najbliższe są mi opisywane przez niego Tatry i tragedie (ale także radosne przygody),które właśnie w nich się wydarzyły (szczególnie epicka i dramatyczna historia Króla Tatrzańskich Przewodników, Klimka Bachledy!). Do Alp (w "Wędrówkach alpejskich") trzeba było się przekonywać. Ale było warto. Żuławski potrafił rozsnuć emocjonalną nić między czytelnikiem, a każdą - dowolną - turnią :)
Mocnego znaczenia i wiarygodności dodaje to, że autor zginął w trakcie górskiej akcji ratowniczej, szukając zaginionego kolegi.

Lektura obowiązkowa dla wszystkich miłośników Tatr :)

Lektura obowiązkowa dla wszystkich miłośników Tatr :)

Wawrzyniec Żuławski,człowiek wielu talentów,kompozytor,pedagog, miłośnik gór.
Z pasją opisuje swoje wędrówki tatrzańskie i alpejskie.W książce znalazły się również opisy ciekawych wydarzeń ,których autor nie był świadkiem ale zna je z innych źródeł.Poznajemy Tatry przedwojenne i powojenne,dla miłośników tych gór są to informacje bezcenne,jak dla mnie może za dużo jest opisów przejść dróg skalnych,jednak nie zmienia to faktu,że książka jest bardzo ciekawa.

Wawrzyniec Żuławski,człowiek wielu talentów,kompozytor,pedagog, miłośnik gór.

Jedna z najpiękniejszych książek o górach. Inspirująca, nostalgiczna, magiczna. Niezwykle ważna.

Książka w której się można zakochać, a przez nią w Tatrach i wspinaczce. Wspaniała forma literacka...

Dla kogoś kto kocha góry pozycja obowiązkowa! Pięknie napisana, nie nudzi. Ja czytałam, co jakis czas sięgając do tabletu i szukając dokładnych zdjęć opisanych szczytów czy szlaków.

Klasyka tatrzańska i już!

Co zas do opisu - chyba ktoś nie czytał... Nie 4 opowiadania , a 4 zbiory opowiadań!

Klasyka tatrzańska i już!

• Góry
  • Literatura górska
  • Górskie
  • Literatura podróżnicza

Wawrzyniec Żuławski Sygnały ze skalnych ścian. Tragedie tatrzańskie. Wędrówki alpejskie. Skalne lato Zobacz więcej