Snow Flower and the Secret Fan

Bloomsbury Publishing
2007-01-01
2007-01-01
Chiny

Wbrew pozorom, wbrew cukierkowej okładce, nie jest to książka jedynie dla kobiet. To książka historyczna, która zainteresuje każdego, kogo fascynują społeczeństwa i kultury na przestrzeni dziejów.
Wspaniały obraz chińskiego społeczeństwa w XIX w. Nie jest to jego przekrój, bo pokazuje tylko pewien wycinek, ale dzięki temu ukazuje go w sposób wręcz doskonały - szczegółowy, niesamowicie plastyczny, pełen ludzkich uczuć. Dla mnie ta powieść jest wręcz idealna - pod przykrywką losów dwóch dziewcząt z chińskiej prowincji autorka ukazuję życie, zwyczaje, przesądy, wszystko to, czym żyli tacy ludzie jak Lilia, Kwiat Śniegu i ich rodziny. Nie ma tutaj sensacji, wymyślnych przygód, jest tylko proste życie przepełnione dramatami, które były częścią egzystencji milionów ludzi w Chinach w połowie wieku. Przeciekawe zwyczaje, nieraz wręcz nieprawdopodobne, podziały społeczne i wielka Historia pukająca do domów zwykłych ludzi. Genialna książka, znakomicie napisana.

Także w tej powieści Lisa See imponuje rzetelnością researchu. Z posłowia autorki możemy dowiedzieć się o jej podróży na Chińską prowincję oraz o rozmowach ze świadkami historii i ekspertami w dziedzinie Chin.

Historia sama w sobie trzyma w napięciu i nie pozwala oderwać się od lektury. Z zaciekawieniem chłonie się realia życia w dziewiętnastowiecznych Chinach.

Książka nie szczędzi nam także bardzo bolesnych, ale realistycznych opisów tradycji krępowania stóp, co może stanowić wyzwanie dla co wrażliwszych czytelników.

Będąc kobietą, czyta się tą książkę także z lekkim niedowierzaniem, widząc jaki los przypadał w udziale płci pięknej. Wszystkie absurdalne tradycje, przerażająco niska pozycja kobiet, a także ich trudy życia, pozwalają docenić postęp, jaki cały czas się dokonuje w pozycji kobiet w społeczeństwie. Nie potrafię zliczyć, ile w ostatnim czasie, kiedy gdzieś spacerowałam, myślałam o tym, że dla Chinki ze skrępowanymi stopami sprzed zaledwie dwustu lat taki dystans był niemalże niemożliwy do pokonania.

Jedynym moim zarzutem wobec książki jest lekka powtarzalność fabuły w powieściach Lisy See - mam tutaj na myśli porównanie do "Wyspy Kobiet Morza" (która ukazała się później, ale czytałam ją jako pierwszą). Troszeczkę czuło się pod koniec powtórkę z rozrywki, brakowało mi innego pomysłu na poprowadzenie akcji. Jeżeli jednak nie czytaliście wcześniej nic od Lisy See, kompletnie tego nie odczujecie.

Poza tym, książka do polecenia w stu procentach.

Książka...

Piękna historia

Piękna historia

Książka inna niż wszystkie. O kobietach dla kobiet.
Autorka z wielką łatwością przenosi czytelnika do XIX wiecznych Chin i poprzez pryzmat losów głównych bohaterek opisuje kulturę, światopogląd, obyczaje i rytuały ówczesnych czasów.
Powieść jest pisana w pierwszej osobie, więc brzmi jak pamiętnik/autobiografia. Pozwala to na szybką identyfikację z główną bohaterką i przeżywanie razen z nią emocji, rozterek i wspomnień. A jest co przeżywać!
Już na samym początku niezwykle obrazowo opisany jest proces krępowania stóp kilkuletnim dziewczynkom. Ciężko to było czytać, odkładałam książkę, pomijałam fragmenty, ale w końcu postanowiłam przeczytać całość tego rozdziału. W czasach obecnych rytuał ten jest niezrozumiały, ale w tamtych czasach i tamtej kulturze, był normalny...
Powieś opowiada o losach dwóch kobiet, które poznają się jako kilkuletnie dziewczynki i trwają w swojej przyjaźni długie lata. I choć z jednej strony kultura, czasy, traktowanie kobiet jest nam bardzo odległe, to potrzeby i emocje są ciągle te same.
Serdecznie polecam. To jedna z tych pozycji, które się odkłada, ale myśli się o nich jeszcze długo po odłożeniu

Książka inna niż wszystkie. O kobietach dla kobiet.

Piękna, a zarazem smutna opowieść o zupełnie innej kulturze. Bez względu na to pod jaką szerokością geograficzną przyszło nam żyć, wszyscy pragniemy miłości i akceptacji ....

Uwielbkam tę książkę i wracam do niej regularnie . Piękna historia kobiecej przyjaźni ktora trwa przez cale życie bohaterki dzieki czemu mozna podążać droga rytuałów przypisanych do różnych wydarzeń w życiu. Historia świata kobiet ktore nie miały zbyt wiele do powiedzenia - posluszne najpierw rodzicom potem mężowi i teściowej. Historia pieknego wachlarza gdzie tajnym pismem kobiet zapisują swoją przyjaźń, opowieść o brutalnym rytuale krępowania stóp dziewczetom - a tak naprawdę okaleczania ich by zaspokoić męskie fantazje.

Bardzo ciekawa książka pokazująca życie chińskich kobiet w XVIII wieku, pokazująca ich cierpienie praktycznie od urodzenia. Dowiadujemy się jak niewiele wówczas znaczyły w rodzinie i w okrutnym świecie, który miał tak wiele strasznych reguł jakimi musiały się podporządkować aby jakoś przeżyć swoje życie. Wiele razy czułam ścisk w gardle i łzy w oczach. Niewyobrażalne dla mnie cierpienie przy krępowaniu stóp (które zaczynało się w wielu 6-7 lat),bicie przez matkę, potem przez męża, teściową i to jak naprawdę niewiele znaczącą istotą jest kobieta w tamtym świecie.
Autorka opowiada także o pięknej przyjaźni między kobietami, o więzi, która jest nawet silniejsza niż przyjaźń. Pięknie opisane uczucia, jakimi dwie kobiety darzyły siebie wzajemnie, co pomagało przeżyć w tym okrutnym świecie.
Warto przeczytać by dowiedzieć się czegoś więcej o życiu chińskich kobiet, o ich charakterach i uczuciach. Polecam.

Autorka zabiera nas w świat osiemnastowiecznych Chin. Świat rządzący się tradycją i wyborami, które w dzisiejszym świecie wydają się być niezrozumiałe i straszne, ale dla Chinek wówczas były porządkiem dziennym. Fabuła jest wciągająca, skłania do refleksji. I o ile mam świadomość, że wiele się zmieniło od tamtych czasów, o tyle cieszę się, że pewne chińskie tradycje przeszły do historii.
Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością List See, ale na pewno nie ostatnie. Bardzo polecam.

Nie jestem w stanie zrozumieć mentalności bohaterek i przez to zamiast zanurzyć sie w orientalnej egzotyce, głównie frustrowałam się i irytowałam. Tak wiem, taka była historia, ale moje feministyczne serduszko nie jest w stanie pojąć, jak mozna dać się bić, żeby mąż sie zrelaksował albo dać zagłodzić dziecko, żeby teściowej wystarczyło. A takich perełek są setki.

Wspaniała opowieść łącząca w sobie fascynującą historię o świecie kobiet w XVIII wiecznych Chinach oraz pytania o wartości moralne i etyczne. Czytając przeżywamy głęboko emocje bohaterek, zadajemy sobie pytania o słuszność podjętych przez nie decyzji w sytuacjach, które nie tracą nic ze swojej aktualności także w XXI wieku.

• Azja
  • Chiny