Kwiat Śniegu i sekretny wachlarz

powieść historyczna
2015-01-01
Anna Dobrzańska-Gadowska
Chiny Laotong

Warto przeczytać chociażby dla poznania zupełnie odmiennej kultury i całkowicie bezdusznej tradycji. Bardzo ciekawie i szczegółowo opisane życie chińskich dziewczynek, a potem kobiet, które od początku swojego życia są szykowane, w sposób barbarzyński do jedynej ważnej w ich życiu czynności tj. służeniu mężczyźnie.

Książkę czytałam dawno temu, chyba jeszcze z czasów wczesnonastoletnich. Pamiętam ,że wywarła na mnie w tedy ogromne wrażenie. Od tamtej pory zainteresowałam się kulturą chińską. W tedy się dowiedziałam o krępowaniu stóp małych dziewczynek i jakie się wiążą z tym konsekwencje i wierzenia .Im mniejsze stópki tym piękniejsza i ma szanse znaleźć męża. Warte przeczytania.

Cóż to była za lektura! Czułam się tak, jakbym cofnęła się w czasie do okresu liceum, kiedy to namiętnie zaczytywałam się w lekturach, których akcja dzieje się w mniej lub bardziej dawnych wiekach w Chinach lub w Japonii. W trakcie studiów zaczęłam się jakoś odbijać od tych powieści (prawdopodobnie w głównej mierze dlatego, że trafiałam na coraz gorzej napisane książki…) aż...

Wspaniała.

Może to dziwne, ale dopiero za sprawą tej książki zainteresowałam się i w ogóle poznałam chińską kulturę bliżej, a zwłaszcza temat kwiatu lotosu..
Przerażające wciągające niesamowite.

Moja ulubiona autorka. Lisę See zawsze czyta się przyjemnie i lekko. To była moja pierwsza książka tej autorki i czytam każdą jej książkę, która wpadnie mi w ręce. Książka bardzo wciągająca i ciekawa, cudowna. Dla fanów historii i kultury Chin. Warto przeczytać!

Nie jestem w stanie zliczyć lat od ilu chciałam tę książkę przeczytać. Nazbierało się ich już chyba z dobrych dziesięć, o ile nie więcej. Pierwotne, kieszonkowe wydanie odstraszało mnie zbyt drobnym drukiem, więc ciągle odkładałam lekturę na inny czas. W końcu wpadło mi w ręce wydanie ze Świata Książki i rozpoczęłam fascynującą podróż po chińskiej kulturze, która dla kobiet...

Niesamowicie ciekawa i wciągająca książka, napisana pięknym językiem. Bardzo polecam.

Książka porusza trudne tematy i wywołuje spore emocje. Warto przeczytać, a dla osób zainteresowanych historia i kultura Chin, to wręcz lektura obowiązkowa.

Świetnie napisana i bardzo mądra książka, poszerzająca horyzonty i skłaniająca do refleksji. Powieść pozwala wzbogacić swoją wiedzę, jednocześnie czerpać przyjemność z samego czytania. Ciekawa i wciągająca.

Dyskusje

5 754