Kwiat Śniegu i sekretny wachlarz

2005-01-01
2005-01-01
8373919864
Anna Dobrzańska-Gadowska

Aż prosi się, żeby podsumować książkę powiedzonkiem: "człowiek człowiekowi człowiekiem". W okrutnym społeczeństwie, w którym kobietom wmawia się, iż są bezwartościowe, największą krzywdę wyrządzają one same sobie i własnym córkom, niszcząc im w wieku kilku lat nieodwracalnie stopy - w takim świecie szukają odrobiny ciepła w postaci aranżowanych przyjaźni. Przerażająco-fascynująca podróż do innego czasu i innej cywilizacji.

Przepiękna opowieść o przyjaźni i sile kobiet. Można też się sporo dowiedzieć o kulturze Chin i codziennych rozterkach kobiet żyjących w takim społeczeństwie.

Przy czytaniu powieści Lisy See „Kwiat Śniegu i sekretny wachlarz” towarzyszyły mi dwa uczucia: zachwyt i przerażenie.
Zachwycona byłam sposobem, w jaki autorka przedstawiła chińską kulturę i realia życia kobiet w tradycyjnej rodzinie. Uczyniwszy narratorką swojej opowieści wiekową Lilię, która wspomina swoją przyjaźń z Kwiatem Śniegu, spowodowała, że cała historia jest żywa i autentyczna. Poznajemy historię obu kobiet od momentu kiedy stały się dla siebie laotong i spisały kontrakt zgodności (ten zadziwiający zwyczaj Lisa See opisała bardzo dokładnie) aż do czasów swojej starości. Dwie dziewczynki, a później dorosłe kobiety zostały połączone na całe życie, a momentem kluczowym był rytuał wiązania stóp. Tym, co umacniało tę przyjaźń była korespondencja prowadzona za sprawą sekretnego języka chińskich kobiet (nu shu) na jedwabnym wachlarzu. I tu zostałam zaskoczona- nie wiedziałam, że w Chinach od tysiąca lat kobiety posługiwały się własnym językiem (swoistym szyfrem niezrozumiałym dla mężczyzn), aby dzielić się ze sobą troskami, przekazywać informacje i składać życzenia. To świadczy o tym, jak stara i wyjątkowa to kultura. Podczas gdy w Europie kobiety nie potrafiły pisać, ani czytać jeszcze w czasach nowożytnych, w Chinach wytworzyły własne narzędzie porozumiewania, które znały nie tylko wysoko urodzone arystokratki, ale także chłopki.
Piękno opisywanej kultury podszyte jest jednak barbarzyństwem i okrucieństwem, które mnie przeraziły. Opis tradycyjnego zabiegu krępowania stóp jest tak sugestywny, że miałam dreszcze, wyobrażając sobie cierpienie i fizyczny ból 7-letnich dziewczynek, którym brutalnie bandażuje się stopy, aby doprowadzić do złamania kości palców i uniemożliwić wzrost. Bo w Chinach wartość kobiety mierzona jest długością stopy- najlepiej, gdyby nie przekroczyła ona 10 cm, ale im mniejsza tym lepiej. Stopa ma przypominać lilię, a to powoduje, że kobiety stają się po prostu okaleczonymi istotami, niezdolnymi do samodzielnego pokonania większych odległości. Z ciekawości znalazłam w internecie zdjęcia kobiet poddanych temu zabiegowi- brrr!, coś strasznego!
Oprócz niezrozumiałych dla Europejki barbarzyńskich zabiegów mój bunt wywołał sposób, w jaki traktuje się kobiety w Chinach. Są one dla rodziny „bezużytecznymi gałązkami”, a ich zadaniem jest służyć mężczyznom. Upokarzane, bite, stanowią towar, za który rodzina może coś zyskać, ale częściej to po prostu obciążenie. Chyba, że kobieta rodzi synów- wtedy jej wartość rośnie.
„Kwiat Śniegu i sekretny wachlarz” to piękna powieść o odmiennej od naszej kulturze, w której kobiety spętane są konwenansami w sposób niewyobrażalny dla ludzi żyjących w naszej kulturze, ale jednocześnie znajdują oparcie w sobie i tworzą obok opresyjnego świata mężczyzn, subtelny i pełen silnych uczuć świat kobiet. Czy jednak przyjaźń może wygrać z wielowiekowym konwenansem? Przeczytajcie, aby poznać odpowiedź.

Ciekawa opowieść o życiu dwóch kobiet w XIX w. Chinach. O ich troskach, marzeniach i rolach narzuconych przez kulturę.

Twórczość Lisy See wpadła mi w ręce przypadkiem dopiero około rok temu. Od momentu jej odkrycia wiedziałam, że książki tej autorki idealnie nadają się na momenty w roku, gdy potrzebuję właśnie stosunkowo lekkich, ale pouczających powieści osadzonych w egzotycznych realiach różnych epok.

O „Kwiecie śniegu i sekretnym wachlarzu” napisano już bardzo wiele recenzji i wcale mnie to nie dziwi. Powieść ta rozpaliła moją ciekawość na początku i ten stan utrzymywał się do ostatnich stron. Każdy kolejny rozdział zawiera fragmenty opowieści o losach dwóch niezwykłych kobiet połączonych ze sobą przez los, które mierzą się z niebywale wysoko zawieszoną poprzeczką oczekiwań i wymagań stawianych kobietom na chińskiej prowincji w XIX wieku. Lisa See zadbała o to, aby nie zabrakło wyczerpujących opisów realiów, zwyczajów, uprzedzeń, przywilejów, rytuałów. Krępowanie stóp to oczywiście jeden z nich, ale pojawiło się też wiele innych charakterystyk równie zaskakujących i szokujących mnie obyczajów.

Na pierwszej stronie zasygnalizowano, że czytelnik wkracza do świata bardzo głęboko osadzonego w tradycji sięgającej ponad tysiąca lat wstecz. Dzięki autorce dowiedziałam się o istnieniu nu shu - prawdopodobnie jedynego pisma w historii świata stworzonego przez kobiety i tylko dla kobiet. Ta książka jest przede wszystkim o nim i o tym do czego mogło służyć płci pięknej.

Uwielbiam tą książkę, jest napisana czystym językiem, który nie irytuje jak obecne nowości z "lolami, xd" i poprawnie zbudowane zdania są plusem. Książka bazuje na przyjaźni dwóch dziewczynek, które dorastają do roli żon , gdzie główną tradycją jest krępowanie stóp kobietą. Książka pokazuje trud i poświęcenie jakie przechodzą od najmłodszych lat dziewczynki w Chinach by zostać dobrymi żonami w oczach męża, teściów oraz społeczeństwa. Historia obejmuję nie tylko przyjaźń dziewczynek, ale też sekretne pismo kobiet, straty i tęsknotę za utratą dziecka, poświęcenie przyjaźni z tytułu oczekiwań teściowej, jak spaść z piedestału do roli parobka z powodu fatalnego małżeństwa i wiele jeszcze innych pobocznych historyjek.
Osobiście bardzo polecam.

Przeczytałam jednym tchem. Bardzo ciekawa powieść. Można dowiedzieć się wielu szczegółów związanych z życiem kobiet w Chinach, w czasach gdy krępowano im stopy. Historia o przyjaźni, bólu, troskach i sile kobiet.

Piękna, wzruszająca książka o niezwykłej sile przyjaźni i harcie ducha dwóch kobiet, które miały nieszczęście przyjść na świat w Chinach - gdzie będąc małymi dziewczynkami zostały poddane potwornemu procesowi krępowania stóp. Ostatecznie taka kobieta z maleńkimi stópkami, skazana na ciągły ból (dręczący ją do końca życia), niezdolna do samodzielnego poruszania się, zostawała zamknięta w domu stając się jego swoistą dekoracją - dla zadowolenia męża - niczym piękna porcelanowa laleczka.

,,Kwiat śniegu i sekretny wachlarz” to historia Lilii, której sama jest narratorką. We wspomnieniach cofa się do przeszłości i snuje opowieść o czasach swojego dzieciństwa i młodości a potem dorosłego życia. Potrzebę podzielenia się tym wszystkim co przez lata było pieczołowicie skrywane i przemilczane, motywuje faktem, że nie ma już nic do stracenia jako osoba podeszła i samotna.
Jest to słodko-gorzka opowieść, w której główną nutę gra wielka potrzeba akceptacji i miłości ze strony najbliżej rodziny. Główna bohaterka żeby zdobyć choć namiastkę tego uczucia robiła zawsze to, co rodzina od niej oczekiwała i starała się jak najbardziej do nich dostosować żeby być najlepszą córką, potem synową i przynieść dumę rodzinie. Wątek tradycji i skostniałych norm, które nie przystają dłużej do zmieniającego się świata jest tu na pierwszym planie. Co czyni świetną okazję by osoby niezaznajomione z kulturą chińską mogły ją poznać od środka.
Poruszony został tu także bardzo ciekawy temat, czyli nu shu - tajnego pisma, którego używały kobiety w południowo-zachodniej części prowincji Hunan. Przyjmuje się, że powstało ono przeszło tysiąc lat temu i że jest jedynym pisanym językiem na świecie, który stworzyły kobiety wyłącznie pod własny użytek. Ponoć podobną genezę ma jeden z japońskich alfabetów, czyli hiragana. O czym mają świadczyć zaokrąglone i miękkie linie znaków w porównaniu do katakany i kanji.
Autorka w swoim dorobku ma zarówno literaturę piękną jak i kryminały. Serdecznie polecam cykl Czerwona księżniczka. Świetnie skonstruowana historia, pełna zagadek i intryg, w której non stop coś się dzieje i czytelnik nie wie komu uwierzyć a komu nie.

Cudowna podróż w czasie do XIX wiecznych Chin. Z całym ich orientalnym urokiem ale i okrucieństwem wymogów społeczno-kulturalnych. Po przeczytaniu jestem wdzięczna że w obecnych czasach mamy nieporównywalnie więcej wolności i możliwości sterowania swoim życiem. Ogrom cierpienia kobiet w świecie który przedstawia książka jest przytłaczający, zwłaszcza że panowała ogólna akceptacja na taki stan rzeczy.
Plastyczność i lekkość opisów bardzo miła i przenosząca do innego wymiaru.