Milion posagu

posag spadek szlachta
klasyka
1994-01-01
posag spadek szlachta

Fantastyczna książka. Co prawda znów romansik (jak to u "Józka, Ignaca"), ale za to jak wspaniale napisany.
Nasze ukochane polskie piekiełko i nasza polska zapyziała małomiasteczkowa mentalność. Czapkowanie bogatym, sprzedawanie się i jednocześnie "sadzenie" się przed biedniejszymi od siebie.
To wszystko jest aktualne również dziś.
Mądrość autora mnie...

Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie. Powiedzenie Stanisława Jachowicza jak ulał pasuje do twórczości Józefa Ignacego Kraszewskiego. Naznaczony piętnem szkolnego obowiązku, jest według mnie, nie doceniany przez czytelników. Zapoznając się z powieścią „Milion posagu”, przekonałam się że niesłusznie.
Książka ta opowiada o niewielkiej społeczności...

Świetny opis typów ludzkich. Nie jest to może Dickens, ale dobrze się czyta.

• Chcę w prezencie
  • Klasyka