Dzieciozmagania. Z maluchem przez pierwsze 5 lat

Okładka książki Dzieciozmagania. Z maluchem przez pierwsze 5 lat Kaz Cooke
Okładka książki Dzieciozmagania. Z maluchem przez pierwsze 5 lat
Kaz Cooke Wydawnictwo: Insignis poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
KidWrangling
Insignis
2014-10-22
2010-02-01
Beata Gontarczyk-Krampe
dziecko rodzina poradnik

"Teraz będzie już tylko lepiej"
Rewelacyjna, przekrojowa, bardzo przydatna. Pomaga przebrnąć przez rodzicielskie wyzwania (nie nazywając ich problemami) od 0 do 5 lat i dalej (do początku szkoły). Jeśli autorka jakiegoś zagadnienia nie rozwija, przekierowuje czytelnika do bogatej literatury na końcu rozdziału. Pewna wiedza jest wypunktowana, tak żeby łatwiej znaleźć. Z niektórymi rozwiązaniami nie wszyscy się zgodzą (u mnie tzw. "time out" wywoływał napady złości rodem z "egzorcyzmów", dopiero po lekturze "Self-reg" Stuarta Shanker pojęłam czym jest "pobudzenie przypominające obsesję" u córki i zrozumiałam, że trzeba przeczekać i przytulić). Autorka rozumie rodzica, pociesza, rozbawia, wspiera i poklepuje po plecach niemal na każdej stronie. Wskazuje pomysły na zabawy. Kiedy jaki stopień rozwoju powinien, ale nie musi nastąpić (w końcu każdy z nas jest inny). Pewne jest jedno drugiego takiego życzliwego, rzeczowego i żartobliwego poradnika obsługi małego wrzaskuna i stąpania po rodzicielskim polu minowym, nie znajdziecie*. Całości dopełniają zabawne grafiki. Sporym atutem jest indeks i spis treści. Układ treści jest przemyślany i informacje łatwo znaleźć.
*Porównałam z "Bobas. Instrukcja obsługi" i nie umywa się. Lepiej się czyta o kocie (z tej samej serii).

"Teraz będzie już tylko lepiej"

Cena, którą z ciekawości sprawdziłam, jest ogromna! Dla mnie zbyt wysoka jak za poradnik, w którym opisana jest większość sytuacji, które przychodzą i robimy naturalnie.
Czyta się przyjemnie, szybko, poprawia humor. Nie jest to typowy poradnik, w którym ktoś sztywno napisał zasady postępowania z dzieckiem. Powiedziałabym, że wszystko przedstawione jest w sposób swojski, domowy.
Jeśli ktoś z Was, przyszły lub świeży rodzic, potrzebuje w jakis sposob sprawdzać sobie najprostsze sprawy związane z dzieckiem, chce dodać sobie siły psychicznej i spokoju - można się zaopatrzyć. Mi niestety książka za dużo do macierzyństwa nie wniosła, ale miło się ją przynajmniej czytało 😌

Poprzednia część była z pasji, ta tylko z chęci kontynuowania doświadczenia. Trochę za mało tych "śmiesznawych" smaczków. Wniosek jest taki, że rodzicielstwo się nudzi, a niepotrzebnie..

Humor może niekoniecznie do mnie przemawia ale wiedza w niej zawarta już jak najbardziej. Ta pokaźna ksiązka to skarbnica dla wszystkich przyszłych matek, które nie mają zielonego pojęcia o dzieciach a bardzo szybko muszą się doszkolić. To taka encyklopedia o dzieciach, którą warto mieć gdzieś w pobliżu zawsze gdy nas najdzie jakaś wątpliwość w ciągu pierwszych 5 lat życia naszej pociechy. Dzięki niej żadne pytanie nie wydaje się głupie i nie na miejscu.

Świetny poradnik! Humor autorki bardzo mi odpowiada, mnóstwo przydatnych porad, takich od serca.

Ciekawa i zabawna pozycja dla rodziców. Nie przeczytałam całości, ponieważ nie wszystko mnie dotyczyło, ale z czasem - kto wie :)
Najbardziej zaciekawiła mnie pierwsza część, czyli Noworodek i Niemowlę. Jest tu wiele przydatnych rad dla rodziców, jednakże były fragmenty z którymi się nie zgadzam i nie mam zamiaru wprowadzać w życie.
Rozdział "Jak być rodzicem" dla mnie był niepotrzebnym poszerzeniem książki o ponad 150 stron. Nic się z niego nie dowiedziałam, ale pewnie dla części osób był przydatny.

Całość jest dobra ;)

Rozdział "Jak być rodzicem" dla mnie był...

Jeśli jeszcze jesteś w tej wersji spokojniejszej, czyli dwupaku (czyt. ciąży) to możesz zacząć zabawę z Kaz od książki Ciężarówką przez 9 miesięcy. Ale jeśli urodziło Ci się dziecko, to zamiast krzyczeć „i co teraz?”, weź Dzieciozmagania w dłoń. Jeśli chcesz fachowej porady to znajdziesz ją właśnie tu. Nie jest to jednak typowy poradnik, a raczej wesoły poradnik, bo pisany przez matkę z krwi i kości, która jak czegoś nie wie, to nie tworzy nowych teorii, a odeśle do miejsca w którym coś wiedzą. Książka dodaje otuchy, rozśmiesza i podpowiada bez odgórnego przekonania o nieomylności autorki. Poradnik obejmuje aż 5 lat życia dziecka, więc starcza do buntu pięciolatka.

Więcej na https://konfabula.pl/ironiczne-ksiazki-o-rodzicielstwie/

Kolejna książka Kaz Cooke moim zdaniem jest znacznie lepsza od "Ciężarówką...". Nadal jest pisana w stylu mniej poważnego poradnika, ale mniej tu pretensjonalnych wstawek i suchych żartów. Książka podzielona jest z uwzględnieniem wieku dziecka, ale także na rozdziały tematyczne. Można więc do niej sięgać, szukając w indeksie konkretnych zagadnień. Odniosłam wrażenie, że w tej części więcej jest konkretnych informacji, a większość rozdziałów kończy się dodatkowo odsyłaczami do stron lub książek, które mogą poszerzyć wiedzę rodziców w danym obszarze.

Odstraszający może być rozmiar książki, opasłe tomiszcze o ponad 700 stronach. Trochę niewygodnie się tę książkę przegląda, ze względu na jaj rozmiar, na szczęście zrobiona jest z lekkiego papieru (więc nikogo nie zrani, gdybyśmy ją sobie opuścili na stopę czy dziecko;) ). Myślę, że lektura "Dzieciozmagań" była mniejszą stratą czasu niż przeczytanie "Ciężarówki".

Niech Was nie zmyli grubość tej książki, bo treści tam jest niewiele. Co prawda córa ma dopiero 7 miesięcy, ale nie znalazłam tam odpowiedzi na żadne z moich problemów (które były dość typowe). Forma poradnikowa wyjątkowo irytująca, chwalony "zabawny" język jest tak śmieszny jak dzień matki w domu dziecka. Autorka tak bardzo próbuje nie urazić osób, które mają inne zdanie, że nie potrafi przekazać żadnej wiedzy. Kiedy odkryłam, że normy dotyczące żywienia niemowląt są nieaktualne postanowiłam więcej nie zaglądać do tej książki. Zmarnowane pieniądze...

"Dzieciozmagania" kupilam zafascynowana poprzednia publikacja "Ciezarowka przez 9 miesiecy". Ksiazka nie jest już tak zabawna jak jej poprzedniczka, ale prawdopodobnie wynika to z ilości tematow, ktore autorka porusza. Stanowi tez dobra baze wyjsciowa do poszerzania konkretnego tematu gdyz autorka nie tylko streszcza najwazniejsze informacje, ale tez podaje zrodla ksiazkowe. 03.2017

• Poradniki
  • Dzieci