Pan Tadeusz

Opinie [1 099]

Przeczytana 7mio krotnie, książka życia.

Arcydzieło

Mistrzostwo rodzimego Romantyzmu. Nie da się nie docenić. Owszem, akcja żadna, tylko czy o akcję chodzi w tym przypadku?

Wyznacznik tego, co wartościowe w polskiej literaturze.

Nie dałem rady w gimnazjum. Nie dałem rady w szkole średniej. Po latach zrobiłem podejście nr 3 i byłem zaskoczony, że tak bardzo mi się podoba. Rewelacyjna książka.

Uwielbiam A.Mickiewicza.

Epopeja Narodowa czyli książka która praktycznie powinna być przeczytana przez każdego Polaka. Ale czy aby na pewno . Często przy okazji spotkań czy to rodzinnych czy wśród znajomych cytujemy fragmenty , które dla młodego pokolenia są tylko czarną magią. ale może to już nie lektura szkolna. Może akurat podając tą datę nie przeczytałem jej do końca jak to jest zawsze w...

Ciekawa pozycja.

Kolejna lektura nie mająca nic wspólnego z obecnym stanem rzeczy. Napisana z tęsknoty za ojczyzną oraz by Polakom na emigracji nie było smutno. Nudne to, na siłę rymowane od początku do końca, idealizacja Pol... to znaczy Litwy, jak również bohaterów. Tylko wątek ks. Robaka/Jacka Soplicy mi się spodobał, bo lubię bohaterów dynamicznych.

Oczywiście podziwiam kunszt jednego z naszych wieszczy narodowych, ale stanowczo wyrzuciłabym z kanonu lektur w szkole podstawowej. Nie ten poziom. Wszyscy się męczymy, zero entuzjazmu, zmuszanie do czytania. I jaki w tym sens?

Dyskusje

36 322