Kiedy się miłość śmiercią stała

Okładka książki Kiedy się miłość śmiercią stała Krzysztof Kamil Baczyński
Okładka książki Kiedy się miłość śmiercią stała
Krzysztof Kamil Baczyński Wydawnictwo: Interlibro poezja
poezja
Interlibro
1993-01-01
1993-01-01
poezja polska Baczyński

Ten chłopak miał raptem 20 lat z hakiem. O czym myśleliśmy, o czym marzyliśmy, czym żyliśmy w tym wieku?

Nie czytam wierszy. Nie znam się na poezji. Niemniej, ta twórczość na swój sposób magnetycznie mnie przyciągnęła, przeczytałem wszystkie teksty, niektóre po kilka razy, aby spróbować głębiej wniknąć w słowa zrodzone w umyśle Baczyńskiego.

Szczególnie porażająca zdawała się ta lekkość pogodzenia z losem, z tym ponurym scenariuszem pisanym przez samo życie i mrok tamtych czasów.

Nie żałuję tego spotkania, Panie Baczyński. Znakomita praca również u Pana Wiesława Budzyńskiego, który kapitalnie tłumaczy zawiłość ów myśli, w szerszym kontekście społeczno-politycznym.

Szczególnie porażająca zdawała...

W 2021 r. przypada setna rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, jednego z najwybitniejszych polskich poetów oraz członka batalionów "Zośka" i "Parasol". Jego ojcem był żołnierz Legionów Polskich i pisarz Stanisław Baczyński, zaś matką nauczycielka Stefania z domu Zieleńczyk, z którą był bardzo mocno związany. W 1942 r. ożenił się się po kilku miesiącach znajomości z Barbarą Drapczyńską, studentką polonistyk na tajnym Uniwersytecie Warszawskim i i córką właściciela drukarni. Zginął w czwartym dniu powstania warszawskiego, na posterunku pałacu Blanka. Wiersze Baczyńskiego były chętnie popularyzowane przez znanych muzyków i pieśniarzy takich jak Ewa Demarczyk, Jacek Kaczmarski czy Mela Koteluk.

Z twórczością Baczyńskiego stykałem się w okresie nauki szkolnej (gimnazjum, a później liceum). Już wtedy jego poezja zrobiła na mnie ogromne wrażenie i pozostawiała we mnie emocje. W związku z setna rocznicą urodzin Baczyńskiego miałem okazję ponownie sięgnąć po jego wiersze. W tej książce znalazło się prawie 100 wierszy zebranych i opatrzonych komentarzami przez Wiesława Budzyńskiego. Ich tematyka jest różna. Są to wiersze zarówno o tematyce patriotycznej, miłosnej i religijnej, jak i psychologicznej oraz egzystencjalnej. Każdy z nich ukazuje emocje jakie towarzyszyły Baczyńskiemu w momencie ich powstawania, a także określony kontekst biograficzny. Charakteryzuje je bogactwo środków artystycznych, głębokie spojrzenie w ludzką psychikę oraz relacje międzyludzkie, a także wnikliwa obserwacja przyrody i rzeczywistości. Każdy z tych wierszy porusza do głębi, a niekiedy zmusza do przemyśleń. Polecam.

Niesamowita poezja i równie niesamowity twórca. Poeta szybujący na miarę Słowackiego czy Norwida umiera w tak młodym wieku. Dlaczego.. ?

Nie oceniam poezji Krzysztofa Baczyńskiego. Na razie jeszcze nie potrafię. Książka zasługuje na wysoką ocenę, ponieważ w równym stopniu przybliża czytelnika do wierszy poety, jak i do jego osoby. Utwory są osadzone w kontekście biograficznym, co sprawia, że ich czytanie jest przyjemne i daje satysfakcje.

Każdy wiersz Baczyńskiego wzbudza u mnie ogromne emocje. Ten zbiór jest niesamowity. Chronologicznie ułożone utwory, wzbogacone o komentarz Wiesława Budzyńskiego, pokazują ewolucję światopoglądu młodego, lecz szybko dojrzewającego poety. Poruszają wiele tematów – depresję, miłość, rozżalenie, patriotyzm, wiarę w przyszłość i świadomość śmierci. Pokazują przy tym ogromną wrażliwość poety-żołnierza:

„Nie tłomacz mi ptaków i roślin,
ja z nich poczęty – rozumiem,
tylko się krzywdy nauczyć
i ludzi się uczyć nie umiem”

Mistrzostwo. Ach, Krzysiu, Krzysiu, gdybyś nadal żył...

Na mnie ta książka działa jak cebula... płacz i żal, strasznie przeżywam literaturę wojenną.

Zawsze miałam słabość do Baczyńskiego.

Zawsze miałam słabość do Baczyńskiego.

Piękne...

Piękne...

Piękne wiersze pięknego człowieka.
Znając historię Krzyysztofa mówią dwa razy więcej, trafiają dwa razy bardziej.
Wciąż czytam.

Piękne wiersze pięknego człowieka.
Znając historię Krzyysztofa mówią dwa razy więcej, trafiają dwa razy bardziej.
Wciąż czytam.

Wiersze Baczyńskiego są porywające. Czytając je, ma się wrażenie być razem z nim i czuć to co On (a o to właśnie chodzi, o PRZEŻYWANIE). Polecam serdecznie!

• Poezja
  • Poezja