Stacja końcowa - Wiedeń

Znak
2003-01-01
2003-01-01
Anna Skucińska

Powiesc na temat poczatkow hitleryzmu w czasach republiki weimarskiej, oraz na temat prywatnego zycia Hitlera. Sam temat nawet moze zainteresowac, ale niestety powiesc nie jest zbyt udana, moze to kwestia tlumaczenia. Autor jest raczej publicysta, historykiem, moze dziennikarzem, ale raczej na pewno nie jest literatem. Mysle ze napisal powiesc bo chcial sie zabawic w literata, a wyszlo to raczej nie lepiej niz przecietnie uzdolnionemu licealiscie. Tyle tylko ze w Polsce te tematy akurat sa bardzo mala znane, nasze doswiadczenie hitleryzmu zaczyna sie dopiero w 1939, wiec na naszym rynku ta pozycja moze byc uznana za ciekawa.

Karl Naumann po rodzinnej tragedii wiaze sie z ruchem Freikorps i bierze czynny udzial w rodzacym sie ruchu nazistowskim. Stopniowo ulega oczarowaniu Hitlerem, ktory wykorzystujac nieustanny kryzys panujacy w Niemczech na poczatku lat 20-tych XX wieku agresywnie buduje bawarskie poczatki swego morderczego dyktatu.
W tym samym czasie glowny bohater zakochuje sie w uroczej pielegniarce i jednoczesnie przezywa dlugie, szalone i bardzo niebezpieczne zauroczenie Geli Raubal. Pech chce, ze Geli to zwariowana siostrzenica Hitlera i ofiara jego namietnosci.
Te skomplikowane zwiazki prowadza do nieuniknionej tragedii.
Nagorski wykorzystal fakty historyczne, konsekwencje prawdziwych wydarzen sa zas w ksiazce czysto fikcyjne i zaskakujace.
Dobrze sportretowane narodziny faszyzmu - ku przestrodze.

W tym samym czasie glowny bohater zakochuje sie w uroczej...

• POSIADAM
  • L: USA
  • Wygrane w konkursach
  • Zamówione z Biblioteki W
  • 2017
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)

Dodaj cytat z książki Stacja końcowa - Wiedeń