Łowcy nazistów. Na tropie zbrodniarzy wojennych

Okładka książki Łowcy nazistów. Na tropie zbrodniarzy wojennych
2016-10-25
2016-10-25
9788380620377
Jan Szkudliński
zbrodniarze wojenni naziści pościg sprawiedliwość

Zwykle polowanie na zbrodniarzy wojennych, zarówno przez osoby prywatne jak i organizacje rządowe przebiega wolno, w cieniu niekończących się postępowań prawnych. Niewiele ma to wspólnego z sensacyjnymi opowieściami o likwidowaniu ukrywających się w dżungli nazistów. Takie historie zazwyczaj trafiają do kultury masowej, rodząc przeświadczenie, że scenariusze poszukiwań takich osób zostały napisane w Hollywood.

Niniejsza książka opisuje losy nielicznej grupy kobiet i mężczyzn pełniących zarówno oficjalne funkcje jak i działających na własną rękę, którzy postanowili uchronić od zapomnienia nazistowskie zbrodnie wojenne i ich niesławnych głównych bohaterów Ludzie ci wykazali się nierzadko ogromną determinacją, wolą i odwagą, albowiem nie raz spotykali się z murem milczenia czy tez niezrozumienia ze strony rządów zwycięskich mocarstw. Te bowiem z biegiem czasu obojętniały na na lody nazistowskich zbrodniarzy.

Andrew Nagorski pokazuje tez jaka rozbieżność co do metod i interpretacji dowodów panowała w samym środowisku łowców nazistów. Nie tworzyli oni żadnej grupy posiadającej wspólną strategię i nie koordynowali swoich działań. Autor ukazuje ich wysiłki, które same w sobie składają się na kilkanaście opowieści.

Książka demaskuje jak zawodziło prawo ( apelacje od wyroków, uniewinnienia ), jak niektórzy z pozytywnych bohaterów tych historii kierowali się chęcią odwetu i zemsty ( zwłaszcza jeśli sami przeszli przez piekło obozów koncentracyjnych). Niemniej jest też próbą postawienia sobie pytania o naturę zła i czy niektórym sprawcom po kilkudziesięciu latach nie pozwolić odejść w zapomnieniu.

Dostałem, sam bym raczej nie kupił ponieważ to nie mój temat. Finalnie, ciężko było oderwać się od lektury - sprawnie napisana rzecz, na bardzo trudny temat.

Andrew Nagorski - amerykański dziennikarz i pisarz polskiego pochodzenia, redaktor i korespondent tygodnika "Newsweek", autor słynnej książki "Hitlerland".

Mijają dziesiątki lat od zakończenia wojny. Następuje upadek gigantów. Naziści uświadamiają sobie swoją porażkę, totalną przegraną pod każdym względem. Dla wielu czołowych, prominentnych nazistów koniec III Rzeszy oznacza koniec świata. Wielu popełnia samobójstwo ze strachu przed alianckim osądzeniem. Inni uciekają, pod przykrywką innego nazwiska starają się żyć jakby Holocaust nigdy się nie wydarzył. Mają nadzieję na wtopienie się w tłum, osiedlając się z dala od Europy, Niemiec. Pewna grupa ludzi postanawia zrobić wszystko aby odnaleźć każdego żyjącego, współwinnego reżimu hitlerowskiego. Ich motywacją nie był jedynie chęć zemsty za okrucieństwa wyrządzone wszystkim niewinnym ludziom lecz także zademonstrowanie, że tak koszmarne zbrodnie i wydarzenia nigdy więcej nie mogą się powtórzyć. Co więcej, nigdy nie mogą być zapomniane. To, co człowiek zgotował drugiemu człowiekowi nie może popaść w zapomnienie, a osoby odpowiedzialne za to nie mogą uciec machinie sprawiedliwości.

Książka ta ilustruje żmudne i pracochłonne starania grupy ludzi - łowców nazistów na drodze do schwytania i osądzenia nazistów. Są to osoby, kobiety i mężczyźni pełniący często wysokie funkcje państwowe, organizacje lecz także ludzie działający na własną rękę, często osoby, które przeszły piekło obozów koncentracyjnych. Widząc koszmarne sceny rozgrywane na co dzień w obozach ich życiową misją było pochwycenie osób, które im zgotowały ten los. Dzięki tej pozycji mamy wgląd w relacje z procesów Norymberskich, opisy tropienia zbrodniarzy wojennych, tych słynnych jak Rudolf Höss, Adolf Eichmann czy Klaus Barbie, a przede wszystkim efekty polowania na nazistów. Pozycja jest bogata w wiele opisów z procesów zbrodniarzy wojennych, relacji świadków czy fragmenty wywiadów.

Andrew Nagorski opisuje losy tej zdeterminowanej grupy ludzi walczących o to aby Holocaust nie popadł w zapomnienie. "Łowcy nazistów" to obszerna analiza oraz zapis dzieła, o którym wiele osób wolałoby już zapomnieć. Zagrzebać w przeszłości, aby nikt inny nie mógł wydobyć tego na światło dzienne. Jednak łowcy nazistów cofają się w przeszłości aby koszmar II wojny światowej już nigdy się nie powtórzył w przyszłości.

Niektóre fakty przedstawione w tej książce stawiają naszą tzw. postępową cywilizację w jak najgorszym świetle. Zapomnienie o tym wszystkim, co się wydarzyło jest niezwykle wygodne. Ponadto dehumanizowanie ludzi (Niemców i nie tylko) odpowiedzialnych za potworności popełnione podczas II wojny światowej umożliwia jakże sprytne odgrodzenie się od tych nikczemnych bestii, jednocześnie wybielając resztę społeczeństw czerpiących korzyści i w dużym stopniu popierających zbrodniczą machinę niemiecką. Przyrównałbym to do sytuacji, w której jesteśmy świadkami morderstwa i przez nikogo niezauważeni bierzemy część łupu zgubionego przez sprawcę. Przyzwolenie, brak przymusu, skrajny oportunizm, pasują tu idealnie Jest to tym bardziej wartościowa pozycja, w świetle obecnej rzeczywistości, w której zbrodnie Holokaustu są rozwadniane do granic możliwości. Zmusza do głębokiej refleksji nad kondycją człowieka wtedy i teraz.

Przeczytałem książkę o ludziach, którzy działali pod prąd. Wszyscy już chcieli zapomnieć o koszmarze zbrodni popełnionych w trakcie II wojny światowej, zajmować się ważnymi, bieżącymi sprawami, a oni nie. Z determinacją i mozołem poszukiwali tych, którym udało się umknąć przed odpowiedzialnością za swoje niegodne czyny. Starali się być przynajmniej złowrogim cieniem w ich nowym, powojennym życiu. Łowcy nazistów zdawali sobie sprawę, że sprawiedliwości nie stanie się zadość; że równie ważne jest zebranie świadectw, które kolejnym pokoleniom będą przypominać, do czego zdolny jest człowiek. Namacalnym tego przykładem są wspomnienia Rudolfa Hössa, które nie zostałyby napisane, gdyby nie namowa sędziego Jana Sehna, czy budząca w latach 60-tych kontrowersje książka Hanny Arendt o wnioskach płynących z procesu Eichmanna. Andrew Nagorski jest dziennikarzem o bogatej wiedzy i warsztacie pozwalającym z wyczuciem opowiadać o wrażliwych sprawach. Jego książka przypomina, jak ważną dla społeczeństwa rolę pełnią rzecznicy pamięci, która domaga się swojego głosu.

Pasjonująca lektura, świetny przykład publicystyki historycznej, którą czyta się jak thriller szpiegowski, a która jest jednocześnie oparta na faktach.
Autor wykonał katorżniczą pracę, by prześledzić losy kilkorga łowców nazistów, byłych zbrodniarzy wojennych, rozproszonych niemal po całym świecie, dotrzeć do ich relacji, dokumentów archiwalnych oraz by przeprowadzić wywiady z ostatnimi świadkami ludobójstwa. Co ciekawe, mimo że tekst bazuje na wielu innych naukowych monografiach, dostarcza nowych informacji, jak choćby w przypadku rozdziału o Kurcie Waldheimie, prezydencie Austrii od 1986 roku, o którym -zdawałoby się- napisano już wszystko.
Polecam pasjonatom historii najnowszej i nie tylko.

Parafrazując Króla Juliana z filmu "Madagaskar": Wstrząsnęła mną ta mała trupia główka. Absolutnie must-read dla osób interesujących się historią II WŚ.

Książka o grupie ludzi, którzy nie ustają w dotarciu i ukaraniu nazistowskich zbrodniarzy. Warto choćby po to aby się dowiedzieć jak niewielu zbrodniarzy dopadła sprawiedliwość.

Rewelacyjna książka na trudny temat ukazujące motywy osób polujących na zbrodniarzy wojennych, zarówno tych działąjących oficjalnie jak i nieoficjalnie.

Dodaj cytat z książki Łowcy nazistów. Na tropie zbrodniarzy wojennych

Video