Freud by płakał

838975553X
Michał Petryk
powieść ukraińska Ukraina

87/180/2023
Matko z córką, a cóż to za beznadzieja?? 250 stron blubrania o niczym, a za to często pod wpływem, a na końcu erotyk/pornos dla ubogich. Jeżeli autorka chciała nas powalić liczbą egzotycznych miejsc, które odwiedziła (przyznaję, robią wrażenie, bo to destynacje dla podróżników, a nie jakieś tam all inclusive na Bali),to mogła chociaż parę zdjęć dorzucić...
Pod koniec utworu to się nawet korektor poddał, przegapił papierza i cholowanie...
Bardzo jestem dumna z siebie, że przebrnęłam. Szampana powinnam wytrąbić na tę okoliczność, ale, psiamaćka, nie mam. Akurat by się przydał.

87/180/2023
Pod...

Nierówna książka. Początkowo nieznośnie egzaltowana, pop-punkowa i miałka jak sama bohaterka. Jednak po połowie nastąpił przełom: historia pobytu Marli w Himalajach staje się osobną opowieścią. Mniej płytką, okraszoną sardonicznym poczuciem humoru i zdecydowanie ciekawszą niż bełkotliwe wynurzenia alter-ego autorki na początku lektury. W zasadzie umieszczenie tej pozycji w serii "Europejki" ma sens: niewiele tu samej Ukrainy, Marla jest obywatelką świata. Tylko szkoda tak ładnej okładki na treść pełną rażących ortów, literówek i innego niechlujstwa korektora.

Książka, która zostawia mieszane uczucia.
Za dużo metafizyki? Za dużo filozofii? Za dużo ukraińskich realiów niezrozumiałych dla Polaków?
Na pewno przynudzająca.
Metafizyki nie zauważyłam, motywów filozoficznych tyle ile w tytule, a ukraińskie realie jakieś mocno banalne.

Książka, która zostawia mieszane uczucia.
Na pewno przynudzająca.

Główna bohaterka przypomina mi trochę bardziej aktywną i częściej przemieszczającą się Marlę Singer z "Fight Club" Palahniuka. Niemniej jednak jej wizje świata (widziane przez pryzmat właśnie zażytych narkotyków) średnio do mnie przemawiają.
Chaotyczne tot, pełne drobnych błędów (jeden z poprzednik czytelników nie wytrzymał i bazgrolił po książce ołówkiem, miałam sporo uciechy) i ciągłego szukania nie wiadomo po co jakiejś egzotyki, bo życie na Ukrainie nie jest wcale takie ciekawe. Warto było przeczytać jedynie dla kilku cytatów.
Nie powiem, by to spotkanie z literaturą ukraińską było dla mnie czymś ciekawym.

DZIWNA. podobnie jak bohaterka...

DZIWNA. podobnie jak bohaterka...

• Literatura ukraińska
  • Biblioteka2006-09
  • Europa Środkowo-Wschodnia
  • Kobieca, pisana przez kobiety i dla kobiet
  • Nmwb