Festung Breslau

Okładka książki Festung Breslau
Marek Krajewski Wydawnictwo: Znak Cykl: Eberhard Mock (tom 4) Seria: Czarny kryminał kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
2006-08-24
literatura polska

Okładka książki Aleja samobójców Mariusz Czubaj, Marek Krajewski
Ocena 6,1
Aleja samobójców Mariusz Czubaj, Mar...
Okładka książki Róże cmentarne Mariusz Czubaj, Marek Krajewski
Ocena 6,5
Róże cmentarne Mariusz Czubaj, Mar...

Moja pierwsza ksiazke tego autora. Niespecjalnie przepadam za proza MacLeana lub seria z Tygrysem, a tutaj nie moglem sie oderwac od lektury.
Po polowie akcja nieco zwalnia, ale mam wrazenie dobrego kryminalu noir. Czym z reszta jest.
Siegne po inne ksiazki z tej serii.

Siegne po inne ksiazki z tej serii.

Brud, smród i nędza, bardzo ponury Wrocław, nie do końca do mnie trafia. Śledztwo w chaosie końcówki wojny, nie polecam ale też nie zniechęcam.

Dotychczas bodaj najbardziej mroczna książka z Mockiem którą przeczytałem, jej lektura całkiem przypadkowo złożyła się z atakiem na Ukrainę.
Mock, ukazany z bardzo wrażliwej strony, intryga stosunkowo zawiła, chociaż miała nieco mniejszy rozmach niż z poprzedniej części, jednak najbardziej poruszył zapis odchodzącego świata przedwojennego Wrocławia, bądź Breslau, które zamienia się w ruinę na kolejnych kartach.
Dodatkowo samo rozwiązanie zagadki nieco mnie zaintrygowało - podejrzewałem kogoś innego.
Kryminał który pochłania się błyskawicznie.

Zrobiłem sobie chronologiczny przelot po cyklu o Mocku, kończąc właśnie na Festung Breslau. Chciałbym zadać kiedyś pytanie panu Krajewskiemu, czemu właśnie ten tom cyklu, jeden z pierwszych napisanych, jest aż tak inny od reszty, czy później, czy wcześniej napisanych. Książka raz że jest w innym klimacie bo zmienia się teatr działań, dzieje się w oblężonym mieście, ale też jest bardziej intymna. Mock jest już innym człowiekiem, ma już swoje lata, więcej nie może niż może. Samo miasto, gnijące, krwawiące, jest niemym bohaterem, i wymusza też inny sposób działania. Zaskakujące jest że autor na etapie 4 tomu miał już rozpisane postaci które pojawiają się w tomach które pojawiają się w dużo później napisanych książkach. Ze wszystkich książek o Mocku, ta jest moją ulubioną, właśnie przez tą inność.

Dawno miałam rozpocząć przygodę z Mockiem i srogo się zawiodłam. Fajny pomysł, zaskakujące zakończenie i to wszystkie plusy. Pogmatwana historia, której nie sposób śledzić. Wracałam po kilka stron w momencie, gdy nie rozumiałam skąd bohater wyciągnął taki czy inny wniosek i nic. Gdzie zabrakło pomysłów na poprowadzenie akcji tam autor po prostu przemilczał, a potem nowe informacje wprowadzał w usta Mocka jako zdobyte i sprawdzone. Nie lubię tego. Dawno mnie żadna książka tak nie zmęczyła, realne opisy zniszczonego Wrocławia w 1945 i zupełnie nierealna akcja i bohaterowie.

Pomimo tego, że klimat rzeczywistości przedwojennej i wojennej do mnie nie trafia to autorowi trzeba przyznać, że w świetny sposób buduje napięcie, tworzy fascynującą intrygę, która sprawia, że ciężko odłożyć książkę na bok i przestać czytać. No i po raz kolejny bardzo zaskakujące zakończenie, którego czytelnik by się nie spodziewał.

Do trzech razy sztuka. Ten był trzeci. Panu Krajewskiemu i Mockowi podziękuję już.

Wydumana historia, braki logiczne, bardzo słaba historia kryminalna, nudne monologi przekazane (zbyt) pięknym językiem jak na ten rodzaj literatury i Wrocław. Tyle na krótko zostanie mi w głowie po lekturze, która wymęczyła mnie i zakończyła przygodę z cyklem o Mocku.

Uwielbiam książki o Mocku i ten klimat. Ale ta już jest jakby naciągana i bez pomysłu. Przepraszam. Niech Pan pisze dalej!

Nie sposób krytykować stylu i formy powieści książek Marka Krajewskiego.
Czytając kolejne części oceniam je różnie. Zależnie od fabuły. Bo to ona stanowi wykładnik oceny.
Ta część miała bardzo słabą fabułę. Wtórne rozwiązania i brak logiki jak i za dużo filozofii w prostej formie książki.

Nie sposób krytykować stylu i formy powieści książek Marka Krajewskiego.

Chyba najtrudniej czytało mi się tę część. Historia kryminalna jak zwykle ciekawa i coś co wydawało się oczywiste na początku autor sprytnie gmatwa po jakimś czasie niemniej jednak......zmęczyłam się trochę tą książką, mimo uwielbienia dla Eberharda Mocka. Może sprawił to fakt, że i on jest już w tej części sędziwym mężczyzną po wielu przejściach osobistych i zawodowych, przejechany "rydwanem czasu" i dotknięty hulaszczym trybem życia? Nie wiem. Trochę moim zdaniem autor tu popłynął ...... Mnie ta historia nie ujęła tak jak poprzednie, choć jak zwykle wiele było momentów ciekawych, język piękny i barwny - ale do tego autor już przyzwyczaił.

Marek Krajewski Festung Breslau Zobacz więcej