Autorka

- Kategoria:
- literatura piękna
- Wydawnictwo:
- Prószyński i S-ka
- Data wydania:
- 2014-08-05
- Data 1. wyd. pol.:
- 2014-08-05
- Liczba stron:
- 424
- Czas czytania
- 7 godz. 4 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788379610068
- Tagi:
- Literatura polska
A gdy się zejdą, raz i drugi, kobieta po przejściach, mężczyzna z przeszłością, powstaje wspólna powieść, nie obyczajowa, charakterystyczna dla Marii Ulatowskiej, i nie czysta sensacja, typowa dla Jacka Skowrońskiego. Powieść, która łączy oba gatunki.
Nagle ludzie z otoczenia autorki poczytnych powieści zaczynają ginąć w dziwnych okolicznościach. Jej mozolna, chwilami monotonna praca pisarki zostaje zaburzona informacjami o następnych tragicznych wydarzeniach, a ona sama staje się celem wyrachowanego prześladowcy. Policyjna profilerka i prowadzący niekonwencjonalne śledztwo nadkomisarz usiłują przerwać łańcuch niewytłumaczalnych na pozór zbrodni. Tymczasem giną kolejne osoby.
Relacje osobiste między bohaterami komplikują się coraz bardziej, zegar tyka, różne tropy wiodą na manowce, a rozwiązania zagadki nie widać…
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Ciebie zainteresować
Oficjalne recenzje
O dwóch pisarzach, którzy stworzyli „Autorkę”
Niecodzienny duet polskich pisarzy stworzył równie niecodzienną książkę, czyli „Autorkę”. Tego rodzaju eksperymenty literackie są moją osobistą słabością, dlatego lekturę tej pozycji potraktowałam jako nowe doświadczenie czytelnicze, bo rzadko zdarza się, aby autorzy pochodzący z dwóch różnych kręgów pisarskich postanowili razem napisać powieść. Jak wygląda ostateczny efekt współpracy między Marią Ulatowską, autorką „Pensjonatu Sosnówka”, i Jackiem Skowrońskim, twórcą kryminałów i historii sensacyjnych?
Fabuła „Autorki” opiera się na losach dwóch najważniejszych postaci - Justyny Sobolewskiej, znanej i lubianej przez czytelników (a właściwie czytelniczki) pisarki książek historyczno-romansowych oraz Piotra Zawady, nadkomisarza pracującego w jednym z warszawskich komisariatów. Łączą ich nie tylko problemy i zawirowania w życiu osobistym, ale również tajemniczy zbieg okoliczności, czyli morderstwa kobiet, które są fankami twórczości pani Sobolewskiej. Początkowo nie wszystkie elementy tej skomplikowanej układanki do siebie pasują, ale z biegiem czasu nadkomisarz i jego współpracownicy odkrywają ważne dla całości wątki, które pozwalają odnaleźć mordercę. Finał okazuje się bardzo zaskakujący nie tylko dla bohaterów, ale i dla czytelników…
Ktoś może powiedzieć, że łączenie elementów powieści obyczajowej i kryminału nie jest aż taką nowością we współczesnej literaturze – wystarczy przypomnieć sobie powieści Camilli Läckberg. Tylko w przypadku „Autorki” trzeba zwrócić uwagę na jeden ważny szczegół. Mam na myśli to, że podczas czytania tej książki od razu widać, kto napisał dany rozdział czy fragment. Maria Ulatowska i Jacek Skowroński nie starali się zrównoważyć różnic w sposobie narracji i kreacji bohaterów, a nawet można zaryzykować stwierdzenie, że celowo podkreślali charakterystyczne cechy opowieści obyczajowej czy kryminalnej. Raz można przeczytać rozdział z bardzo subiektywnego punktu widzenia Justyny Sobolewskiej, aby potem „przeskoczyć” w oszczędne i bardzo konkretne fragmenty dotyczące Piotra Zawady i jego znajomych z pracy. Te zupełnie różne sposoby przedstawiania historii w „Autorce” dają ciekawy efekt przenikania się dwóch opowieści, które mogą stanowić dwie odrębne książki.
Współpraca między Marią Ulatowską i Jackiem Skowrońskim okazała się owocna. „Autorka” to pozycja, w której mogą zaczytywać się nie tylko miłośnicy powieści obyczajowych, ale też i ci czytelnicy, którą uwielbiają rozwiązywać zagadki razem z bohaterami kryminałów. Ten eksperyment literacki uznaję za udany.
Anna Wolak
Opinia
Jeśli czytając kryminał czuję jak włosy stają mi dęba, zwiastuje to - bez zbędnych polemik- dobry kryminał.
„Autorka” Jacka Skowrońskiego i Marii Ulatowskiej to powieść, która przeraziła mnie, poruszyła… po której zaczęłam się zastanawiać „Co byłoby gdyby, historia taka wydarzyła się naprawdę?” Osobiście w lipcu pojechałam na Mazury na spotkanie autorskie Jacka Skowrońskiego, Renaty Kosin, Manuli Kalickiej i wielu innych… panowała tam miła atmosfera. Uroku dodawało miejsce- tajemnicza synagoga. Czytelnicy zadawali pytania, wszyscy się śmiali, opowiadali ciekawe historie. O sobie, swoich przeżyciach pisarskich, wzlotach i upadkach… Dokładnie tak samo jak w książce „Autorka”. Czym zatem różniło się to spotkanie od opisywanych w powieści? Jednym ważnym elementem, który nadał sensacji książce – to postać mordercy, który upatrując Czytelnika, fana autorki bestsellerowych książek, morduje z premedytacją… a jako znak „rozpoznawczy” pozostawia po sobie małą papierową łódeczkę, zrobioną z kartek, pochodzących z książek autorki.
Główną bohaterką jest Justyna Zamorska autorka lubianych i czytanych powieści. Świeżo po rozwodzie przeżywa emocjonalne rozterki. Jest jednak kobietą silną i waleczną. Jako osoba znana, korzystając z portali społecznoścowych stara się nawiązać kontakt z Czytelnikami, swoimi fanami - i bierze udział w spotkaniach autorskich. Wokół niej, zaczynają ginąć kobiety. Choć początkowo nic nie łączy tych morderstw... oprócz małych papierowych łódeczek i tej samej broni palnej... szybko okaże się, że historia ma mocne i stare korzenie, sięgające w głąb przeszłości autorki.
Książka, oczywiście składa się z wielu wątków. Choć na pozór początkowo wydają się być historiami pobocznymi, z każdym rozdziałem bardziej składają się w całość jak idealnie pasujące do siebie puzzle. Autorzy książki w przemyślany sposób dobierali postaci, ich psychologiczne portrety, by na każdym kolejnym etapie, Czytelnik mógł rozważać, przewidywać jaka będzie kolej rzeczy, zastanawiać się nad tym, kto jest mordercą. Nie da się ukryć, że czytając czułam ogromne zainteresowanie, zarówno tym co wydarzy się za chwilę… ale też czy dobrze obstawiam mordercę! A na początku nie było to łatwe.
Rozdziały rozpisane zostały jako myśli i rozważania bohaterów. Jak się później okaże, myśli ofiar, i winnych.
Czytając „Autorkę” łatwo można zauważyć, jak ogromny trud w przygotowanie profili bohaterów i psychologiczne ujęcie powieści włożyli Jacek Skowroński i Maria Ulatowska.
„Autorka” to mocna i świetna pozycja na weekendowy dreszczyk emocji. Książka wywołała u mnie wiele emocji od gniewu, strachu, poprzez zadziwienie i radość. Polecam bardzo!
Jeśli czytając kryminał czuję jak włosy stają mi dęba, zwiastuje to - bez zbędnych polemik- dobry kryminał.
więcej Pokaż mimo to„Autorka” Jacka Skowrońskiego i Marii Ulatowskiej to powieść, która przeraziła mnie, poruszyła… po której zaczęłam się zastanawiać „Co byłoby gdyby, historia taka wydarzyła się naprawdę?” Osobiście w lipcu pojechałam na Mazury na spotkanie autorskie Jacka...