Gorzko

literatura polska
literatura piękna
Seria z miotłą
literatura polska

Jestem fanką autorki, ale irytowało mnie zbyt często ujęte powiedzonko babki Teresy - aboje raboje. Aż mi to utkwiło w głowie i chodziło za mną.

Start - pod górę, ale nie takie straszne góry są, złapałam pion i później było tylko z góry.
Autorka wykazała się świetną znajomością ludzkiej psychiki, każdą z opisanych postaci już kiedyś spotkałam lub słyszałam o niej, tak więc kawał prawdziwego życia w tej opowieści został opisany.
Tym razem nowatorska narracja dostarczyła mi satysfakcji, GIT.

Teresa to ma już dość mieszkania w dusznym miasteczku,wciąż narzekania sarkastycznej matki i bez przerwy słuchania jej pretensji.
Ojca chowającego się w komórce w motorowerach i wiecznie kłócących się sióstr.
Pragnie wyrwać się z miasteczka uciec do miasta na studia.
Zabierając ze sobą jedynie nocny stolik,który należał do jej babki i kresowej dziedziczki.
Bardzo mi się...

Chyba w złym momencie sięgnęłam po "Gorzko", bo zaraz po przeczytaniu "Dziewczyn z Syberii". I pomimo, że w poprzedniej książce więcej było tragicznych wydarzeń (naprawdę tragicznych a nie pseudo dramatycznych) to pokazywała większe umiłowanie życia niż powieść p. Kosmowskiej.

Tutaj wszystko jest beznadziejne pomimo, że bohaterka ma rodzinę (ale matka czepialska, ojciec...

Dobrze się czyta, ale to książka pełna smutku, smutnych spraw, wydarzeń, bez najmniejszej nadziei na coś lepszego. Ale bardzo dobrze napisana!

Dawno nie czytałam tak słabej książki. Czasem jednak trzeba, żeby docenić perełki.

Czasem lubię autorkę poczytać,a Gorzko to literatura.Którą się świetnie czyta.
To książka,bardzo dobrze napisana.Mamy tu PRL,jest pani Coco.Której dom wygląda jak...strzelecka tarcza.
Dowiemy,się że.Najlepiej wyładować złość,na pierogowym cieście.
Bardzo ładne.

No właśnie..gorzko..przeczytałam i raczej nie sięgnę ponownie po tą autorkę. Nie podobała mi się ani treść, ani styl pisania, za dużo nieszczęść i rozgoryczenia, naiwności i złości.. Chyba przywykłam jednak do odrobinę większego optymizmu w książkach

Warta przeczytania, bardzo prawdziwa i brutalnie szczera powieść o ludziach, którzy próbują wyrwać się z małomiasteczkowej mentalności, patologicznej rodziny i ciasnej tradycji, pokazująca, jak często oczekiwania rozbijają się o rzeczywistość.

Po 40 stronach miałam dość, ale postanowiłam, że dam szansę tej książce. Po 140 stronach żałowałam, że się na to namówiłam.

Dyskusje

• 2014