Wszystko, co minęło

2014-01-09
2014-01-09
Literatura polska kobieta szansa

Chcę być tylko szczęśliwa

Najlepiej opisuje książkę wyrażenie "nic nowego". Dziewczyna, główna bohaterka, jest córką alkoholika i opisuje, jak to wpływa na jej dorosłe życie. "Ucieczka w nowe miejsce zamieszkania, zmiana pracy, odcięcie się od starych znajomości-główna bohaterka wplata nas w swoje rozważania na ten temat. "Czyli...nic nowego. Kolejna historia A. Kołakowskiej, którą przeczytałam-"Ballada d dwóch miastach", jest zdecydowanie warta większej uwagi.

Pełna refleksji na temat ludzkich charakterów.
Autorka jak zwykle pisze o życiu, które w plątaninie ścieżek pozwala bohaterce szukać tej jedynej prostej drogi.
To opowieść o walce. Walce o siebie i ze sobą. O pragnieniach i tęsknotach. O życiowych decyzjach, które kształtują życie.
Książki Pani Agaty kładą się ciepłem na moim sercu!

Pełna refleksji na temat ludzkich charakterów.
Książki Pani Agaty kładą się ciepłem na moim sercu!

"Wszystko, co minęło" przyjemna książka. Książka jest piękna i wzruszająca. Fabuła bardzo ciekawa taka słodko-gorzka daje dużo do myślenia. Polecam historia pięknie opisana, nie tylko dla kobiet.

Tym razem udało mi się trafić na dobrze napisaną książkę z działu 'współczesna polska literatura kobieca'. Niestety ten 'dział' pełen jest pozycji, które niczym się nie wyróżniają, są przewidujące, a których bohaterki są mocno oderwane od rzeczywistości. W przypadku "Wszystko co minęło' na szczęście tak nie jest. Historia jest nawet momentami wzruszająca i daje do myślenia. Nie znam pozostałej twórczości autorki; historię Justyny mogę spokojnie polecić.

Młoda kobieta o imieniu Justyna oderwała się od przeszłości i odcięła od wszystkich,którzy ją kochali i skrzywdzili,zadali wielki ból,cierpienie bardzo rozumiem ją i jej postawę.
Wzruszająca,świetna i piękna książka dająca do myślenia,pełna uczuć,wzruszeń,wypełniona emocjami,czyta się przyjemnie,lekko i fajnie.

Znam większość książek autorki i PRAWIE wszystkie były bardzo przyjemne w odbiorze. Tym razem książki nie przeczytałam, tylko ją pożarłam. Tematyka była bardzo ciekawa, słodko-gorzka fabuła zmusza do refleksji i uczy dystansu do problemów, które w obliczu innych tragedii mogą okazać się błahe.
Główną bohaterką jest Justyna- rozwiedziona i bezdzietna tłumaczka języka angielskiego. Często uczestniczy w różnych konferencjach, rozmowach biznesowych, jednak jej największym marzeniem jest tłumaczenie powieści obyczajowych. W pracy, jak i poza nią, kreuje się na kobietę zimną, pozbawioną empatii. Nie chce przyjaźni, ponieważ boi się kolejnych ran na sercu i duszy. Jako dziecko wychowywała się bez ojca- ojciec znalazł sobie nową rodzinę i opuścił zarówno Justynę, jak i jej siostrę Basię. Matka Justyny załamała się i popadła w alkoholizm. To Justyna musiała troszczyć się o podstawowe sprawy domowe. W późniejszym czasie wcale nie było lepiej- mąż Mirek nie rozumiał problemów Justyny z matką i zaczął się od niej odsuwać. Doszło do zdrady- Justyna nakryła męża w łóżku ze swoją najlepszą przyjaciółką. Taki ogromny cios doprowadził do próby samobójczej. Gdy i to się nie udało, Justyna postanowiła rzucić wszystko i przeprowadzić się na drugi koniec Polski.
Pewnego dnia do Justyny odezwał się jej ojciec. Mężczyzna umiera, będzie przebywać w hospicjum. Początkowo Justyna nie chce w ogóle rozmawiać z ojcem, ale coś ciągnie ją do wskazanego przez mężczyznę hospicjum. Dopiero tam widzi, czym są problemy, ból, samotność. Zaczyna podziwiać wolontariuszy, którzy dają dużo ciepła umierającym i samotnym osobom. Dobrą relację zawiera z Łukaszem. Kiedyś to Łukaszowi pomogli obcy ludzie, a teraz to on się odwdzięcza. Co wyniknie z relacji Justyny z Łukaszem? Czy kobita otworzy się na nową miłość?
Serdecznie polecam tę książkę- jej treść uczy empatii, odpowiedniej postawy wobec obcych, cierpiących ludzi. Czytelnicy mogą zrozumieć, że wybaczyć można naprawdę wiele. Podobał mi się też sposób, w jaki autorka wykreowała postać Basi, siostry Justyny. Gdybym mogła, udusiłabym ją gołymi rękami. Zawsze roszczeniowa, samolubna kobieta, która potrafi tylko brać, a nigdy dawać, działała mi nieźle na nerwy, ale taki był zamysł pisarki. Zgrzyty między rodzeństwem i brak wspólnego języka to problem niejednej polskiej rodziny. Przeczytajcie tę książkę, bo warto!

Główną bohaterką jest Justyna- rozwiedziona i bezdzietna tłumaczka języka...

Ciepła opowieść w sam raz na przedświąteczny czas.

Ciepła opowieść w sam raz na przedświąteczny czas.

fajne przemyślenia, ciekawe spostrzeżenia, jak różne wydarzenia odciskają piętna i jak kształtują charakter człowieka. czyta się bardzo przyjemnie i lekko

Trudno jest zostawić za sobą przeszłość i odciąć się od tego, co minęło. Ale bohaterka powieści Agaty Kołakowskiej naprawdę próbuje to zrobić. Czasem jej się udaje, czasem walczy z całych sił. Czasem ktoś jej w tych zmaganiach pomaga, a bywa, że to ona komuś pomoże.
Podobała mi się ta powieść, bo mimo trudów Justyna się nie poddaje, walczy o wolność od przeszłości, o pozytywną przyszłość, może nie optymistyczną, ale właśnie pozytywną. Ta powieść to dla mnie taka bardzo bliska życiu fikcja literacka. Pomimo trudnej emocjonalnie fabuły i poruszania poważnych tematów dobrze się to czyta

"Czasami w dzieciństwie nie otrzymujemy tego, co nam się słusznie należało. Zaznane rozczarowania, zdrady i straty pozostawiają w nas ślad na całe życie.
To właśnie przeszłość mnie ukształtowała. Dała wiedzę, znacznie większą, niż chciałam, i okupioną ogromnym cierpieniem. Ale nie pozwolę, by określała każdy mój kolejny dzień. Dopóki bije moje serce, będę robić wszystko, aby codziennie kłaść się spać ze spokojem i uśmiechem na twarzy. Może nie warto ufać ludziom. Może nie warto się na nich otwierać. Ale jeszcze raz spróbuję...."
Autorka we wspaniały sposób stworzyła cały wachlarz bohaterów, którzy na pierwszy rzut oka mają wszystko. A jednocześnie okazuje się, że pod tą twardą skorupą, którą się otoczyli są ludzie poranieni przez zdrady, cierpienie i odrzucenie. Ludzie, którym ciężko zaufać innym, którzy boją się otworzyć na drugiego człowieka.
Nie ma tu gotowych rozwiązań i odpowiedzi. Jest w zasadzie tylko jedna wskazówka.... Że można w życiu zaznać wiele złego, wiele razy się sparzyć, ale największym błędem naszego życia jest rezygnacja z miłości

• Przeczytane 2014