...i zejdzie na ich głowy nasz gniew!

Okładka książki ...i zejdzie na ich głowy nasz gniew! Marcin Wyrwał
Okładka książki ...i zejdzie na ich głowy nasz gniew!
Marcin Wyrwał Wydawnictwo: Świat Książki reportaż
reportaż
Świat Książki
2014-05-28
2014-05-28
Ukraina Ukraińcy konflikt reportaż literatura faktu

Okładka książki Nadzwyczajni Marcin Wyrwał, Małgorzata Żmudka
Nadzwyczajni Marcin Wyrwał, Małg...

Reportaż napisany z pasją o tym jak niebezpieczna bywa praca dziennikarza i fotoreportera w krajach ogarniętych konfliktami. 21 listopada 2014 roku ludzie wychodzą na ulicę Kijowa po tym jak ówczesny prezydent Wiktor Janukowycz mimo wcześniejszych zapowiedzi nie podpisuje umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Kijowski Majdan stał się centrum i symbolem wolności dla Ukraińców. Książka warta uwagi. Polecam

"Codziennie odlądamy telewizję i patrzymy,jak dzielnie walczycie na Majdanie i w innych miejscach Ukrainy o wolność. Kiedyś nasi ojcowie i dziadkowie walczyli ze sobą. Ale to już historia. Dzisiaj ty walczysz o twoją i naszą wolność. Bo nie ma wolnej Polski bez wolnej Ukrainy. (str. 108). ...

Interesująca, a w kontekście obecnych wydarzeń na Ukrainie - bardzo potrzebna książka, która porządkuje wydarzenia ostatnich lat i pomaga zrozumieć, dlaczego teraz mamy wojnę rosyjsko-ukraińską… Dla mnie jako dla malkontenta i ignoranta światowych wydarzeń potrzeba takich książek i tego typu reportażu. Czytało się z wypiekami na twarzy i czuło się wydarzenia opisane na kartach książki. Bardzo dobra pozycja, którą trzeba przeczytać!

Naprawdę fajna książka. Ciekawie opisany przebieg walk na Majdanie, ludzkie dramaty, okrucieństwo berkutowców, to wszystko powoduje że książkę czyta się jednym tchem. Dodatkowo, zawarte w książce ciekawostki takie jak opis Willi Janukowycza czy przejęcie Krymu przez Rosję pozwalają przypomnieć i wyobrazić sobie rzeczy, które jeszcze niedawno oglądaliśmy w telewizji.

Cenna relacja z wydarzeń na Ukrainie – tym cenniejsza, że pisana z perspektywy bezpośredniego obserwatora. Osobiście lektura pomogła mi w zrozumieniu wagi wydarzeń, jakie miały miejsce na Ukrainie pod koniec 2013 i na początku 2014 roku, a także ich złożoności oraz odmiennej perspektywy naszych wschodnich braci i sióstr w kontekście pewnych różnicujących nas kwestii. Gorąco polecam!

Wszystko ładnie i pięknie tylko czytając o posiadłości prezydenta Ukrainy jest napisane, że ma ona przy 140 ha aż 54km obwodu. Niemożliwe. Błąd (wynikający nie wiem z czego, może z pośpiechu?) bo przy tej powierzchni obwód wynosi 5,4km.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

pierwszy raz od wielu tygodni, jak nie miesięcy, łyknęłam książkę w całości na raz.
napisana genialnie, wciągająca, wywołująca mnóstwo emocji, wyjątkowa... gratulacje dla pana autora i pana fotografa, którzy od samego początku protestów, a później rewolucji, byli na ukrainie. i to w samym jej centrum. na majdanie. by potem wszystko to zebrać w całość i pokazać nam. tym tutaj. tym, którzy rewolucję w kijowie widzieli tylko w telewizji albo prasie. jakby to był jakiś odległy, zły sen. a to działo się nie tak daleko. w stolicy ukrainy. za naszym płotkiem. tam, gdzie ludzie w każdym wieku stanęli do walki o swoje "być". i wielu za to właśnie "być" oddało życie.
tego nie wolno zapomnieć. tego nie wolno przemilczeć.
ta książka daje świadectwo. niesie prawdę. jest szczera do bólu.
jeden z najlepszych reportaży, jak nie top of the tops, jakie kiedykolwiek czytałam. dlatego polecam. sięgnij, przeczytaj i zrozum. człowieku.

Pozycja obowiązkowa.

Pozycja obowiązkowa.

Jest to dla mnie najlepsza ksiązka opisująca wydarzenia z Majdanu.

Jest to dla mnie najlepsza ksiązka opisująca wydarzenia z Majdanu.

Przeczytana drugi raz, ocena zmniejszona z 10/10 na 9, świetnie się to czyta, gorąco polecam

Prawdziwa tragedia prawdziwych ludzi

Prawdziwa tragedia prawdziwych ludzi

• Ukraina
  • Reportaż
  • Reportaże
  • Wschód

Dodaj cytat z książki ...i zejdzie na ich głowy nasz gniew!