Silniki grawitacji. Jak czarne dziury rządzą galaktykami i gwiazdami

Okładka książki Silniki grawitacji. Jak czarne dziury rządzą galaktykami i gwiazdami Caleb Scharf
Okładka książki Silniki grawitacji. Jak czarne dziury rządzą galaktykami i gwiazdami
Caleb Scharf Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Na ścieżkach nauki popularnonaukowa
280 str. 4 godz. 40 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Seria:
Na ścieżkach nauki
Tytuł oryginału:
Gravity's Engines: How Bubble-Blowing Black Holes Rule Galaxies, Stars, and Life in the Cosmos
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2014-07-03
Data 1. wyd. pol.:
2014-07-03
Liczba stron:
280
Czas czytania
4 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378397953
Tłumacz:
Mariusz Seweryński
Tagi:
czarne dziury czarna dziura wszechświat
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
38 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
17
11

Na półkach:

“Silniki Grawitacji” czyta się lekko. Jest to niewątpliwa zaleta tej książki, ale jednocześnie wada, bo oznacza, że wiele tematów jest potraktowane bardzo powierzchownie. Np. W tekście nie znalazło się wspomnienie równania na średnicę promienia horyzontu zdarzeń czarnej dziury (co jest ciekawe, gdyż zwiększa się on liniowo do masy obiektu, gdy tymczasem masa zwiększa się do sześcianu promienia. W konsekwencji oznacza to, że obiekt o tej samej gęstości, ale znacznie większy stanie się czarną dziurą z automatu). Najdalej autor posunął się przywołując równanie pola ogólnej teorii względności – co jest interesująco przedstawione.
W mojej opinii, ogromną zaletą tekstu jest ujęcie historyczne rozwoju myśli w dziedzinie, z elementami biograficznymi poszczególnych odkrywców – bardzo krótkimi. Takie podejście daje świetne tło obecnego stanu wiedzy, a całość opowiadania jest bardzie ludzka.
Pomimo, że od pierwszego wydania minęła przeszło dekada, mama wrażanie, że zasadnicza treść jest dość aktualna, gdyż oparta jest bardziej o fizykę i mechanikę zjawiska niż tylko obserwacje. Pewnie największa dezaktualizacja zaszła w zakresie obserwacyjnym – obecnie dysponujemy już zdjęciami horyzontu czarnych dziur, które w czasie pisania nie były dostępne.
No i coś co cenię, autor nie przemycia poglądów życiowych, polityki, pseudofilozofii, czy pseudonauki do treści literatury popularnonaukowej. To jest dość nierzadka praktyka, do której mam awersję, a tutaj tego nie znalazłem. Zdecydowanie na plus 😊
W zakresie poligraficzno-edytorskim: przydałoby się kilka kolorowych ilustracji i modeli (polecam piękny model na anglojęzycznej Wikipedii). Całe szczęście, jest to wydanie z przyzwoitym rozmiarem fontu i da się czytać bez skrajnego wysilania wzroku 😊
Lektura zakończona z pewnym niedosytem, ale również zaciekawieniem na przyszłość. Już sobie coś tam pooglądałem w temacie (bardzo dobre filmiki na YT) czy poczytałem na Wikipedii.

Cieszę się, że ta książka wpadła mi w ręce.

“Silniki Grawitacji” czyta się lekko. Jest to niewątpliwa zaleta tej książki, ale jednocześnie wada, bo oznacza, że wiele tematów jest potraktowane bardzo powierzchownie. Np. W tekście nie znalazło się wspomnienie równania na średnicę promienia horyzontu zdarzeń czarnej dziury (co jest ciekawe, gdyż zwiększa się on liniowo do masy obiektu, gdy tymczasem masa zwiększa się do...

więcej Pokaż mimo to

avatar
70
70

Na półkach:

Czarne dziury to obiekty intrygujące – z jednej strony będące jedną z najpotężniejszych sił we Wszechświecie, z drugiej obiektami, o których wiemy bardzo niewiele (a zapewne niejeden fizyk czy astronom daliby się pokroić żywcem i posypać solą, gdyby tylko mogli dowiedzieć się więcej na temat tego, co znajduje się po drugiej stronie tych tajemniczych tworów). Jednak nawet będąc ograniczonymi do swojej ojczystej planety (ewentualnie układu słonecznego, jeśli uwzględnimy całe wysłane w próżnię latające żelastwo). Czy więc warto zapoznać się z badaniami zawartymi w „Silnikach grawitacji”? Okazuje się, że tak.

Istotę książki Caleba Scharfa opisuje już jej podtytuł – i faktycznie, amerykański autor zwraca uwagę na to, z czego bardzo wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Czyli roli czarnych dziur w „sterowaniu” uniwersum. I raczej nie ma się co rozpisywać w tym miejscu – ich rola jest naprawdę duża, co autor skwapliwie udowadnia.
Więcej: http://szortal.com/node/6388

Czarne dziury to obiekty intrygujące – z jednej strony będące jedną z najpotężniejszych sił we Wszechświecie, z drugiej obiektami, o których wiemy bardzo niewiele (a zapewne niejeden fizyk czy astronom daliby się pokroić żywcem i posypać solą, gdyby tylko mogli dowiedzieć się więcej na temat tego, co znajduje się po drugiej stronie tych tajemniczych tworów). Jednak nawet...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
221
96

Na półkach: ,

Mówiąc szczerze, gdyby nie zapowiedź odejścia od wytartego do granic możliwości schematu, prawdopodobnie ominąłbym tę pracę szerokim łukiem. W końcu, ile razy można odświeżać sobie ciekawostki o supernowych, niezwykłościach horyzontu zdarzeń czy procesie spagetyzacji? Każdy kto trzymał w rękach jakąkolwiek pozycję poświęconą zagadnieniu, o samej morfologii dziur niestety nie dowie się wiele więcej nie wychylając się poza poziom popularny...
http://www.kwantowo.pl/2014/10/silniki-grawitacji-recenzja/

Mówiąc szczerze, gdyby nie zapowiedź odejścia od wytartego do granic możliwości schematu, prawdopodobnie ominąłbym tę pracę szerokim łukiem. W końcu, ile razy można odświeżać sobie ciekawostki o supernowych, niezwykłościach horyzontu zdarzeń czy procesie spagetyzacji? Każdy kto trzymał w rękach jakąkolwiek pozycję poświęconą zagadnieniu, o samej morfologii dziur niestety...

więcej Pokaż mimo to

avatar
3321
289

Na półkach: , ,

Kolejna książka o czarnych dziurach. Dobrze napisane. Ja mogę czytać takie książki na okrągło.

Kolejna książka o czarnych dziurach. Dobrze napisane. Ja mogę czytać takie książki na okrągło.

Pokaż mimo to

avatar
298
33

Na półkach:

Bardzo przyjemna książka popularnonaukowa, w plastyczny sposób prezentująca różne zawiłości czarnych dziur i astrofizyki. Polecam.

Bardzo przyjemna książka popularnonaukowa, w plastyczny sposób prezentująca różne zawiłości czarnych dziur i astrofizyki. Polecam.

Pokaż mimo to

avatar
395
58

Na półkach:

Co kto lubi, porządna ale daleko jej do "Nieskończone życie nieboszczyka" Chowna. Autor kocha dygresje, co dla książki popularnonaukowej z zakresu fizyki może być zabójcze.

Co kto lubi, porządna ale daleko jej do "Nieskończone życie nieboszczyka" Chowna. Autor kocha dygresje, co dla książki popularnonaukowej z zakresu fizyki może być zabójcze.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    143
  • Przeczytane
    60
  • Posiadam
    33
  • Popularnonaukowe
    6
  • Na ścieżkach nauki
    4
  • Chcę w prezencie
    3
  • Teraz czytam
    3
  • Seria: Na ścieżkach nauki
    2
  • Do kupienia
    2
  • Astronomia, astronautyka, fizyka itp.
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Silniki grawitacji. Jak czarne dziury rządzą galaktykami i gwiazdami


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne