Carlos Tévez. Droga ze slumsów na piłkarski szczyt

Olé
2014-05-07
2014-05-07
Opracowanie zbiorowe
Carlos Tevez Juventus Juve Manchester United Manchester City Argentyna biografia piłkarz piłka nożna futbol sport

Carlos Tévez to jedna z najciekawszych postaci w nowoczesnym futbolu. Niski zawodnik który mógł imponować niezwykłą intensywnością i determinacją w pracy na boisku, potrafił zjednać rzeszę fanów w każdym klubie do którego trafiał. Książka opisuje młodość gwiazdora wraz z drogą na szczyt, skupiając się na jego karierze w angielskiej piłce która jest bardzo dokładnie opisana z wymienieniem składów, wyników i najważniejszych wydarzeń z sporadycznymi ciekawostkami czy anegdotami. Polecam zapoznać się z sylwetką tej nietuzinkowej postaci jednak dla osób niezainteresowanych Premier League, lektura może okazać się trudna do przeczytania lub zwyczajnie nudna.

Książka niby poświęcona karierze Carlosa Teveza, choć po jej przeczytaniu dochodzę do wniosku, że autor świadomie poświęcił więcej uwagi brytyjskim drużynom, w których występował ten utalentowany zawodnik. A precyzując, udziałowi w meczach w barwach West Ham Utd. oraz Manchester United. Angielska edycja książki kończy się na roku 2010, toteż w znikomym stopniu dotyczy gier Teveza na rzecz konkurencyjnego Manchester City. W polskim wydaniu (2014) dodano wprawdzie drobne uzupełnienie – niestety zbyt pobieżne i skrótowe.
Biorąc powyższe pod uwagę dziwi nieco umieszczenie na okładce zdjęcia piłkarza w pasiastej koszulce Juventusu Turyn (ten transfer nastąpił dopiero w 2013 r.) Pewne zastrzeżenia można mieć do niektórych przetłumaczonych fraz; wydają się zbyt dosłowne, co niekiedy daje niezamierzony humorystyczny efekt: „Gdy Eto’o okiwał Vidicia jak starego dinozaura w bagnie i strzelił bramkę, drużyna Manchesteru była zdewastowana.
Ale pomimo tych mankamentów, książkę czyta się zupełnie przyzwoicie. Przede wszystkim dobrze oddaje ona rytm meczów ligowych i pucharowych, walkę o punkty, dramaturgię spotkań z potencjalnie słabszymi zespołami – w tym tkwi cała atrakcyjność ligi angielskiej. Konstrukcyjnie autor jako przełomowe wskazuje na dwa momenty: dramatyczna i udana walka o utrzymanie WHU w Premier League oraz przytłaczający sezon 2008/09, kiedy Carlos T. zmuszony był do pogodzenia się z rolą „super-rezerwowego”. Cóż, z kwartetu C. Ronaldo, Rooney, Tevez, Berbatow trudno wyłonić optymalną obsadę ofensywy. Dużo mniej miejsca poświęcono życiu prywatnemu piłkarza oraz jego grze w kadrze Argentyny (76 A – 13 goli),choć raczej wynika to z koncepcji autora. Nie rozczarowałem się.

Bardzo ciekawa biografia, napisana z lekkością, czyta się ją jednym tchem. Od trudnych początków do sukcesu i sławy, na które składa się ciężka praca i determinacja. Carlos jest silnym człowiekiem, który pomimo licznych przeszkód osiągnął swój sukces. Warto sięgnąć po tę książkę, żeby móc dokładnie poznać jego historię. Dla wszystkich fanów piłki nożnej to pozycja warta uwagi, choć zabrakło mi w niej trochę więcej ciekawostek dotyczących piłkarza.

Książka przeznaczona jest dla fanów Carlosa Teveza. Nie znajdziemy w niej ciekawostek z życia prywatnego. To prawdziwa historia fightera, który na boisku daje z siebie wszystko. Profesjonalizm, zaangażowanie i walka - to zobaczymy na stronach tej książki. Są w niej opisane mecze, więc jeśli ktoś ogląda Premier League to z przyjemnością przypomni sobie m. in. heroiczną walkę West Hamu o utrzymanie i ogromną rolę Teveza w najważniejszych meczach.

• Piłka nożna
  • Sport