Najpiękniejsza twarz na świecie

Okładka książki Najpiękniejsza twarz na świecie Xue Shu
Okładka książki Najpiękniejsza twarz na świecie
Xue Shu Wydawnictwo: Wydawnictwo Olesiejuk Seria: Opowiadania Współczesnych Autorów z Szanghaju literatura piękna
Opowiadania Współczesnych Autorów z Szanghaju
The Most Beautiful Face in the World
Wydawnictwo Olesiejuk
2014-01-01
2014-01-01
Monika Wyrwas-Wiśniewska, Jadwiga Smulko
literatura azjatycka literatura chińska Szanghai opowiadania

Książkę kupiłam na stacji kolejowej, żeby mieć co czytać w pociągu i bardzo pozytywnie się zaskoczyłam. Dwa wciągające opowiadania o ciekawych ludziach, zwyczajach i tradycjach.

Książkę znalazłam na stoisku w Discover Poland (jakże mogłabym przejść obok literatury prosto z dalekiego wschodu obojętnie??). Jest to świeżynka na rynku wydawniczym. A tymczasem...ku mojemu zaskoczeniu książka w wersji polskiej NIE ISTNIEJE w internecie (roszczeniowi czytelnicy XXI w. <3). Nawet rodzime wydawctwo wyparło się całej serii! Czuję się zagubiona.

Nie mniej, tym bardziej cieszę się, że wpadł w moje ręce taki rarytas czytelniczy, bo dużo wyniosłam z jego lektury. Dwa wciągające opowiadania mają za głównych bohaterów dość niespodziewane i zaskakujące postaci:

• Niewidomy masażysta Ah-Xing (czyt. A-sing) swoją historią pokazuje nam sytuację niepełnosprawnych osób w Chinach, a także swoje przeżycia związane z brakiem zmysłu, który jest dla jego otoczenia czymś oczywistym. Szczególnie ciekawe jest poznawanie pojęcia koloru na jego sposób. Jaki on jest? Przeczytajcie sami ;) jeśli uda Wam się znaleźć tę książkę oczywiście (ha!)

• Niedoszła gwiazda operowa Xiao Fengxian (czyt. Siao Fengśjan) pokazuje nam jak wygląda praca zawodowa kobiet we współczesnych Chinach. Sama zajmuje się wymierającym zawodem płaczki, ale możliwość obserwacji jej małżeństwa, skrytych myśli i relacji międzyludzkich w społeczeństwie zwyczajów tak odmiennych od europejskich, jest nieoceniona.

Osobiście najbardziej cenię literaturę, dzięki której dowiem się więcej o świecie, w sposób piękny literacko i wciągający. I takie własnie są te opowiadania.

Nie mniej,...

• Chiny
  • Poszukuję w bibliotekach
  • Z. Chiny
  • Przeczytane 2020
  • JJC

Dodaj cytat z książki Najpiękniejsza twarz na świecie