Die Ecstasy-Affäre

Weltbild
2008-01-01
2008-01-01
niemiecki

Heinz Günther Konsalik jest pisarzem dosc powszechnie znanym w kregach niemiecko jezycznych. Napisal ponoc ponad 160 ksiazek z calkowita sprzedarza ponad 80 milionow egzemplarzy. Podobno jest najlepiej sprzedajacym sie niemieckojezycznym pisarzem okresu powojennego.

Konsalik to tak naprawde pseudonim, nazwisko panieenskie matki pisarza. Pdobno sa ludzie ktorzy watpia, ze Konsalik to jedna osoba i twierdza, ze za pseudonimem Konsalik kryje sie kliku ghostwriterow.

Konsalik ma ciekawa biografie. Miedzy innymi jego pracowaca przez jakis czas bylo zbrodnicze gestapo..... Na froncie wschodnim pracowal jako korespondent wojenny, bedac naocznym swiatkiem walk z Rosjanami. Wiele swoich wojennych doswiadczen opisal w swoich ksiazkach. Ksiazki o wojnie pisal w neutralny sposob, bez osadzania aktorow wydarzen.

Ale akurat ta ksiazka nie ma nic wspolnego z Druga Wojna Swiatowa. Akcja toczy sie juz w latach 90tych, we wpsolczesnych Niemczech, a konkretniej w Bawarii.

W sumie "polknalem" ta ksiazke w ciagu jednego dnia. Przesluchalem ja w wersji audiobooka. Akcja toczy sie dosc szybko. Ksiazka naprawde mnie wciagnela, ani sie nie spostrzeglem a byl juz koniec. Po przeczytaniu, a raczej przesluchaniu wiem jedno, ksiazki Konsalika sa w moim uznaniu dobre. Jest dobrym pisarzem........ Mimo, ze pracowal kiedys w zbordniczej organizacji jakim bylo gestapo.....

Ksiazka porusza temat konsumpcji narkotyku ekstazy wsrod mlodych ludzi. Od razu nasunal mi sie na mysl film z Michael Douglasem pt. "Traffic". Ksiazka Konsalika i film z Douglasem maja wiele wspolnych cech. Chociaz jednak ksiazka konczy sie mniej pozytywnie niz film.

Glownym bohaterem ksiazki jest chlopak, osiemnastolatek, pochodzacy z tzw. "dobrej rodziny". Uczeszcza do renomowanego gimnazjum, ojciec jest wysoko postawionym urzednikiem panstwowym pracujacym w administracji kraju zwiazkowego, Bawarii. Nasz bohater pewnego dnia poznaje na basenie tajemnicza kobiete, o kilkanascie lat starsza od niego. Zakochuje sie. Proboje ja poznac. Udaje mu sie ustalic, ze pracuje jako barmanka w podejrzanym klubie. Co prawda na poczatku mloda kobieta proboje zbyc swojego o kilkanascie lat mlodszego adoratora, poprzez jego nieustepliwosc, dochodzi do romansu pomiedzy nimi. Okazuje sie, ze mloda kobieta zaangazowana jest w dystrybucje narkotyku ekstazy, ktory tak apropos pochodzi z Polski i sprowadzany jest do Niemiec przez polska mafie. Nasz osiemnastoletni bohater zostaje wtajemniczony w handel ekstazy, sam zaczyna brac i handlowac.

Jednak zwiazek z kobieta o kilkanascie lat starsza od niego szybko nudzi sie mu. Poznaje kolejna dziewczyne, tym razem rowiesniczke. Szybko sie w niej zakochuje. Praktycznie juz na pierwszej randce jego nowo poznana dziewczyna umiera z powodu przedawkowania ekstazy. Mlodzieniec popada w panike.

W pewnym momencie policja zaczyna prowadzic sledztwo. Ojciec powoli zaczyna sie dowiadywac o tajemniczym zyciu swojego syna. Dochodzi do kilku dosc ciekawych zwrotow akcji. Final jest bardzo ciekawy.

Dodaj cytat z książki Die Ecstasy-Affäre