Kresowa Atlantyda. Tom IV.

Okładka książki Kresowa Atlantyda. Tom IV. Stanisław Sławomir Nicieja
Okładka książki Kresowa Atlantyda. Tom IV.
Stanisław Sławomir Nicieja Wydawnictwo: Wydawnictwo MS Cykl: Kresowa Atlantyda (tom 4) historia
historia
Kresowa Atlantyda (tom 4)
Wydawnictwo MS
2014-03-07
2014-03-07
9788361915416
Kresy wspomnienia

Kolejny tom historii o kresach, ocalonej od zapomnienia przez S. Nicieję. Tym razem szczególnie podobały mi się legendy huculskie i opis tejże ludności. Wcześniej nie słyszałam o rdzennych mieszkańcach gór na dawnych kresach wschodnich, teraz, dzięki autorowi " Kresowej Atlantydy", mam spisaną listę pozycji na ten temat, które chcę przeczytać w przyszłości. Oprócz nawiązań do huculszczyzny, w książce co i rusz pojawiają się opisy dramatycznych przeżyć rodzin polskich na wschodzie, które to najpierw musiały stawiać czoła okupacji sowieckiej a potem banderowcom. Trudno zliczyć ofiary tej bezsensownej wojny.
Zainteresowanym tematem lekturę polecam i czekam z niecierpliwością na kolejne tomy.

Kolejny tom serii, której ambicją jest przywrócenie pamięci kresów. I tak jest on napisany, utwierdza mit Atlantydy. Rzecz intrygująca, miejsca- Kołomyja, Żabie i Dobromil - wyłaniają się z przeszłości dzięki opowieściom o ich mieszkańcach. I to, ludzkie losy, postawy są fascynujące. To świat ludzi inteligentnych, bardzo dobrze wykształconych, prawych, a przede wszystkim aktywnych społecznie, odczuwających potrzebę dbania o miejsca, w których się żyje. To napisana sercem opowieść o świecie, którego już nie ma. Książka bardzo dobrze udokumentowana, liczne zdjęcia. Rozbudza wyobraźnię. Znalazłam kilka nieścisłości, ale może to wynik błędów drukarskich czy redaktorskich.

• Do kupienia
  • 2015

Dodaj cytat z książki Kresowa Atlantyda. Tom IV.