Z fałszywym ausweisem w prawdziwej Warszawie. Wspomnienia 1939-1946. T. 1/2

Stanisław Jankowski (Agaton) Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biblioteka Syrenki historia
Państwowy Instytut Wydawniczy
cichociemni Armia Krajowa Powstanie Warszawskie historia Polski historia II wojna światowa wspomnienia
historia
Biblioteka Syrenki

Na półkach: , , , ,

Biografia Stanisława Jankowskiego "Agatona". Warto zapoznać się z historią skromnego człowieka, patrioty rozgrywającą się na łamach przełomowych momentów najnowszej historii Polski.

Strona 334...

Choć do końca tej pasjonującej lektury zostało jeszcze prawie drugie tyle tu już teraz mogę powiedzieć, że nie tylko dobrze się stało, że książka ta została wznowiona, ale jest to faktycznie życiorys niemożliwy, a jednak od początku do końca prawdziwy.

Stanisław Jankowski "Agaton" to postać z krwi i kości, cichociemny, który wiele przeżył i równie wiele...

Właściwie każda książka o Cichociemnych to pasjonująca lektura. A Agaton na dodatek umiał swoje przeżycia wojenne bardzo ciekawie spisać. Warto!!

Przeczytałem kilka książek o Cichociemnych i znalazłem wspólny ich mianownik - poczucie humoru.
Czytało się dość przyjemnie, przy okazji mogłem porównać wydarzenia z Powstania Warszawskiego, widziane okiem "zwykłego" żołnierza a te widziane okiem jego dowódcy "Bora".
Rzeczywistość i słuszność powstania przedstawiała się inaczej w obu książkach...

Bardzo polecam! Najpierw dwa razy wypożyczyłam z Biblioteki Książki Mówionej na kasetach. Potem szukałam w księgarniach i bibliotekach wydania papierowego, bezskutecznie. W końcu kupiłam na Allegro używane oba tomy. Zauroczyły mnie wspomnienia pana Stanisława. A w ogóle to rok 2016 został ogłoszony Rokiem Cichociemnych :-) i słusznie

Od jakiegoś czasu chciałam przeczytać tę wspomnienia, zwłaszcza po zamieszczonych fragmentach na stronie Agatona. Zwłaszcza, albo właśnie dlatego. Udało mi się, na razie pierwszy tom.Jednak chce napisać, że warto. Tak bardzo warto. Te wartościowe opisy,własne przeżycia, rozczarowania, ściganie wojny i sposobności. Konspiracja, straty, aresztowania. Szkolenie...

Na półkach: , , , ,

Wspomnienia Stanisława Jankowskiego tak "wciągają", że bardzo ciężko jest się oderwać od czytania.
Napisana barwnym językiem opowieść o niezwykłych losach cichociemnego. Jak dla mnie - prawie gotowy scenariusz dla świetnego filmu.
Jedyne co mnie nurtuje, to jego losy w powojennej Polsce, w której większości AKowców (nie wspominając o cichociemnych) nie układało się tak...

Książka ukazuje losy Agatona - Stanisława Jankowskiego podczas II wojny światowej. Książkę się przyjemnie czyta, można dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy z codziennego życia w okupowanej Warszawie.
Polecam.

Wspomnienia AKowca, Stanisława Jankowskiego "Agatona" czyta się jednym tchem.
Przeżycia architekta, który chciał dogonić wojnę, są fascynujące. Często z uśmiechem na twarzy czytałam jak udawało się jemu i komórce, którą kierował, oszukać Niemców.
Wielokrotnie śledząc opis danego wydarzenia zastanawiałam się czy Agaton przeżyje, potem uświadamiałam sobie, że napisał tą...

Dyskusje

• Historia
  • II wojna światowa
  • II WŚ
  • Wspomnienia
  • Chcę
więcej mniej

Stanisław Jankowski (Agaton) Agaton. Z fałszywym ausweisem w prawdziwej Warszawie Zobacz więcej