Pająki pana Roberta

Menażeria
Czarne
2014-06-24
2014-06-24
Arachnologia filozofia egzystencjalizm przyroda natura środowisko pająki naturalizm
Inne

Znalezione w sieci

Osobliwe pająko-filozofowanie. :)

Osobliwe pająko-filozofowanie. :)

niby o pająkach, a niezła proza, tylko ten "ewolucyjny niesmaczek"...

niby o pająkach, a niezła proza, tylko ten "ewolucyjny niesmaczek"...

Darownik. Nasosznik. Wałęsak. Nastecznik. Kłębosz. Skakun. Topik. Cóż za boskie stworzenia! Jakież to wszystko jest smakowite! Czytam i zaraz wracam do tego, co przeczytałem....

Niech za całą recenzję starczy jedno: jeśli ktoś nie lubi pająków, to po tej książce je pokocha, jak ja pokochałem - i je same, i styl Autora.

A nie dajcie się przypadkiem zwieść pozornej antropomorfizacji tych przemiłych stworzeń przez przewrotnego Pucka! Nb. przyznaje się on do tezy, że fascynacja "braćmi mniejszymi" (w tym przypadku - najmniejszymi) to forma świeckiej religijności, co tylko pozornie musi być oksymoronem. Bo czytając, miałem poczucie, że jestem w intelektualno-przyrodniczym niebie

Acha, przy okazji Autor demaskuje głupstewka , jakie wypisywał Zbigniew Herbert o Janie Swammerdamie, wielkim holenderskim entomologu z 17., wieku. To kolejna demaskacja Poety, który pisał też niestety bzdury o „rzekomej tulipanowej gorączce” w tym kraju (by już nie wspominać o ”zapożyczeniach” przy słynnych opisach templariuszy).

Znakomita rozprawka prawdziwego humanisty.

A nie dajcie się przypadkiem zwieść pozornej...

Całkiem sympatyczna, choć pomysł na wykonanie może wydawać się kuriozalny. Szkoda, że jest teraz tak trudno dostępna, bo myślę, że warto ją przeczytać.

Wzrusza. Wzrusza tkliwość, z którą Pan Robert traktuje przyrodę. Czułość. Nie wiedziałem dotąd, że można aż tak kochać pająki.

Książka jest napisana po prostu pięknym językiem , przepełniona wrażliwością i empatią do świata natury. Zastanawia mnie sama postać pana Roberta, jako bardzo wnikliwego i wrażliwego człowieka pochylającego się nad takimi mały stworzeniami jak pająki czy dżdżownice w świecie, w którym nie potrafimy szanować nawet własnego gatunku.

"Świat wypełniony nieskończonością wielkich i małych zwierząt jest piękniejszy i jest znakiem większej inteligencji niż jakiś inny,w którym nie byłoby owadów."- Nocolas Malebranche.
Książkę warto przeczytać z uwagi na temat.Niekoniecznie bratamy się z pająkami.Sama nie darzę je sympatią ,jedynie toleruję.W myśl powiedzenia:"Szczęśliwy ten dom gdzie pająki w nich są". Nie ma toksyn.
Dziękuję autorowi za przybliżenie mi życia tych malutkich stworzeń w specyficzny sposób.Trochę naukowy, trochę filozoficzny z domieszką dobrego humoru. Polecam!

Pełna ciekawych faktów, niemniej jak dla mnie autor - któremu notabene ciężko odmówić oczytania - za bardzo rozpływa się nad własną erudycją.

Ciekawe i dla mnie nieco odkrywcze spojrzenie na siedemnastowieczną historię naturalną (konkretnie arachnologię) z humanistycznym sznytem :)

Nieoczywista. Miałem i mam mieszane uczucia w stosunku do tej książki, choć pociągnęła mnie, by sięgnąć po inne prace tego autora. Warto sięgnąć choć po jedną książkę Pana Pucka , żeby zaznajomić się z jego stylem.

• Przyroda
  • Zwierzęta