Pająki pana Roberta

Menażeria
Czarne
2014-06-24
2014-06-24
Arachnologia filozofia egzystencjalizm przyroda natura środowisko pająki naturalizm
Inne

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Oficjalne recenzje i

Znalezione w sieci

932 55 94

Darownik. Nasosznik. Wałęsak. Nastecznik. Kłębosz. Skakun. Topik. Cóż za boskie stworzenia! Jakież to wszystko jest smakowite! Czytam i zaraz wracam do tego, co przeczytałem....

Niech za całą recenzję starczy jedno: jeśli ktoś nie lubi pająków, to po tej książce je pokocha, jak ja pokochałem - i je same, i styl Autora.

A nie dajcie się przypadkiem zwieść pozornej antropomorfizacji tych przemiłych stworzeń przez przewrotnego Pucka! Nb. przyznaje się on do tezy, że fascynacja "braćmi mniejszymi" (w tym przypadku - najmniejszymi) to forma świeckiej religijności, co tylko pozornie musi być oksymoronem. Bo czytając, miałem poczucie, że jestem w intelektualno-przyrodniczym niebie

Acha, przy okazji Autor demaskuje głupstewka , jakie wypisywał Zbigniew Herbert o Janie Swammerdamie, wielkim holenderskim entomologu z 17., wieku. To kolejna demaskacja Poety, który pisał też niestety bzdury o „rzekomej tulipanowej gorączce” w tym kraju (by już nie wspominać o ”zapożyczeniach” przy słynnych opisach templariuszy).

Znakomita rozprawka prawdziwego humanisty.

A nie dajcie się przypadkiem zwieść pozornej...

Książka jest napisana po prostu pięknym językiem , przepełniona wrażliwością i empatią do świata natury. Zastanawia mnie sama postać pana Roberta, jako bardzo wnikliwego i wrażliwego człowieka pochylającego się nad takimi mały stworzeniami jak pająki czy dżdżownice w świecie, w którym nie potrafimy szanować nawet własnego gatunku.

"Świat wypełniony nieskończonością wielkich i małych zwierząt jest piękniejszy i jest znakiem większej inteligencji niż jakiś inny,w którym nie byłoby owadów."- Nocolas Malebranche.
Książkę warto przeczytać z uwagi na temat.Niekoniecznie bratamy się z pająkami.Sama nie darzę je sympatią ,jedynie toleruję.W myśl powiedzenia:"Szczęśliwy ten dom gdzie pająki w nich są". Nie ma toksyn.
Dziękuję autorowi za przybliżenie mi życia tych malutkich stworzeń w specyficzny sposób.Trochę naukowy, trochę filozoficzny z domieszką dobrego humoru. Polecam!

Zachwyca mnie czułość Pana Roberta w stosunku do tak nieprzyjemnych i niezbyt ładnych zwierząt jakimi są pająki. Jest to też fascynujące, co potrafią zrobić pająki, a czego zwykły, przeciętny śmiertelnik prawdopodobnie nigdy w życiu gołym okiem ani pod mikroskopem nie zobaczy. Mam wrażenie, że w założeniu książka była skierowana do ogólnego odbiorcy, tzn. do takiego, który interesuje się naturą, ale nie jest szczególnym fanem pająków. Tymczasem w moim odczuciu, w pełni zadwololeni z (prze)czytania tej książki będą ci, którzy pasjonują się pająkami i chcą wiedzieć o nich wszystko.
Idealnie by pewnie było, gdyby parę esejów o pająkach włączyć do książki o różnych zwierzętach, nie byłoby to tak nużące. Zabrakło mi tutaj też ilustracji albo zdjęć pająków i pajęczyn (przynajmniej w wersji elektronicznej ich nie ma), aż się prosi, żeby to wszystko zobaczyć i zrozumieć, co tak fascynuje Pana Roberta!

Mimo że chwilami walczyłam, żeby tej książki nie porzucić, to jednak dla takich fragmentów warto było:
"Nasoszniki to pająki w jakiś sposób niechlujne i niedbałe. Ich sieci łowne są niczym stare, podarte i poszarzałe od kurzu firanki, w których dyndają fragmenty spróchniałych wiórków, owadów oraz wyssane zwłoki upolowanych krewnych, z nogami zwróconymi zwykle w jednym kierunku, co sprawia, że przywodzą na myśl mocno przerzedzone brzozowe miotły".

"Gdy nadchodzi odpowiednia chwila, wyraźnie podekscytowane pajęczęta wspinają się na najwyższe gałązki i wypinają pupki ku niebu".

Nie będę ukrywać, że nie cierpię pająków, czy też raczej - że się ich boję. Odstrasza mnie nawet ich widok na zdjęciach, temu też do tej pory nie miałam okazji ich bliżej "poznać". Zdaję sobie za to sprawę z tego, że są to fascynujące stworzenia, z pewnością niesłusznie pomijane dotąd w literaturze popularnonaukowej, zaś w pozostałych publikacjach przedstawiane w krzywdzący dla nich sposób.
Z ciekawością zatem zasiadłam do lektury tej pozycji (pozbawionej jakichkolwiek zdjęć, za co chwała autorowi i wydawnictwu) i zdecydowanie nie czuję się zawiedziona. Pan Robert, wzorem Maeterlincka snuje opowieść o pająkach raczej, niż przytacza zbiór faktów i ciekawostek na ich temat. Nierzadko odnosi się do różnorodnych dzieł literackich, co również nadaje tej pozycji swoistego uroku. Uważam więc, że całkiem nieźle udało mu się zasypać rów między naukami humanistycznymi a przyrodnictwem, a przynajmniej przerzucić małą kładkę między nimi.

Książka przyrodniczo-filozoficzna. Calkiem miło się ją czytało zdobywając przy tym nieco wiedzy na temat pająków głównie, ale nie tylko. Autor pokazał interesujące i jak dla mnie nowatorskie podejście do tematu. Książka jest warta przeczytania. Z chęcią sięgnę po inne pozycje Roberta Pucka.

Pełna ciekawych faktów, niemniej jak dla mnie autor - któremu notabene ciężko odmówić oczytania - za bardzo rozpływa się nad własną erudycją.

Ciekawe i dla mnie nieco odkrywcze spojrzenie na siedemnastowieczną historię naturalną (konkretnie arachnologię) z humanistycznym sznytem :)

Wzrusza. Wzrusza tkliwość, z którą Pan Robert traktuje przyrodę. Czułość. Nie wiedziałem dotąd, że można aż tak kochać pająki.

Całkiem sympatyczna, choć pomysł na wykonanie może wydawać się kuriozalny. Szkoda, że jest teraz tak trudno dostępna, bo myślę, że warto ją przeczytać.