Okładka książki Generał Stanisław Maczek. Stal i honor - życie i służba dowódcy 1. Dywizji Pancernej Evan McGilvray
Evan McGilvray Wydawnictwo: Rebis biografia, autobiografia, pamiętnik
Man of Steel and Honour: General Stanisław Maczek
Rebis
2014-01-01
2014-01-01
Piotr Chojnacki, Katarzyna Bażyńska-Chojnacka
Stanisław Maczek generał

Kolejny ulubieniec tego roku. Niesamowita historia, a co najważniejsze, prawdziwa. 📚🤍

Książkę czyta się bardzo szybko, dużym plusem są zdjęcia, które uzupełniają tę pozycję. Bardzo dobrze, że mamy tu do czynienia moim zdaniem bardzo dobrym opisem osoby, jaką był zapomniany trochę dziś generał Maczek. Polecam

NOWA NIEUŻYWANA!!!

Cena: 20,00 zł + 10,00 zł przesyłka.

NOWA NIEUŻYWANA!!!

Cena: 20,00 zł + 10,00 zł przesyłka.

Bardzo dobra książka. Myślą że słowa Generała Maczka: " Żołnierz polski walczy o wolność wszystkich, ale umiera tylko dla Polski", oddają w pełni jego poświęcenie. Autor książki podkreśla jak duży wkład mieli Polacy walczący na II wojnie światowej obok Brytyjczyków i Amerykanów. Niestety po zakończeniu wojny los Generała Maczka był ciężki i smutny jak wielu innych Polskich żołnierzy, nie mogli wrócić do własnego kraju a na emigracji także nie mieli łatwego życia.

Życie generała Maczka i szlak bojowy Czarnych Diabłów podany w pigułce. Czyta się szybko i bezboleśnie. Pozycja godna polecenia osobom, które pasjonują się historią II Wojny Światowej i chciałyby lepiej poznać losy tego kapitalnego dowódcy i człowieka.

Generał Stanisław Maczek, człowiek wielki, a w sumie tak mało znany, może nawet zapomniany przez nas Polaków. Może ta publikacja autorstwa brytyjskiego historyka, przywróci pamięć o tym niebanalnym człowieku i jednym z najwybitniejszych dowódców XX wieku.
Stanisław Maczek urodził się w Szczercu (dawna Galicja) w 1892 roku, a wiec w momencie, gdy Polski nie było już i jeszcze na światowej mapie. Przeżył wiele, m.in. dwie wojny światowe, w których aktywnie walczył. Zmarł w 1994 roku na emigracji w nieciekawych warunkach, zapomniany (celowo lub przez przypadek) przez rodaków. Został pochowany na cmentarzu żołnierzy polskich w Bredzie. Przeżył 102 lata, wiele dokonał, był wielkim człowiekiem,był dowódcą z którym wszyscy się liczyli, którego zdanie było decydujące w trakcie planowania różnorodnych strategii, warto o nim pamiętać. Dlatego z takim zadowoleniem przyjąłem informację, iż na naszym rynku ukazała się biografia generała.
McGilvray stworzył pozycję niebanalną, wręcz niezwykłą. Sposób jej napisania, przekazania treści w pełni odpowiada temu, jaki był bohater książki.
Co cenne, autorowi udało się dotrzeć do publikacji, które dotychczas skrywane były w brytyjskich archiwach, dzięki czemu poznamy fakty z życia i służby generała, które dotąd nie były publikowane.
Cennym jest także dokładne nakreślenie tła historycznego i umiejscowienie w tym kontekście życia i dokonań generała. Daje to bez wątpienia ich pełniejszy obraz, a osobom nie pamiętającym wszystkich wydarzeń historycznych z przełomu XIX i XX wieku oraz I polowy XX wieku, z pewnością pomoże odświeżyć pamięć ub uzupełnić wiedzę. Poznawanie naszego bohatera w kontekście historycznym jest arcyciekawą lekturą.
Dodatkowym atutem są liczne zdjęcia, bardzo szczegółowo opisane, które sprawiają, iż lektura jest jeszcze ciekawsza, staje się prawdziwą wyprawą wstecz, a sam generał staje nam się jeszcze bliższy.
Książka ta jest niewątpliwie cenną pod względem poznawczym, potrzebną na arenie zarówno polskiej jak i światowej i wyjątkowo ciekawą pozycją o niebanalnym, wielkim, wizjonerskim człowieku. Szkoda, że takie!! książki o Polakach piszą zbyt często cudzoziemcy, a nie my sami.
Gorąco zachęcam do lektury. Ta książka to nie tylko kronika dziejów Polski, to także opowieść o wspaniałym dowódcy, wybitnym człowieku poparta zdjęciami i wieloma jego cytatami.

www.pasje-fascynacje-mola-ksiazkowego.blogspot.com

• Historyczne