Hipnoza dla początkujących

Illuminatio
2014-01-01
2014-01-01
Zuzanna Kaszkur

W swoich zainteresowaniach neurologią nie mogłem nie sięgnąć po publikację poświęconą hipnozie. Czy warto było? Myślę, że tak. Autor w prosty i przystępny sposób opisuje stan, który określamy krótko: "w hipnozie". Wspomina jednocześnie, jak wiele mitów i przesądów krąży na temat tej techniki pracy z człowiekiem - z obiektem (jak to sam określa) lub z samym sobą. Ograniczony zasób wiedzy z zakresu hipnozy obecnie nie pozwala mi przeprowadzić dogłębnej oceny merytorycznej strony tej książki. Odnoszę jednak wrażenie, że tamat przewodni został przedstawiony "na chłodno", przynajmniej tak go odebrałem. Podczas czytania kolejnych rozdziałów opisy przykładowych sesji i/lub sugestii mogą okazać się nużące, ponieważ ich treść jest albo taka sama, albo bardzo podobna. No i ta nieszczęsna kość policzkowa...- myślę, że chodziło o kość jarzmową, ewentualnie szczękę.

Bardzo dobra książka,mnóstwo przykładowych sugestii ale autor zbyt mało poświęcił najtrudniejszemu w hipnozie-jak skutecznie wprowadzić w trans a jest to bazową czynnością bez tego można ,,klepać''sugestie jak zdrowaśki.Bez efektu.

"Ludzie zwykle sprzeciwiają się wszystkiemu, czego nie rozumieją"

William W. Hewitt. Poświęcił ponad trzydzieści lat na pisanie (w jego dorobku kilka książek i innych publikacji),pracę jako astrolog oraz redaktor dla branży informatycznej, przemysłu jądrowego, produkcji i górnictwa, choć zajmował się też hipnozą. Był członkiem Narodowego Stowarzyszenia Pisarzy. Po przejściu na emeryturę zwiedzał świat wraz z kochającą żoną. Zmarł w 2001 roku.

Pewnie każdy z nas w dzieciństwie oglądał kreskówki czy bajki, w których hipnotyzerzy o szalonych oczach machali zegarkiem przed twarzą zasypiających powoli ludzi, którzy przybyli na pokaz magii. Potem hipnotyzerzy liczyli do trzech i pstrykali palcami, a ludzie pod wpływem hipnozy zaczynali zachowywać się jak kurczaki czy psy.
W rzeczywistości hipnoza wygląda trochę inaczej. Zazwyczaj służy do pomagania ludziom, daje im siłę do radzenia sobie z rzeczami, które stanowią dla nich przeszkodę. Hipnozę można stosować również jako pewnego rodzaju lekarstwo na ból lub stres. Będąc pod wpływem hipnozy można również spróbować cofnąć się do poprzednich wcieleń, odnaleźć dawnego siebie czy osoby, które są dla nas ważne w obecnym życiu.
Hipnoza dla początkujących może pomóc osobom, które chcą zgłębić tajemnicę wnikania w głąb swojej świadomości. Przede wszystkim tłumaczy, czym są tak naprawdę hipnoza i autohipnoza, wyjaśnia niektóre pojęcia z nimi związane i ofiaruje czytelnikowi techniki, dzięki którym można zacząć swoją przygodę z hipnozą.

Może zacznę od tego, że spodobał mi się sposób, jakim autor opowiada, opisuje. Pisarz nawiązuje kontakt z czytelnikiem. Wkłada w pisanie część siebie, dzięki czemu poradnik ma duszę. Chce dzielić się z innymi swoimi przeżyciami i doświadczeniami, chce pomóc czytelnikowi i dba, by czytelnik hipnotyzując kogoś, nie wyrządził mu krzywdy. Sądzę, że William W. Hewitt napisał tę książkę z chęci dawania innym radości, nie z chęci zarobku czy sławy.

Cała książka jest podzielona na kilkanaście rozdziałów. W niektórych jest mowa o celach i wartościach płynących z hipnozy, w innych o przejściu do swoich poprzednich wcieleń, w następnych zamieszczony jest sam tekst, który służy do przeprowadzenia hipnozy. Jest tam absolutnie wszystko, czego powinniśmy się nauczyć, zabierając się za hipnozę.

Sama hipnotyzowałam już jedną osobę i myślę, że to dość trudne i trochę nużące, ale na swój sposób przyjemne. Cieszy mnie myśl, że poprzez hipnozę będę mogła komuś pomóc uporać się z jakimś problemem. Ja nie doświadczyłam jeszcze tego stanu, ale chyba za niedługo zabiorę się za autohipnozę i dowiem się, czy naprawdę istnieje sposób, bym mogła ulepszyć swoje życie i przeżyć chwile z poprzednich żyć.

Zainteresowanym tematem serdecznie polecam, bo książka jest naprawdę ciekawa, prosta w odbiorze i, co najważniejsze, pomocna. Mam nadzieję, że was zainteresowałam.

Ocena: 6/10.

Recenzja - http://roue-swiat-ksiazek.blogspot.com/2014/08/recenzja-hipnozy-dla-poczatkujacych.html

"Ludzie zwykle sprzeciwiają się wszystkiemu, czego nie rozumieją"

William W. Hewitt był niezależnym pisarzem. Miał na swoim koncie książki i publikacje, które wydawał przez ponad 30 lat. Był dyplomowanym hipnoterapeutą klinicznym i zawodowym astrologiem. Wydawnictwo Illuminatio wydało jedną z jego pozycji – „Hipnozę” – w serii dla początkujących w 2014 roku.
Hipnoza przypomina marzenie na jawie. Jest to technika, która pozwala osiągnąć stan świadomości podobny właśnie marzeniu na jawie. Jest bezpieczna i zdrowa. Umysł kierowany jest na konkretne cele, które mogą pomóc rzucić palenie, a nawet poprawić własny wizerunek lub wspomóc dietę. Może być skierowana na siebie lub inne osoby. Nie można jednak zawierzyć hipnozie jako metodzie, która pozwoli kontrolować innych. Wzbogaca jednak nasze życie, a nawet zacieśnia związki między ludźmi. Podczas hipnozy umysł schodzi z fal beta na fale alfa. Dzięki temu łatwiej mu znosić sugestie. Sesja może być przeprowadzana na stojąco lub na siedząco, w dowolnym miejscu – nawet w dość głośnym sąsiedztwie. Najważniejsze jest to, by przeszkody przerobić na swoje walory i wykorzystać podczas procesu hipnozy. Odprężenie jest jedną z cech hipnozy. Jeśli hipnotyzujemy innych możemy im odmówić, szczególnie gdy mamy zupełnie różne wizje tego procesu. Trzeba również uważać, bo o ile więź z bliskimi osobami może się dzięki hipnozie pogłębić, to między obcymi może ona być źle zrozumiana. Jest sześć sesji, które pomogą pracować z osobą hipnotyzowaną. Dzięki hipnozie możemy poddawać sugestie, które potem skutkują zmianą np. poprawą samooceny lub zerwaniu z nałogiem. Możliwa jest też hipnoza grupowa.
Hipnoza ma wiele zastosowań. Nie jest to tylko sztuczka, która wygląda interesująco podczas pokazów magików. Nie jest to również sposób, który pomoże manipulować ludźmi i osiągnąć własne cele. Hipnoza to przede wszystkim praca, która wymaga zaangażowania umysłu, odprężenia i przynosi wiele korzyści. Dzięki niej możemy zwalczyć fobie i nałogi, nabrać pewności siebie, kontrolować ból, a nawet uzdrawiać i kontaktować się duchowo innymi osobami (nawet nieżyjącymi).
Język jest dość prosty, dostosowany do czytelnika, który dopiero zaczyna swoją przygodę z hipnozą. Tak samo treść – autor postarał się, by każdy początkujący mógł zrozumieć, o co mu chodzi. W wielu miejscach użyto kursywy, która wyróżnia fragmenty, w których autor mówi, jak pracować z hipnozą. Pojawia się w treści też sporo punktów, które pozwalają szybciej zrozumieć zjawisko, są też dialogi.
Wielkim plusem jest to, że autor poparł swoje teorie przykładami z życia i własnej praktyki. Przytacza liczne przykłady, które mogą przydarzyć się podczas pracy z innymi osobami. Mówi także o swoim życiu, o tym jak ułożył procedury i oznaczał je literami i cyframi.
Ozdobników jest bardzo mało. Pojawiają się motywy przy rozpoczęciu nowej części – te same, co na okładce. Sama okładka jest idealnie dopasowana do serii „Dla początkujących”. Poza tym jak zawsze czcionki są przemyślane i zupełnie inne dla tytułów, podtytułów, śródtytułów itd.
Jedyne czego mi brakowało w tej książce to słowniczek. Zazwyczaj pojawiają się one w pozycjach z tej serii, tu jednak go nie było. Minusem było dla mnie to, że autor dość szybko przeszedł od teorii do praktyki, nie czułam się na tyle pewna swojej wiedzy teoretycznej, by rozpocząć praktykę. Wierzę autorowi, który jest specjalistą w tej dziedzinie, że hipnoza nie jest szkodliwa, jest naturalna i korzystna, jednak czuję pewien niedosyt.
Ogólnie książka była ciekawa i bardzo dobrze napisana. Poza mankamentami, które wymieniłam wyżej, nie mam jej nic do zarzucenia. Nie jest to jednak porywająca lektura ze zwrotami akcji, lecz poradnik, który zawiera wiele wskazówek i przykładów z życia autora, a to naprawdę ważne, bo sprawia, że czytelnik mu wierzy.
Polecam osobom, które interesują się ezoteryką. Fani serii „Dla początkujących” na pewno nie przejdą obojętnie obok tej pozycji. Jeśli chcecie się przekonać, czym jest hipnoza, a czym nie jest, szukacie książki, która obali mity na jej temat – na pewno tu to znajdziecie.

Pierwsze skojarzenie ze słowem hipnoza? Być może każdy ma inne, ale zapewne większości nasuwa się taki obraz: hipnotyzer z czarno-białą spiralą bądź zegarkiem na łańcuszku, słowa „stajesz się śpiący, śpiący, śpiący… a gdy pstryknę palcami, będziesz zachowywać się jak kura!” – i tak oto osoba hipnotyzowana chodzi machając rękami i naśladuje kurę. Tak właśnie wszelkie media przedstawiają hipnozę, a jest to bardzo błędna wizja. No i nie okłamujmy się – po co ktoś ma utożsamiać się z kurą?

Wcześniej nie miałam okazji zapoznać się z żadną książką Williama Hewitta i przyznam szczerze, że mimo pewnego zainteresowania hipnozą, nie spotkałam się z jego nazwiskiem. Jednakże nigdy nie zagłębiałam się w tę tematykę bardziej, więc zapewne właśnie tym jest to spowodowane. Nadeszła jednak pora, kiedy w końcu się zmobilizowałam i sięgnęłam po pierwszą książkę z tej dziedziny. Seria „dla początkujących”, która pojawia się u nas nakładem wydawnictwa Illuminatio jest naprawdę świetną sprawą i po raz kolejny mnie nie zawiodła.

Bardzo istotną rzeczą jest to, że autor od razu rozwiewa wszelkie mity na temat hipnozy. Zrozumienie tego, czym ona jest, to podstawa, aby ruszyć dalej. Przyznam szczerze, że nie oczekiwałam po tej książce tak wielu informacji – ta pozycja to po prostu dokładny kurs, jak zostać hipnotyzerem i jak zastosować tę umiejętność w autohipnozie. Pan Hewitt już na samym początku wyjaśnia, w jaki sposób należy odczytywać jego rady i wskazówki. Tak oto otrzymujemy spore opisy poszczególnych sesji, w których zawarte są pełne wypowiedzi, jakie hipnotyzer powinien zastosować. Co ciekawe – chwilami dochodzi nawet do rozgraniczenia pewnych słów w zależności od płci osoby poddającej się hipnozie.

Sesji, które nauczymy się przeprowadzać jako hipnotyzer jest całkiem sporo, ale autor na tym nie poprzestaje. Przechodzi do omówienia autohipnozy, która może się okazać równie efektywna. Okazuje się, że ta technika ma naprawdę całe mnóstwo intrygujących możliwości, a jednym z nich jest możliwość poznania poprzednich wcieleń – to jest zdecydowanie ta rzecz, która najbardziej zachęca mnie do wypróbowania owego kursu. Jednakże to nie wszystko. Dzięki hipnozie możemy wzmocnić swoją aurę, uleczyć się, pozbyć się nawyków, nauczyć się kontrolować swoje ciało i zachcianki czy też pozbyć się fobii. Trzeba przyznać, że zakres zastosowań jest szeroki i obiecujący - to właśnie to sprawia, że książka jest tak godna uwagi.

„Hipnoza dla początkujących” to świetna pozycja, która naprawdę zmotywowała mnie do tego, aby wypróbować opisane przez autora techniki. Dobrze napisana, konkretna i wyczerpująca. Przyczepić mogę się chyba tylko do jednej rzeczy – podczas czytania rzuciło mi się w oczy to, że pan Hewitt w afirmacjach używa słowa „nie”, a to jest znacznym błędem, bowiem podświadomość go nie uznaje. I tak, jeżeli powtarzany sobie „Nie upadnę”, odczytywane jest to jako „Upadnę” – czyli kwestia tworzenia afirmacji pozostaje nieco w tyle, ale cała reszta jest naprawdę znakomita. Zdecydowanie polecam, gdyż hipnoza może się okazać złotym środkiem na wszystko, a same jej doświadczanie może być interesujące i ciekawe.

• Hipnoza
  • Ezoteryka, senniki, horoskopy
  • Rozwojowe (na przyszłość)
  • 🔮 Okultyzm, magia, ezoteryka itp.
  • Naukowe

Dodaj cytat z książki Hipnoza dla początkujących