Okładka książki Świadome śnienie dla początkujących. Proste techniki tworzenia interaktywnych snów Mark McElroy
Mark McElroy Wydawnictwo: Illuminatio ezoteryka, senniki, horoskopy
ezoteryka, senniki, horoskopy
Lucid dreaming for beginners: Simple techniques for creating interactive dreams
Illuminatio
2013-01-01
2013-01-01
Maciej Lorenc

To moja pierwsza książka w tym temacie, ale sądzę że zawiera wiele wskazówek dla rozpoczęcia świadomego śnienia. Książkę czytałam jakiś dłuższy czas i zadziwiające, że po każdorazowej jej lekturze miałam wyraźne i intensywne sny. Co prawda nie świadome, ale o niespotykanej u mnie wyrazistości i natężeniu. Kusząca to dla mnie perspektywa, żeby za pomocą snów spotkać swoich bliskich, rozprawić się z chorobami czy uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania. Może to być przygoda :)

Dla zupełnych laików może i pomocna ale dla kogoś trochę wtajemniczonego książka nie wnosi nic nowego,nie nazwałbym tego nawet podręcznikiem.

"Czy wiesz, że masz wpływ na swoje sny i możesz sprawić, że będziesz śnić świadomie?"

Mark McElroy jest amerykańskim pisarzem z dorobkiem ośmiu powieści. Do jego najsłynniejszych należą: Świadome śnienie dla początkujących, The Absolute Beginner's Guide to Tarot oraz Putting the Tarot to Work. Jego największą pasją jest tarot. Mieszka w Mississippi wraz ze swoim partnerem i dwoma kotami.

"Jeżeli nie robisz w snach wszystkiego, czego zapragniesz, po co w ogóle śnić?"

Czym jest sen? Chaotyczną kombinacją nieznajomych postaci, niezwykłych miejsc? Drugim życiem? Wędrówką po zakamarkach naszej świadomości? Wizją największych lęków, obaw? Naszym odbiciem? Możliwością odkrycia pojęcia wolności, gdy robisz co chcesz, kiedy chcesz, gdzie chcesz, a twoim jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia?
Wyobraź sobie, że tworzysz własny świat. Robisz to, o czym zawsze marzyłeś. Spotykasz zmarłą osobę, człowieka, w którym miałeś oparcie, któremu mogłeś zaufać, choć już go tutaj nie ma. Wzbijasz się w powietrze niczym ptak, odnajdujesz swoje poprzednie wcielenie, zmieniasz kształt, rozmiar. Natrafiasz na ulubionego bohatera powieści, rozmawiasz z nim jak ze starym przyjacielem.
Śnisz świadomie. Odzyskujesz kontrolę nad swoim snem. Twoje marzenia stają się prawdziwe. Znajdujesz się we własnym świecie, który istnieje jedynie w twojej głowie, we własnej rzeczywistości, we własnym czasie. Ty kontrolujesz to, co ma się wydarzyć.
Dzięki świadomemu śnieniu odnajdziesz to, co ukryte w zakamarkach twojej duszy. Zrozumiesz siebie, rozwiążesz problemy codziennego życia.
Wystarczy tylko zasnąć.

"Zamiast biernie poddawać się temu, co sprawia nam we śnie przyjemność lub wywołuje w nas przerażenie, śniący świadomie robią to, co chcą robić; widzą to, co chcą widzieć i doświadczają tego, czego chcą doświadczyć. W świecie, w którym się znajdują, są praktycznie rzecz biorąc bogami"

Temat świadomych snów interesuje mnie od bardzo dawna. Zawsze chciałam tworzyć, kontrolować własny świat, robić coś, czego nie będę się bać, nie będę bać się konsekwencji tego kroku czy jego przykrych skutków, będę mogła zmienić swoje życie, powiedzieć coś, czego nigdy nie ujawniłam i zobaczyć reakcję innych, by potem cofnąć czas. Zawsze chciałam powrócić do chwili, w której musiałam podjąć trudną decyzję i wybrać tę drugą opcję. Zobaczyć swoje życie po obraniu zupełnie innego kierunku.
Jednak zawsze poddawałam się nawiedzającym mnie wizjom, nie przejmowałam kontroli, robiłam to, do czego zmuszała mnie historia snu, nie mogłam przerwać nawet najgorszego koszmaru.
Cieszę się, że trafiłam na tę książkę. Że dzięki niej co jakiś czas mogę oderwać się od dziwnych bądź przerażających wizji, by stworzyć świat, którym kieruję.

Nie lubię poradników, nie czytuję ich. Jednak ten, napisany wyjątkowo łatwym, prostym językiem, dał mi wiele przyjemności. Miło spędziłam przy nim czas, choć autor, opowiadając nieraz o rzeczach pozbawionych w zupełności sensu, bardzo mnie irytował. Poruszał tematy, które nie były potrzebne. Tłumaczył, jak powinien wyglądać dziennik snów, co nie jest nawet zabawne. Wystarczy przecież zwykły zeszyt! Nikt nie będzie przecież chodził po najróżniejszych sklepach w poszukiwaniu specjalnego dziennika, dzięki któremu pisanie o zapamiętanych obrazach stanie się łatwiejsze...

Świadome śnienie dla początkujących to interesujący poradnik pozwalający odkryć nasze pragnienia i zbudować świat, w którym nasze możliwości są nieograniczone. Natrafimy w nim nie tylko na liczne wskazówki, ale i na fascynujące historie i niesamowite opowieści śniących świadomie. Odkryjemy znaczenie naszych snów, znajdziemy plusy świadomego śnienia oraz zdamy sobie sprawę, jakie znaczenie ma, tak naprawdę, zdrowy, długi sen i jak mało czasu na niego poświęcamy.
Świadome śnienie dla początkujących mobilizuje i pomaga w osiągnięciu upragnionego celu. Wystarczy zastosować się do kilku prostych reguł, a staniecie się jednymi z niewielu, którzy ożywiają swoje marzenia. Tak jak ja.

Wystarczy tylko zasnąć.

Ocena: 6/10.

Recenzja - http://roue-swiat-ksiazek.blogspot.com/2014/02/recenzja-swiadomego-snienia-dla.html

„Człowieku to beznadziejne. Jeżeli nie robisz w snach wszystkiego, czego zapragniesz, to po co w ogóle śnić?”
Sny potrafią nas zaskakiwać, zabawiać, dawać nam nadzieję, ale czasem też przerażać. Gdybyśmy jednak mogli kontrolować to, o czym śnimy, wszystko by się zmieniło, prawda? Moglibyśmy doświadczać wszystkiego, o czym marzymy, moglibyśmy iść na kawę z ulubionym aktorem/aktorką, porozmawiać ze zmarłymi, a może nawet zyskać pewność siebie i przećwiczyć chociażby rozmowę o pracę? Brzmi absurdalnie, ale naprawdę jest możliwe.
Książka Mark’a McElroy’a „Świadome śnienie dla początkujących” jest idealną pozycją dla tych, którzy wierzą, że wszystko to, o czym wspomniałam powyżej jest możliwe. Autor nie rzuca czytelnika od razu na głęboką wodę, wręcz przeciwnie. Tłumaczy wszystko od podstaw, w bardzo spokojny i przystępny sposób. Dodatkowo każdy rozdział jest ciekawie skonstruowany – na początku dowiadujemy się, co możemy w nim znaleźć. Potem jest oczywiście rozwinięcie tematu, a na koniec podsumowanie i krótki opis tego, co czeka nas na kolejnych stronach. Dzięki temu zabiegowi możemy sobie spokojnie wszystko utrwalić w głowie i lepiej zapamiętać.
Nauczymy się tutaj od podstaw rozpoznawać świadome sny, kontrolować je, zakotwiczać się nich, interpretować je, a także dowiemy się, w czym mogą nam one pomóc. Wszystko jest bardzo dobrze opisane, idealnie dopracowane, nikt nie będzie miał problemów z tym, żeby rozpocząć swoją przygodę ze świadomym śnieniem. Z pewnością wyciągnąć można z tej książki wiele rad i nauk, a gdy zastosujemy się do wszystkich technik i praktyk, z pewnością osiągniemy cel. Książka ma bardzo dobre mobilizujące działanie. Dodatkowo w środku znajdziecie „test”, który uświadomi Wam, czy jesteście blisko nabycia tej umiejętności czy nie. Autor zachwycił mnie znakomitymi opisami i analizami, które odpowiadają na każde pytanie pojawiające się w głowie czytelnika.
Jednak z tej książki można wynieść o wiele więcej. Świadomy sen to jedno, ale sam sen, relaks i odpoczynek to drugie. Podczas czytania uświadamiamy sobie, że należy zmienić nasz styl życia, nie tylko po to, żeby zacząć kontrolować swoje sny. Po prostu po to, aby samemu czuć się lepiej we własnym ciele, żeby cieszyć się każdym dniem. Nie mogło tutaj również zabraknąć relacji ludzi, którzy są już z tym tematem obeznani, jednak też zaczynali od zera. Też byli początkującymi w tej dziedzinie, a z ich historii możemy wysnuć wiele wniosków, ba! Nawet nie musimy robić tego sami, autor sam postanowił przeprowadzić analizę za nas, więc daje nam złote rady na srebrnej tacy. I jak tu nie skorzystać?
Z czystym sumieniem mogę polecić tę pozycję każdemu, kto ma ochotę na rozpoczęcie znakomitej przygody! Sama kilka razy miałam świadomy sen i muszę przyznać, że to coś naprawdę niesamowitego. A dzięki tej książce na pewno uda mi się zwiększyć ich częstość i nauczę się je lepiej zapamiętywać. Idealny podręcznik wiedzy o LD, nie tylko dla początkujących.

We śnie możemy być, kim tylko zechcemy – rycerzem walczącym z groźnymi smokami o piękną białogłowę, księżniczką udającą się na bal, misjonarzem, czy podróżnikiem eksplorującym odległe rejony kuli ziemskiej. Te przyjemne marzenia senne pozwalają nam niejednokrotnie przetrwać złe chwile, dają nadzieję, że mogą się kiedyś ziścić. Sny to jednak nie tylko przyjemne, cukierkowe obrazki, ale i mocne sceny odbijające rzeczywistość w krzywym zwierciadle, przerażające nas i budzące niepokój. Zarówno koszmary jak i sny radosne rządza się niestety swoimi prawami, ciągnąć w nieskończoność, bądź też przeciwnie – kończąc się zbyt szybko. A gdyby tak móc sterować snami?
Z zagadnieniem świadomego śnienia zetknęłam się kilka lat temu na studiach i wówczas już dostrzegłam potencjał tkwiący w zachowaniu pewnej kontroli nad zawartością i przebiegiem snu. Skomplikowana natura tej umiejętności oraz brak literatury na ten temat spowodowały ostatecznie porzucenie poszukiwań swego rodzaju klucza do snu. Teraz jednak, kiedy na rynku pojawił się poradnik „Świadome śnienie dla początkujących”, moja ciekawość wybuchła ze zdwojoną siłą. Opublikowana nakładem wydawnictwa Illuminatio książka autorstwa Marka McElroya to doskonałe studium nad snami, a właściwie nad świadomymi snami. Podtytuł książki brzmi „Proste techniki tworzenia interaktywnych snów” i jest on niezwykle adekwatny do zawartej w pozycji wiedzy, a także wielu cennych wskazówek mających na celu osiąganie wymiernych korzyści płynących ze świadomego śnienia.
Wprowadzanie McElroya do zagadnień związanych z kontrolowaniem snów to doskonała propozycja nie tylko dla osób, które chcą przejąć kontrolę nie tylko nad nocą, ale też nad dniem. Jak bowiem pokazuje praktyka, zwiększenie samoświadomości we śnie pociąga za sobą rozwój duchowy oraz siłę i moc, by rozwiązywać problemy codziennego życia. Sam autor jest doskonałym przykładem tego, jak wielkie zmiany są możliwe przy minimalnym nawet wzroście kontroli marzeń sennych.
Krok po kroku, w kolejnych rozdziałach, zgłębiać możemy naszą wiedzę i świadomość dotyczącą świadomego śnienia, a – za sprawą naturalnych zdolności bądź praktyki – już wkrótce staniemy się „reżyserem, producentem i gwiazdą” własnego snu, dowolnie zmieniając scenariusz. To sprawi, że nieograniczone możliwości snu zaczną podlegać naszej świadomej kontroli, podobnie, jak zwiększy się nasza świadomość życia i tego, że marzenia nie muszą pozostać wyłącznie w marzeniami.
Autor przygląda się korzyściom płynącym ze świadomego śnienia, takim, jak możliwość zaspokojenia naszych pragnień, bowiem świadome śnienie – jak pisze autor – „jest czymś więcej niż tylko narzędziem służącym do dopasowania świata do własnych wyobrażeń”. Świadome śnienie otwiera nam drogę nie tylko do przekształcenia każdego snu w „teatr przyjemności”, ale i używania snu, jak swego rodzaju sali treningowej. Dzięki tej umiejętności możemy posłużyć się świadomymi snami przygotowując ważną prezentację czy przeprowadzając ważną rozmowę – własna kreacja pozwoli nam na wierne odwzorowanie otoczenia, dzięki czemu przećwiczymy swoje odpowiedzi czy wystąpienie w realistycznych warunkach.
McElroya podpowiada jak zwiększyć jakość swojego snu, omawia cykle senne, które przechodzimy każdej nocy oraz wyjaśnia na przykładzie wstrząsającej historii nowojorskiego dyskdżokeja Petera Trippa, w jaki sposób niedobór snu wpływa … na sny (o zdrowiu już nie wspominając). Dzięki poradnikowi „Świadome śnienie dla początkujących” nauczymy się zarówno doceniać sen, jak i używać profilu świadomego śnienia – prostego narzędzia służącego ocenie potencjału do śnienia świadomych snów. Autor przekonuje, że świadome śnienie jest umiejętnością, którą dzięki oddaniu i dyscyplinie, wszyscy możemy nabyć i doskonalić. Przytacza również wyniki badań dotyczących świadomych snów oraz zabiera nas w podróż po snach – tym razem własnych świadomych snach.
Lekturze książki możemy oddawać się wybiórczo, przeskakując od rozdziału do rozdziału i wyszukując interesujących nas informacji, jak jednak namawiam do wnikliwej lektury i podążania drogą wytyczoną przez kolejne rozdziały. Tylko wówczas bowiem możemy spojrzeć na proces snu holistycznie i nabrać wewnętrznego przekonania, że „Świadome śnienie dla początkujących” jest tym, czego brakowało nam do satysfakcjonującego życia. A teraz – z racji tego, iż drzemka jest najlepszym przyjacielem śniącego świadomie – musicie mi wybaczyć. Zaraz przyłożę głowę do poduszki i poszybuje w przestworza z Tomem Cruisem o boku – wszak dzięki świadomemu śnieniu wszystko jest możliwe!

Czy wiecie, że macie wpływ na swoje snu i możecie sprawić, że będziecie śnić świadomie? Pewnie większość z Was powie: „Zaraz, zaraz zależy co masz na myśli, mówiąc śnić świadomie.” Otóż w trakcie snu śniący staje się świadom tego, że śni, co daje mu możliwość zostania reżyserem, producentem i gwiazdą własnego snu. Może też dowolnie zmieniać scenariusz, scenografię czy też pojawiające się postacie. Każdy śniący może podróżować, latać czy też doświadczać innych rzeczy.

Książka podzielona została na 9 rozdziałów z których dowiecie się m.in. jak wywołać świadomy sen, jakie korzyści płyną ze świadomego śnienia, jak zwiększyć jakość naszego snu. Ponadto autor przedstawia nam wskazówki co zrobić żeby dobrze sypiać, w jaki sposób analizować sny czy też jak radzić sobie z koszmarami.Oprócz ćwiczeń i rad możemy przeczytać też o świadomym śnieniu od strony naukowej czy też zapoznać się z wypowiedziami innych osób śniących świadomie, dzięki którym poznamy wskazówki i techniki, które możemy włączyć do naszej praktyki. Każdy rozdział zaczyna się tym co znajdziemy w danym rozdziale, a kończy krótkim podsumowaniem tego co się w nim znajdowało i krótkim opisem tego, co czeka nas w kolejnym rozdziale.

Styl autora jest prosty i lekki w odbiorze, dzięki czemu książkę czytamy w dość szybkim tempie. Jeśli chodzi o oprawę graficzną według mnie przyciągająca wzrok czytelnika i zachęcająca do zapoznania się z jej treścią.

Komu polecam? Osobom, które jeszcze nie do końca są przekonane, że świadome sny istnieją, tym którzy chcą praktykować, ale nie bardzo wiedzą od czego zacząć oraz tym co chcą dowiedzieć się nieco więcej o śnie.

O świadomym śnie mówi się już od dawna. Uważa się, że dzięki pewnym praktykom, ćwiczeniom i umiejętnościom, można śnić w sposób świadomy, podejmować interakcje z napotkanymi w sennych projekcjach osobami, decydować o ruchach i posunięciach wewnątrz nieznanej nam płaszczyzny snu. Od dawna byłam ciekawa czy rzeczywiście da się tak zrobić? Czy sen może być przygodą? Czy można kontrolować sen? Albo czy chociaż można wpłynąć na jakość naszych snów? Deficyt snu nie jest rzeczą dziwną. Ludzie mają coraz więcej na głowie, obowiązki z wiekiem narastają, stres robi swoje i śpimy coraz mniej, śpimy za dużo, albo po prostu... śpimy gorzej. Niestety jestem tego przykładem. Często nie mogę zasnąć, zamieniam dzień z nocą i ciężko mi funkcjonować. Tym bardziej miałam nadzieję, że pozycja ta choć trochę pomoże mi uporać się z tym problemem.

Z zaintrygowaniem i nadzieją sięgnęłam po "Świadome śnienie dla początkujących" Marka McElroya. Książka jest ciekawie i w prosty sposób napisanym poradnikiem. Znajdziemy tu szereg porad i ćwiczeń, które po pewnym czasie pomogą nam opanować umiejętność świadomego śnienia. W pierwszych rozdziałach znajdziemy specjalny test, który określi jak długa i ciężka droga przed nami i zwróci uwagę na co szczególnie powinniśmy kłaść nacisk. "Świadome śnienie" nie jest jednak tylko zbiorem wskazówek co do kontrolowania snów. Zawiera mnóstwo ciekawostek, naukowych wyjaśnień i teorii, a także świadectw ludzi, którzy nauczyli się śnić świadomie - dowiemy się jak zmieniło to ich życie, co do niego wniosło. Z książki dowiemy się też co wpływa na jakość naszego snu, jak możemy lepiej się do niego przygotować, co zrobić, by zasnąć szybciej, spokojniej i przebudzić się rześkim.

Znalazłam bardzo wiele plusów w powyższej pozycji. Przede wszystkim język i sposób w jaki jest napisana. Książka nie narzuca nam żadnego światopoglądu, nie próbuje moralizować, ani pokazywać alternatywnych sposobów wiary itp., co zdarza się w tego typu pozycjach. Jest nienachalna i przyjazna czytelnikowi. Drugą dobrą stroną książki są podsumowania na końcu rozdziałów. Dzięki nim możemy jeszcze raz przeanalizować to, co przeczytaliśmy i zwrócić uwagę na to co najistotniejsze. Plusem są naukowe teorie zawarte w poradniku, obszerna bibliografia, z której w razie potrzeby czy ochoty można skorzystać. Autor potrafi zaciekawić i zainteresować czytelnika, co też jest dla mnie bardzo ważne. Na koniec szata graficzna - piękna okładka, żółtawy papier, dobry dobór czcionek i układu treści.

Według poradnika po 90 dniach powinniśmy zauważyć znaczne efekty. Pracuję z poradnikiem dużo krócej, ale już mogę powiedzieć, że wyciągnęłam z niego kilka wniosków, dzięki czemu śnię spokojniej i lepiej zasypiam, a moje sny nie są już tak bardzo chaotyczne. Co więcej - śnię prawie codziennie, a kiedyś nic nie pamiętałam...

W obecnych czasach pośpiech jest czymś na porządku dziennym. Każdy z nas wstaje rano, wykonuje poranną toaletę, pije kawę i wybiega z domu. W pracy wyścig szczurów, niewyspanie daje się we znaki, pijemy następną kawę i po niej kolejną i kolejną. Wracamy późno do domu zmęczeni, ale trzeba jeszcze skończyć projekt więc siedzimy do drugiej w nocy. Nim zdążymy zamknąć powieki, znów dzwoni budzik i dzień zaczyna się od nowa.

Poświęcamy coraz mniej czasu na sen, który jest bardzo istotnym elementem w naszym życiu. "Świadome śnienie dla początkujących" uczy nas jak śnić świadomie, czyli zdawać sobie sprawę, że się śni i osiągać pewną kontrolę nad zawartością snu. To bardzo ciekawe zagadnienie, bo któż z nas nie chciałby latać, podróżować i doświadczać różnych sytuacji w śnie? Ale to tylko wierzchołek tego, co kryje się w książce. Autor uświadamia nam jaką ważną rolę w naszym życiu pełni sen i jak możemy ułatwić sobie szybsze zasypianie i wysypianie się. By zacząć dobrze sypiać powinniśmy m.in. pić jak najmniej kofeiny, przed snem nie oglądać telewizji i nie korzystać z komputera czy telefonu, kłaść się spać o stałej porze czy nie jeść w nocy.

Książka podzielona jest na 9 rozdziałów, z których każdy coraz bardziej odkrywa przed nami tajemnice kontrolowania snu. Oprócz rad i ćwiczeń możemy również poczytać o świadomym śnieniu od strony naukowej. To zdecydowanie rozdział dla sceptyków i osób, które nie do końca są przekonane czy świadome śnienie istnieje. Rozdział siódmy to osobiste relacje ludzi, którzy śnią świadomie. Z ich opowieści możemy wynieść wiele ciekawych rad i wskazówek. Każdy rozdział zakończony jest małym skrótem tego co się w nim znajdowało i zapowiedzią tego co czeka nas dalej. Sposób w jaki autor przedstawia nam świadome śnienie jest jasny i klarowny. Wszystkie techniki są dobrze i szczegółowo opisane. Sam język jest prosty i nie stwarza żadnych problemów w czytaniu.

Jeżeli interesuje Was tematyka świadomego śnienia to zdecydowanie książka dla Was. Oprócz rad dotyczących kontrolowania snów, poradnik zawiera również informacje pomocne w zasypianiu. Bardzo dobra pozycja z którą warto się zapoznać. Polecam!

• Na mojej półce
  • Chciałabym