Szkice literackie

Okładka książki Szkice literackie Anatole France
Okładka książki Szkice literackie
Anatole France Wydawnictwo: Czytelnik publicystyka literacka, eseje
123 str. 2 godz. 3 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Tytuł oryginału:
Wybór z oryg.: "La vie littéraire" i "Trent ans de vie sociale".
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
1951-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1951-01-01
Liczba stron:
123
Czas czytania
2 godz. 3 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Wojciech Natanson
Średnia ocen

6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Opowieści niesamowite. Literatura francuska Guillaume Apollinaire, Honoré de Balzac, Jacques Cazotte, Anatole France, Théophile Gautier, Prosper Mérimée, Charles Nodier, Jules Barbey d'Aurevilly, Guy de Maupassant, Gérard de Nerval, Auguste de Villiers de L'Isle-Adam
Ocena 6,9
Opowieści nies... Guillaume Apollinai...
Okładka książki Bezprawna fantastyka. Antologia fantastycznych opowiadań klasyków literatury Guillaume Apollinaire, Anton Czechow, Arthur Conan Doyle, Anatole France, John Galsworthy, Jerome K. Jerome, Mór Jókai, Rudyard Kipling, Ignacy Krasicki, Jack London, Prosper Mérimée, Gustav Meyrink, Adam Mickiewicz, Bolesław Prus, Władysław Stanisław Reymont, Joseph Henri Rosny, Henryk Sienkiewicz, Lew Tołstoj, Mark Twain, Oscar Wilde, Konrad Zieliński
Ocena 7,0
Bezprawna fant... Guillaume Apollinai...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
329
203

Na półkach: ,

Niniejszy zbiorek potwierdza klasę France'a, który przecież wcale już tego rodzaju usług nie potrzebuje. Ulubiony spośród znanych mi noblistów dość swobodnie wypowiada się tutaj na tematy literackie, niekiedy na poziomie ogólnym, innym zaś razem analizując konkretne przypadki. Z charakterystyczną dla siebie subtelną ironią albo uprzejmą zjadliwością podśmiewa się z tzw. nowej literatury i jej dążenia do nadawania wartości formie i komplikacji, czym antycypuje postmodernizm i zawczasu wbija mu szpilę; zarazem otwiera jednak wrota programowej w postmodernizmie intertekstualności, przekonująco dowodząc, iż kategoria plagiatu dawno się już w literaturze skończyła.
Sam autor postuluje przede wszystkim pisarstwo zrozumiałe, którego zasadniczą wartością jest jego treść. W swych zaleceniach, zapewne celowo, posuwa się wręcz do przesady, narzucając wyśrubowane kryteria, których nie byłaby w stanie spełnić jego własna twórczość. Tę charakteryzuje bowiem wprawdzie zawsze przejrzystość myśli, która nie jest jednak tożsama z prostotą.
Można żałować, iż dostaliśmy tak skromny wybór z pięciotomowego zbioru. Z drugiej strony, dwa ostatnie teksty stanowią jakże twardy dowód na to, że wyraziste poglądy polityczne potrafią stłamsić największy talent literacki. Zwykło się gloryfikować pasję twórczą, namiętności rozrywające duszę poety; prozie na dobre wychodzą jednak rozum, dystans i lekko kpiący uśmiech.

Niniejszy zbiorek potwierdza klasę France'a, który przecież wcale już tego rodzaju usług nie potrzebuje. Ulubiony spośród znanych mi noblistów dość swobodnie wypowiada się tutaj na tematy literackie, niekiedy na poziomie ogólnym, innym zaś razem analizując konkretne przypadki. Z charakterystyczną dla siebie subtelną ironią albo uprzejmą zjadliwością podśmiewa się z tzw....

więcej Pokaż mimo to

avatar
393
336

Na półkach: ,

Z Anatolem France mam niezły kłopot. Zbrodnia Sylwestra była świetna, podobnie Wyspa Pingwinów. Ma fajny humor i ironię. Jednak jego polityczne wtrącanie, tym bardziej o najgorszym systemie jaki widział świat, czyli socjalizm, to ich nie rozumiem.

Z Anatolem France mam niezły kłopot. Zbrodnia Sylwestra była świetna, podobnie Wyspa Pingwinów. Ma fajny humor i ironię. Jednak jego polityczne wtrącanie, tym bardziej o najgorszym systemie jaki widział świat, czyli socjalizm, to ich nie rozumiem.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    3
  • Chcę przeczytać
    2
  • Posiadam
    2
  • Francuscy nobliści
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Szkice literackie


Podobne książki

Przeczytaj także