Sven Hannawald. Tryumf. Upadek. Powrót do życia

Okładka książki Sven Hannawald. Tryumf. Upadek. Powrót do życia Sven Hannawald, Ulrich Pramann
Okładka książki Sven Hannawald. Tryumf. Upadek. Powrót do życia
Sven HannawaldUlrich Pramann Wydawnictwo: Sine Qua Non biografia, autobiografia, pamiętnik
Mein Höhenflug, mein Absturz, meine Landung im Leben
Sine Qua Non
2014-03-05
2014-03-05
skoki narciarskie autobiografia sven hannawald

Prawdziwe życie Hanniego

Sięgnąłem po książkę pod wpływem Turnieju Czterech Skoczni jaki był ostatnio rozgrywany. Czuję niedosyt i rozczarowanie. Pierwsza połowa książki nudna i nieciekawa. Mnóstwo opisów o sytuacji w NRD itp. Dopiero potem się rozkręca i są ciekawe rozdziały jak wkracza do PS i wygrywa, a największą robotę w tej książce robią jednak rozdziały z wypalenia.
Książkę oceniam jednak jako całokształt, gdyby nie nudne pierwsze rozdziały to pewnie ta ocena by była wyższa, a tak tylko 6. Liczyłem na więcej mimo wszystko.

Książkę oceniam jednak...

Kolejny sezon w skokach narciarskich dobiegł końca, dlatego pomyślałam, że nie ma lepszego momentu na przedstawienie Wam tego tytułu.
"Sven Hannawald.Triumf.Upadek. Powrót do życia" ukazuje dwa oblicza tego znanego, zdeterminowanego sportowca: wyczynowe oraz prywatne.
Przedstawia także jego dzieciństwo, naukę, czasy sprzed zburzenia Muru Berlińskiego, plany, nadzieje i marzenia nastoletniego wówczas Hanniego.
W Polsce jest on najbardziej znany z rywalizacji z Adamem Małyszem, wygrania jako pierwszy skoczek narciarski czterech konkursów Turnieju Czterech Skoczni, który jest w jego rodzinnych Niemczech bardzo prestiżowym konkursem porównywanym do Mistrzostw Świata pod względem ważności. Jego sukces po niespełna dwudziestu latach tylko Kamilowi Stochowi. Dlaczego jest to takie ważne dla osoby, która skokami narciarskimi się zbytnio nie interesuje? Dlaczego miałaby/miałby zainteresować się Svenem Hannawaldem?
Już spieszę z odpowiedzią. Ten sportowiec to doskonały przykład na to jak spełnienie marzeń, blichtr, popularność "idzie ramię w ramię" z niepewnością, chaosem, brakiem spokoju i ciągłym "byciem na świeczniku". Skoki narciarskie jak każdy sport wyczynowy niesie ze sobą konieczność wielu poświęceń i ograniczeń. U tego sportowca coraz niższa waga miała wpływ na jego sukcesy bądź ich brak. Gdy do tego dołożymy podejrzenie depresji, wypalenia zawodowego to mamy gotową receptę na katastrofę.
Hanni był i jest nadal reprezentantem determinacji, uporu i chęci bycia najlepszym, jednakże po czasie okazało się, że można zmienić swoje priorytety, zawalczyć o zdrowie psychiczne, założyć rodzinę, spełniać się w innych rzeczach pozostając przy tym miłośnikiem wyczynowego sportu.
Na koniec chciałam jeszcze podkreślić, iż ilustracje które znajdziemy w środku, a także rozmowa z terapeutką Hannawalda, która na jego przykładzie tłumaczy zawiłości ludzkiego umysłu są doskonałym dopełnieniem historii.

Podsumowując: Mam nadzieję, że moją krótką recenzją przekonałam Was, że Sven Hannawald to postać warta poznania. Dzięki tej książce możecie się także przekonać "co w skokach narciarskich piszczy" bo autorzy nie szczędzili ciekawostek o tym sporcie. Ze swojej strony polecam serdecznie.

Bycie skoczkiem narciarskim wymaga odwagi i tak jak w każdym innym, zawodowo uprawianym sporcie - mocnej psychiki. Sven Hannawald jest przykładem sportowca, u którego tej psychiki zabrakło. Odnosił sukcesy, ale coś w nim pękło. Książka pozwala nam spojrzeć na Hannawalda w innym świetle niż tylko jako skoczka, z którym rywalizował Małysz.
Polecam każdemu fanowi skoków narciarskich.

Polecam każdemu fanowi skoków...

Letnia pora to może nie jest optymalna pora na lekturę o sportach zimowych. Ale ta książka w dużo mniejszym stopniu, niż można przypuszczać, dotyczy zawodów w skokach narciarskich. Postaci Svena Hannawalda sympatykom sportu nie trzeba przedstawiać. Do dziś pozostaje w pamięci jego triumf w Turnieju Czterech Skoczni w 2002 roku, choć patrząc na listę sukcesów wyraźnie brakuje Kryształowej Kuli za zdobycie Pucharu Świata (dwukrotnie druga lokata w klasyfikacji generalnej). Dla mnie w mojej prywatnej czołówce ulubionych i najbardziej utytułowanych skoczków pozostaje niezmiennie trójka Ahonen – Małysz – Amman. Mimo wszystko „Hanni” plasuje się w tym rankingu poza pierwszą dziesiątką.
Dekada sezonów w gronie najlepszych, a jednak czegoś brakuje. Z pewnością był to materiał na zawodnika, który był predystynowany do jeszcze większych sukcesów, gdyby nie… No właśnie, temu w przeważającej mierze poświęcona jest ta książka. Są partie poświęcona treningom – tu szczególnie ciekawie wypada część poświęcona systemowi szkoleń w byłej NRD w ramach szkół sportowych KJS. Ale tak naprawdę, jest to rzecz o zmaganiu się z własna osobowością, z depresją, syndromem wypalenia. Ogromny stres towarzyszący tej dyscyplinie połączony z dążeniem do perfekcji. W efekcie sukces, który nie cieszy oraz brak pomysłu jak ułożyć sobie życie. To nie tylko opowieść o jeszcze jednym sportowcu, ale ważna nauka dla każdego człowieka. Umieć zachować balans pomiędzy karierą zawodową a odpoczynkiem, o czym bardzo łatwo zapomnieć.

W 1995 r. amerykański piosenkarz R. Kelly wydał singiel - I believe I can fly, jednak już dużo wcześniej ludzie uwierzyli, iż potrafią latać. Nie mieli skrzydeł, ale udowodnili, że przy odrobinie odwagi, z dwoma deskami przypiętymi do butów - są w stanie wzbić się w powietrze i pokonywać kolejne granice

Sven Hannawald (Pöhler) - niemiecki skoczek narciarski, czterokrotny medalista mistrzostw świata, trzykrotny medalista olimpijski oraz trzykrotny medalista mistrzostw świata w lotach narciarskich. Jeden z największych rywali Adama Małysza, triumfator prestiżowego 50. Turnieju Czterech Skoczni.
"Triumf. Upadek. Powrót do życia" to książka, która jest głównie autobiografią.- historią jednego z najlepszych skoczków przełomu XX i XXI stulecia, w której przeplatają się ogólne wątki dotyczące skoków narciarskich.

Sven Hannawald rozpoczyna opowieść o sobie samym od wspomnienia największego życiowego triumfu, który stał się punktem zwrotnym w jego karierze. Ostatni skok - miliony kibiców, 6 sekund na rozbiegu, 0.3 sekundy na wybicie i 6 sekund lotu. Przepustka do nieśmiertelności - 131.5 m, które dało czwarte zwycięstwo w Turnieju Czterech Skoczni. 841 dni później, niemiecki zawodnik będzie w zupełnie innym miejscu.

Psychiczna presja okazała się czymś, czego nie dało się udźwignąć. Napady szału i agresji, anoreksja, lęk przed opuszczeniem domu. Diagnoza - depresja, syndrom wypalenia. Od wielkiego triumfu minęły przecież tylko dwa lata, wydaje się, iż to nie jest tak wiele. Niestety, ta historia pokazuje, że każdy sukces ma swoją cenę. W przypadku skoczków bardzo często są to lata wyrzeczeń i ciężkich treningów. Czasami ta cena jest zbyt wysoka.

O czym to świadczy? Mianowicie o tym, że można być legendą, bohaterem narodowym, idolem tysięcy ludzi na całym świecie. Jednak niezależnie od tego wszystkiego, wciąż pozostaje się tylko człowiekiem.
Prawdopodobnie, Sven Hannawald wygrał najważniejsze zawody w momencie, gdy udało mu się wrócić do życia po wszystkich problemach.

Sven Hannawald (Pöhler) - niemiecki skoczek narciarski, czterokrotny...

Dobra, wciągająca biografia o niesamowitym sportowcu, który przeżył cały proces wypalenia.

Dużo wiecej się spodziewałem, 40 procent książkito historia sportu NRD. Svenowi oczywiście życzę zdrowia, ale książka napisana trochę na wyrost.

Oprócz historii Svena Hannawalda można znaleźć tam także informacje o kształceniu młodych sportowców w NRD i o tym, jakie kiedyś były skoki. Jeśli ktoś chce zgłębić się w ten świat (wypalenia) bardziej od strony psychologicznej - nada się bardzo dobrze.

"Sukces ma swoją cenę" tak w skrócie określiłbym opowieść o skoczku narciarskim Svenu Hannawaldzie. Książka nie zrobiła jednak na mnie większego wrażenia, bardzo przeciętna pozycja.

Każdy sukces ma swoją cenę...
Po wielkim sukcesie w skokach i popadnięcie w depresję, Sven dzięki mądrej terapii wrócił do normalnego życia. Ciekawa pozycja

Każdy sukces ma swoją cenę...

• Sport
  • Biografie