Szkice historyczne I

Kurpisz
2004-01-01
2004-01-01
wojskowość staropolska wojny z Rosją

I jeszcze jedna publikacja z czasów, kiedy namiętnie wielbiłem historię. Niby tylko reprint, za to jaki ! „Szkice historyczne” autorstwa profesora Kubali, dotyczące rozmaitych aspektów XVII-wiecznej Polski, potrójnie zasługiwały na uwagę: a) ze względu na piękne (choć z obecnej perspektywy nieco archaiczne) operowanie słowem, co sprawiało, że każdy poruszany temat budził zainteresowanie, b) zainspirowały Henryka Sienkiewicza do napisania Trylogii, c) ze względu na ujmującą szatę graficzną, która kiedyś była znakiem rozpoznawczym wydawnictwa Kurpisz. Te twarde, ciemnozielone okładki, złocone brzegi stron, wytworny w dotyku papier. Zresztą cała, sześciotomowa, seria dzieł prof. Ludwika Kubali zasługuje na uwagę. Niestety na polskim rynku wydawniczym z początku XXI wieku nie było dobrego czasu na eleganckie wydania retro, zaś wydawca zaczął przeżywać coraz większe problemy finansowe; nie mam pojęcia czy jeszcze istnieje. Pozostały piękne i ciekawe książki.

VI tomów szkiców historycznych Ludwika Kubali, to niewyczerpane źródło wiedzy, inspiracji i anegdot. Najlepszą rekomendacją dzieła, niech będzie fakt, że zainspirowało Henryka Sienkiewicza do stworzenia Trylogii. Czyta się doskonale, a z każdą stroną nabieramy pewności iż o naszej historii wiemy naprawdę niewiele.

• historia
  • NZDR
  • Rzeczpospolita Obojga Narodów
  • 2016
  • XVII wiek