Kłuszyn 1610

Erica
wojskowość staropolska wojny z Rosją
historia
wojskowość staropolska wojny z Rosją

"Kłuszyn 1610" Radosława Sikory to znakomita monografia jednej z najsłynniejszych bitew początku XVII w. Radosław Sikora doktor nauk humanistycznych, pasjonat i znawca dziejów husarii stworzył zupełnie nowy obraz bitwy. Jak sam Sikora wspomina jego celem, nie było wyjaśnienie okoliczności w jakich rozegrała się bitwa i opisanie jej przyczyn i skutków. Autor postawił sobie...

Nie zapominajmy, że w lipcu tego lata będziemy obchodzić 406- rocznicę zwycięskiej bitwy pod Kłuszynem, w której to wojska polskie pod dowództwem Stanisława Żółkiewskiego rozgromiły armię rosyjsko-szwedzką prowadzoną przez Dymitra Szujskiego. Z tej okazji warto polecić książkę Sikory, przypominającą to arcyważne, aczkolwiek niewykorzystane do końca, zwycięstwo polskiego oręża

bardzo dobrze napisana, lecz boli brak mapy pola bitwy ( rozlokowania poszczególnych rot i innych formacji ), zwłaszcza gdy wymieniane są ruchy wojsk.

Książka ciekawa, wnosi nowe ustalenia dotyczące bitwy lecz minusem jej jest brak choćby jednej mapy bitwy, mino że w tekście są odesłania do mapy, w drugim wydaniu książki z 2015 roku tej mapy nie ma, może w pierwszym była.

• Historia
  • RON i jej wojny i wojskowość w XVI-XVII-XVIII wieku
  • Batalistyka
  • Historia XVII wiek
  • Nieprzeczytane
  • Niedoczytane...
  • Historia wojskowa Rzeczpospolitej Obojga Narodów
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Kłuszyn 1610