Dzierżyński. Czerwony kat

Okładka książki Dzierżyński. Czerwony kat Bogdan Jaxa-Ronikier
Okładka książki Dzierżyński. Czerwony kat
Bogdan Jaxa-Ronikier Wydawnictwo: Oficyna Cracovia powieść historyczna
300 str. 5 godz. 0 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Oficyna Cracovia
Data wydania:
1990-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1990-01-01
Liczba stron:
300
Czas czytania
5 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
8385104038
Średnia ocen

6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
96
83

Na półkach:

Jestem zdziwiony opiniami co niektórych, zarzucających tej opowieści możliwy brak zgodności z historią. Przecież to jest fabularyzowana biografia, której (jak podkreśla wydawca GRAF w przedmowie) twórca posiada "autorskie prawo do swobody kreślenia wizerunków swoich bohaterów wedle własnych wyobrażeń". Owa formuła powieści narracyjnej jest w zasadzie przeszłością; przynajmniej osobiście nie kojarzę współcześnie wydawanych tytułów pisanych w podobny sposób. Niemniej jednak nie można tej książki traktować zarówno jako całkowitej fikcji literackiej, jak i literatury faktu. Opowieść jest wizją twórcy inspirowaną poznaną przez niego postacią z jasno zaakcentowanym tłem historycznym.

Przyznam, że sam miałem opory przed czytaniem "Czerwonego Kata", gdyż już na wstępie zostałem uprzedzony o formule tej książki. Teraz wiem, że nie żałuję czasu z nią spędzonego. Opowieść bardzo ciekawa, pozbawiona pierwiastka wartościującego "bohatera" powieści, przy czym pozostawiająca na tyle realistyczny obraz Dzierżyńskiego, że sam czytający wie, co powinien o nim myśleć.

Wydaje mi się, że każda osoba oceniana jednoznacznie przez historię, jako zła, nie była tak uwarunkowana wyłącznie przez genetykę, lecz też w jakimś stopniu przez życiowe okoliczności, co koniec końców doprowadziło je, i ich ofiary, do tragedii. Co prawda, miarą człowieczeństwa może być umiejętność radzenia sobie z instynktami i skrajnym brakiem empatii. Ronikier, w mojej ocenie, umiejętnie łączy oba te pierwiastki, pokazując jak osoba, która ma fanatyczne ciągoty, przekształca się, w toku wielu mocno odbijających się na psychice Dzierżyńskiego wydarzeń, w tytułowego kata. Nie jest to bynajmniej żadna forma usprawiedliwiania, tylko coś jak narracyjna retrospekcja z profilem psychoanalitycznym oprawcy, so to speak.

W mojej ocenie bardzo dobra książka, choć ewidentnie zostawiła mnie w stanie głodu na prawdziwą, historyczną wiedzę o Dzierżyńskim.

Jestem zdziwiony opiniami co niektórych, zarzucających tej opowieści możliwy brak zgodności z historią. Przecież to jest fabularyzowana biografia, której (jak podkreśla wydawca GRAF w przedmowie) twórca posiada "autorskie prawo do swobody kreślenia wizerunków swoich bohaterów wedle własnych wyobrażeń". Owa formuła powieści narracyjnej jest w zasadzie przeszłością;...

więcej Pokaż mimo to

avatar
174
121

Na półkach: ,

Zawsze chcialem sie dowiedziec co wiecej o Feliksie Dzierzynskim. rosjanie mowia ze zaden Polak nie ma tyle rosjan na sumieniu:)
Ksiazce nadaje smaczek to ze autor osobiscie poznal Krwawego Feliksa.

Zawsze chcialem sie dowiedziec co wiecej o Feliksie Dzierzynskim. rosjanie mowia ze zaden Polak nie ma tyle rosjan na sumieniu:)
Ksiazce nadaje smaczek to ze autor osobiscie poznal Krwawego Feliksa.

Pokaż mimo to

avatar
239
69

Na półkach:

Książka okraszona fantastycznym wstępem opartym na faktach. Niestety od pierwszego rozdziału jest opisem wyobrażeń autora o życiu Dzierżyńskiego. Mam wrażenie, że jest to książka propagandowa skrojona na II RP. Jako genetyczny antykomunista wolałbym jednak karmić się faktami, które i tak przecież są wystarczająco dramatyczne, by wystawić Krwawemu Feliksowi opinię na jaką zasługuje.

Książka okraszona fantastycznym wstępem opartym na faktach. Niestety od pierwszego rozdziału jest opisem wyobrażeń autora o życiu Dzierżyńskiego. Mam wrażenie, że jest to książka propagandowa skrojona na II RP. Jako genetyczny antykomunista wolałbym jednak karmić się faktami, które i tak przecież są wystarczająco dramatyczne, by wystawić Krwawemu Feliksowi opinię na jaką...

więcej Pokaż mimo to

avatar
323
126

Na półkach: ,

Będzie to najprawdopodobniej najkrótsza recenzja jaką miałem okazję napisać.
Spowodowane jest to faktem, że powyższa książka jest fikcją literacką a nie ukrywam, że kupując tą pozycję liczyłem na trochę więcej rzetelności w przedstawianiu faktów.
Pomijając oczywiście udokumentowane wydarzenia historyczne, całość wydaje się wytworem fantazji autora. Czytając, niekiedy ma się wrażenie, że książka została napisana w obronie Dzierżyńskiego. Autor nie neguje zbrodni, których się czerwony kat dopuścił. Zresztą trudno z tym polemizować. Jednak winę za jego uczynki zgania na czasy w których przyszło Dzierżyńskiemu żyć i na nieszczęśliwą miłość do Zosi Kasprzakówny .
Gdyby nie to, to Feliks zaliczany byłby do grona największych polskich poetów.
Nie przypadł mi do gustu także styl w jakim została książka napisana.
Trudno naprawdę znaleźć jakieś plusy.
Nie polecam.

Będzie to najprawdopodobniej najkrótsza recenzja jaką miałem okazję napisać.
Spowodowane jest to faktem, że powyższa książka jest fikcją literacką a nie ukrywam, że kupując tą pozycję liczyłem na trochę więcej rzetelności w przedstawianiu faktów.
Pomijając oczywiście udokumentowane wydarzenia historyczne, całość wydaje się wytworem fantazji autora. Czytając, niekiedy ma się...

więcej Pokaż mimo to

avatar
71
14

Na półkach: ,

Tak jak koleżanka niżej napisała - trudno traktować tą książkę jako książkę historyczną, czy biograficzną. Prędzej podpiąłbym ją pod powieść, w której Dzierżyński jest głównym bohaterem i cała akcja toczy się na przełomie wieków, w dobie kształtowania się komunizmu. Czy fajna ? Bardzo. Na co zwróciłem szczególną uwagę - na portret psychologiczny Czekisty. Co siedziało w głowie temu człowiekowi.. sam diabeł wie. I ostanie pytanie, dlaczego warto przeczytać tę książkę ? Bo wprowadza nas w realia działań Czeki, komunistycznego komitetu do walki ze wszystkim co nie-czerwone.. naprawdę bardzo drastyczne realia. Książka wywołała na mnie wielkie wrażenie - wchodząc głębiej w umysł Dzierżyńskiego, Czeka jeszcze bardziej pokazuje do czego może dopuścić się człowiek. Nie mniej, nie jest to pozycja dla ludzi o słabych nerwach. Czytając niektóre opisy tortur, trzeba naprawdę mocno zacisnąć zęby..

Tak jak koleżanka niżej napisała - trudno traktować tą książkę jako książkę historyczną, czy biograficzną. Prędzej podpiąłbym ją pod powieść, w której Dzierżyński jest głównym bohaterem i cała akcja toczy się na przełomie wieków, w dobie kształtowania się komunizmu. Czy fajna ? Bardzo. Na co zwróciłem szczególną uwagę - na portret psychologiczny Czekisty. Co siedziało w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1034
210

Na półkach: ,

To właściwie nie jest książka historyczna, czy nawet biograficzna. Nazwałabym ją po prostu najczystszą beletrystyką, ze wszystkimi tego - dobrymi i złymi - konsekwencjami.
Autor próbuje wejrzeć w psychikę Dzierżyńskiego. Chyba w ogóle nie opiera się na dokumentach. Podaje jako pewniki zdarzenia, których świadkiem miałby być tylko on. Używa stylu bliskiemu poetyckiej prozie.
To wszystko sprawia, że książka staje się nieco przekłamana - i aż dziw, że przez tyle lat [od dwudziestolecia międzywojennego] była bezkrytycznie brana za najwnikliwszą i najlepszą biografię Dzierżyńskiego - jakby nie dało się przyznać, że jest po prostu jego jedyną biografią...
Pomimo wszystkich wad, uważam, że jest warta przeczytania. Nie ze względu na osobę Dzierżyńskiego - raczej jako materiał poglądowy, jakie były realia lat 20-tych, co się jadało, co się podśpiewywało, jak się jeździło pociągami, gdzie bywali socjaliści, a gdzie konserwatyści, i - co najważniejsze - jak wyglądała ówczesna 'literatura faktu'.

To właściwie nie jest książka historyczna, czy nawet biograficzna. Nazwałabym ją po prostu najczystszą beletrystyką, ze wszystkimi tego - dobrymi i złymi - konsekwencjami.
Autor próbuje wejrzeć w psychikę Dzierżyńskiego. Chyba w ogóle nie opiera się na dokumentach. Podaje jako pewniki zdarzenia, których świadkiem miałby być tylko on. Używa stylu bliskiemu poetyckiej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    67
  • Chcę przeczytać
    64
  • Posiadam
    35
  • Biografie
    4
  • Historia
    4
  • Teraz czytam
    3
  • historia
    2
  • Anykomunizm-komunizm
    2
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
    2
  • Ulubione
    2

Cytaty

Więcej
Bogdan Jaxa-Ronikier Dzierżyński - Czerwony kat Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także