Walc pożegnalny

Piotr Godlewski
Kundera

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Jeśli ktoś lubi styl Kundery i podobała mu się Nieznośna, to i ta książka powinna się spodobać. Jak zawsze u Kundery jest lekko, błyskotliwie, jest piękny język i klimat.

Książka opowiada o miłosno-seksualnych relacjach wśród kilku osób, których losy stopniowo się zacieśniają by się w końcu efektownie skumulować. Taka słodka i gorzka opowieść o małżeństwie, zdradzie, odpowiedzialności, trudnych związkach.

gdyby była taka możliwość, dałabym 7,5.
splot wydarzeń pod koniec książki sprawił, że zapamiętam ją na długo.

gdyby była taka możliwość, dałabym 7,5.
splot wydarzeń pod koniec książki sprawił, że zapamiętam ją na długo.

Opisy z okładek rzadko idealnie trafiają w sedno. Tutaj mamy wyjątek. "Kto we współczesnej czeskiej powieści spodziewałby się atmosfery farsy seksualnej rodem ze scen francuskiego czy wiedeńskiego przełomu wieków?". Świetna historia opisana z polotem doskonałego Kundery. Czeskie zacięcie, zagmatwana fabuła, odrobina filozofii. No i tajemnicza pastylka, z którą nie rozstaje się pewien działacz polityczny... Polecam. I polecam polecać!

Cenię Kunderę, bo pokazuje mi życie, jakiego nie pragnę. Świat bez miłości. To bardzo ogólne podsumowanie tej powieści, ale właściwe. Gdy śledzę smutne w swej błahości losy bohaterów, które w mozole ich nieudolnych działań zaczynają się ze sobą splątywać, widzę, że to, co istotne i trudne, z zewnątrz jest błahe i bezwiedne. "Walc pożegnalny" to farsa, w której - jak nad bohaterami antycznych tragedii - góruje fatum. Przypadki, przeznaczenie czy siła wyższa - to nie ma znaczenia. Człowiekowi zdaje się, że traci kontrolę, choć tak naprawdę nigdy jej nie miał. Niepozorna to powieści, momentami groteskowa, może nawet śmieszna, jednak w gruncie rzeczy - tragiczna.

Odwieczna ludzka odporność na branie odpowiedzialności za swoje uczynki to jeden z głównych z tematów tej książki. Choć to niemal moralitet, lekka mizoginia też się tu znajdzie, niestety.

Jak to często u Czechow, w tym i Kundery – tragedia miesza się tu z groteską tak, że można stracić orientacje, co jest czym.

Inteligentna rzecz, choć trochę chyba pod „publiczkę” pisana, co nie musi być zarzutem.

Zapamiętałem szczególnie jedno ważne zdanie: że miejsce, gdzie nie ma różnicy miedzy sprawcą a ofiarą jest piekłem (dla ludzi, of course)

Inteligentna rzecz, choć trochę chyba pod „publiczkę” pisana,...

W "Walcu pożegnalnym" odnajdziemy wszystkie motywy typowe dla prozy Milana Kundery. Mamy tu: intertekstualność (nawiązanie do rozterek moralnych Rodiona Raskolnikowa ze "Zbrodni i kary" bardzo zapadło mi w pamięć!), przeplatanie się historii kilku różnych bohaterów, których tylko na pozór niewiele ze sobą łączy, filozoficzne rozmowy na temat sensu życia i wiary, a to wszystko okraszone klimatem komunistycznego czeskiego uzdrowiska. Jest to jedna z moich ulubionych Kunderowskich powieści i czuję, że jeszcze nie raz będę do niej wracać.

Mocne 6,5

Mocne 6,5

Dosyć wydumane, ale czego można się spodziewać po mężczyźnie piszącym o ginekologii?

Trochę powieść, trochę dramat. Moralitet z przewrotnym i trudnym do przewidzenia zakończeniem. Napisany jak zwykle bardzo dobrze.

Bohaterowie pokazani szczerze, Milan Kundera opisuje też i te myśli bohaterów, których nigdy nie mówi się na głos. Smutno i zabawnie. Pokrętna moralność połączona z humorem. Trudne pytania przedstawione lżej niż zazwyczaj a przez to bardziej ludzko.