Sabbath bloody Sabbath

muzyka
Kagra
2006-01-01
2006-01-01

Byłaby całkiem okej gdyby jednak ktoś ogarnął lepiej redakcje i korektę. Biografie zespołów zawsze traktuje się po macoszemu zarówno w trakcie pisania, jak i dalszych prac. Szkoda bo Black Sabbath to bez kitu najlepszy zespół, chociaż zajęło mi chwilę dotarcie do tej prawdy.

Chronologicznie opisane dzieje twórców heavy metalu. Książka pełna ciekawostek i anegdot, zagłębiająca się w mroki bycia gwiazdami muzyki .
Opisana historia zespołu Black Sabbath jak i solowa Ozziego Osbourne'a.
Niestety duża ilość błędów stylistycznych i ortograficznych psuje przyjemność lektury.

Opisana historia zespołu Black Sabbath jak i solowa Ozziego Osbourne'a.

Trudno uwierzyć, że ten istniejący przez prawie pół wieku zespół zakończył ostatecznie działalność w 2017 roku. Czas nie czeka na nikogo, stan zdrowia muzyków (zwłaszcza Tony Iommi) nie jest najlepszy, toteż wybrali najlepszą możliwą drogę: odejść w chwale, nagrywając kolejno jedną z lepszych w dorobku płytę studyjną oraz koncertową. Mając świadomość, że ciągu dalszego nie będzie, tym milej czyta się monografię podsumowującą karierę Black Sabbath. Paradoks sprawił, że tytuł tej książki to jednocześnie nazwa mojego ulubionego albumu tej grupy z 1973 roku.
Pozycja merytoryczna, zadowoli każdego fana ciężkiej muzyki. Konstrukcja może nie jest szczególnie oryginalna; autor płynnie przemierza czas znaczony kolejnymi płytami, koncertami i konfliktami między członkami zespołu. Ale czyta się przyzwoicie, osobiście cieszę się że poświęcono uwagę pozostałym wokalistom poza Ozzym. Im więcej mija lat, tym bardziej doceniam „Born again” (mimo koszmarnej okładki :-) oraz płyty gdzie wokalnie udzielał się Ronnie James Dio. Warto przeczytać.

Kompendium wiedzy o jednym z prekursorów ciężkiego brzmienia w muzyce rockowej. Od początków do 2014 r. Sporo wypowiedzi członków zespołu, ich rodzin, kolegów i konkurentów z branży. Jako minusy - zbyt ściśnięty tekst, mało moim zdaniem czytelny, no i sporo literówek, nawet w nazwach zespołów czy utworów.
Ocena wg fana - 7/10. Pozostali odcinają jedną gwiazdkę.

Ocena wg fana - 7/10. Pozostali odcinają jedną gwiazdkę.

Materiał cenny merytorycznie dla fanów Black Sabbath i gatunku. Polska edycja niestety kuleje. Takiego nagromadzenia rażących błędów interpunkcyjnych i stylistycznych nie spotkałem jeszcze w żadnej wydanej oficjalnie pozycji. Tłumaczy to brak wymienionego korektora, a więc brak jakiejkolwiek korekty. Rażące błędy w postaci choćby niemalże dowolności w stosowaniu interpunkcji i braku konsekwencji w używanych standardach w pewnym stopniu utrudniają czytanie.

• Muzyka
  • Muzyczne