Gier

2013-04-16
2013-04-16
niemiecki
Antje Rieck-Blankenburg

Juz od jakiegos czasu nosilem sie z zamiarem przeczytania jakiejs ksiazki Arne Dahla. Akurat w mojej lokalnej bibliotece natrafilem na powiesc "Gier" -- co po polsku znaczy "Chciwosc".

Fabula ksiazki jest dosc zawila. Tak zawila, ze nie udalo mi sie do konca uchwycic wszystkie watki. Musialbym po raz drugi przeczytac ksiazke, aby do konca polaczyc wszystkie szczegoly w jedna calosc. Jak dla mnie w ksiazce bylo zbyt wiele watkow, ktore sie nawzajem przeplataly. Na koniec oczywiscie wszystkie watki laczyly sie w jedna spojna calosc. Podziwiam autora, ze byl w stanie cos takiego wymyslec, ale jak dla mnie, to bylo troche zbyt skomplikowane.

Ksiazka jest otwarciem nowej serii o grupe "Opcop", ktora ma skladac sie z kilku tomow. Autor w wywiadzie wspomnial, ze chcialby srednio raz na rok wydawac ksiazke z tej serii. Na razie planuje 4 czesci.

W ramach Europolu powstaje nowa, super tajna jednostka majaca na celu zwalczanie zorganizowanej miedzynarodowej przestepczosci. W sklad tej super tajnej jednostki wchodza policjanci z 27 panstw czlonkowskich Unii Europejskiej. Poniewaz nie czytalem wczesniejszych ksiazek Arne Dahla, trudno mi to ocenic, ale podobno w tej ksiazce pojawiaja sie postacie z Grupy A. Sa to szwedcy policjanci: Hugo Chavez i Arto Söderstedt. W sklad europejskiej grupy "Opcop" wchodza rowniez, Niemka Jutta Baier, Polak Marek Kowaleski, Wloch Fabio Tebaldi, Rumunka Lavinia Potorac itd....Bardzo barwne postacie. Tak apropos, Markowki Kowalewskiemu przypada jedna z glownych rol w sledztwie. Cudem uchodzi z zyciem, czego nie mozna powiedziec o innych czlonkach tej super tajnej grupy Europolu. Marek Kowalewski posiada dosc spore doswiadczenie w zwalczaniu przestepczosci gospodarczej.

Ksiazka w bardzo ciekawy sposob pokazuje jak na skale miedzynarodowa dzialaja wspolczesne grupy przestepcze. Aby stawic czola tym dobrze zorganizowanym grupo przestepczym policje panstw czlonkowskich koniecznie musza polaczyc sily. Wlasnie w tym celu powolana zostala grupa "opcop".

Akcja ksiazki toczy sie w roku 2009, krotko po nastaniu globalnego kryzysu finansowego. Lehmann Brother upadl. Na rynkach finansowych panuje spustoszenie. Przywodcy z panstw grupy G20 maja spotkac sie w Londynie. Przed limuzyna Baracka Obyma tuz przedz szczytem G20 na ulicy w Londynie ginie Chiczyk. Przed smiercia udaje mu sie wypowiedziec kilka slow. Slowa wypowiedziane przez niego staja sie jednym z glownych punktow zaczepienia w sledztwie grupy "Opcop".

W tym samym czasie w Szwecji, w rezydencji wlasciciela fabryki mebli krotry akurat wylechal na weekend do Francji dochodzi do aresztowania nielegalnie pracujacej sprzataczki, Chinki, ktora grzebala w komputerze swojego pracowawcy i natrafila na strony internetowe z dziecieca pornografia.

Na Lotwie dochodzi do skandalu w ministerstwie ochrony srodowiska, gdzie odkryto, ze badania stopnia skarzenia wody w Baltyku byly falszowane. Lotwa traci wiarygodnosc na rynkach swiatowych. Dochodzi do wielkich spekulacji finansowych i Lotwie grozi wrogie przejecie przez wielka miedzynarodowa grupe przestepcza.

Na rynek europejski trafia wysokiej jakosci heroina produkowana przez rezim Korei Polnocnej.

Wloska mafia pierze pieniadze inwestujac w przemysl meblowy w Szwecji. Przy okazji wykorzystuje siec dyystrybucyjna do szmuglowania narkotykow i nielegalnego pozbywania sie toksycznych odpadow chemicznych.

Super tajna grupa "Opcop" przestaje byc super tqajna, bo pojawia sie przeciek w mediach. Okazuje sie, ze nasz rodak, Marek Kowalewski, przed przyjazdem do Brukseli spedzil noc w hotelu w Krakowie z przypadkowo spotkana dziewczyna i jej wygadal tajemnice o powstaniu super tajnej jednostki "Opcop", ktora ma dzialac w ramach Europolu. Aby sie zrehabilitowac, Marek Kowalewski idzie tropem przecieku. Udaje mu sie polaczyc kilka waznych faktow kluczowych w sledztwie przeciwko miedzynarodowej grupie przestepczej.

Jeden z najwiekszych bankow inwestycyjnych w USA ubiega sie o pomoc finansowa aby uniknac losu, ktory spotkal Lehmann Brothers. Pracownica tegoz banku inwestycyjnego, ktora odkrywa nielegalne konta prowadzone przez jej szefow, proboje ujawnic skandal, jednak depcza jej po pietach badyci. Proboje dotrzec az do samego Obamy. Czy jej sie to uda?

Rumunka Lavinia Potorac, ktora jest matka malej dziewczynki, i zostala policjantka z powolania, po to aby powstrzymac przejecie wladzy przez mafie w swoim kraju i w Europie, rusza do Wloch sladami wloskiej mafii. Towarzyszy jej Fabio Tibaldi, na ktorego wloska mafia wydala wyrok smierci. Oboje wybieraja sie do przyslowiowej jaskini lwa. Czy uda im sie cos wskorac na poludniu Wloch, gdzie w okolicach Neapolu, mafia praktycznie posiada wladze absolutna?

To sa w skrocie watki ksiazki. Wszystko na koniec splata sie w calosc. Podziwiam fantazje autora. Swiat stal sie globalna wioska. Zorganizowana przestepczosc czerpie z tego korzysci i jest dosc efektywna w dzialaniu w zbija grube miliony na prowadzeniu czarnych interesow. Czy miedzynarodowej policji uda sie walka przeciwko meidzynarodowej mafii?

Dodaj cytat z książki Gier