Papusza

Reportaż
Czarne
2013-08-14
2013-08-14
reportaż Romowie poezja kultura romska wykluczenie odmienność tolerancja wolność
Inne

Oficjalne recenzje i

Nie pisz wierszy, bo będziesz nieszczęśliwa

Link do recenzji

1414 108 128

Papusza jak miód gryczany. Słodko-gorzka historia poetki, wrażliwej Cyganki. Wędrowałam z taborem, słuchałam muzyki natury, przebywałam z pobratymcami przy ogniskach. Ale też cierpiałam i doświadczałam z nią niesprawiedliwości, wykluczenia, izolacji.
Znakomity reportaż.

Znakomity reportaż.

Zdecydowanie się zawiodłem. Spodziewałem się porywającej, barwnej, wzruszającej, smutnej, tragicznej itd. itp. historii, bo przecież takie było życie Papuszy. Tymczasem dostajemy dość oschle i wg mnie bez polotu opisany życiorys tej cygańskiej poetki. W dodatku dużą część książki stanowi chronologicznie ułożona korespondencja pomiędzy Papuszą a Ficowskim i Tuwimem, przytoczona w oryginale, co miejscami jest mega męczące do czytania. I w zasadzie tyle, żadnych ciekawostek, refleksji, nic. I chyba pierwszy raz to powiem, ale zdecydowanie lepiej oglądało mi się film o Papuszy...

"Papusza" Angelika Kuźniak
Książka o Bronisławie Wajs, cygańskiej poetce Papuszy,po przetłumaczeniu jej imię to Lalka ( nazwano ją tak ze względu na urodę). Poetka która nigdy się za nią nie uważała, do końca życia mówiła o sobie że jest zwykłą cyganką,pisząca bez problemu piosenki które ,,przychodzą do niej nocą,, i wiersze. Została odkryta przez Jerzego Ficowskiego, który pasjonował się cygańską kulturą, napisał książkę o zwyczajach cygańskich, przez co Papusza została oskarżona o zdradę tajemnic cygańskich. Za karę została wykluczona ze społeczności. Hołubiona przez Juliana Tuwima za swoją twórczość a obrażana i poniżana przez swoich. Do końca swoich dni żyła w ubóstwie, umarła w samotności bez opieki swojej społeczności i pochowana z dala od cygańskich mogił.
Dzięki materiałom archiwalnym ,listom do Jerzego Ficowskiego czy listom do Juliana Tuwima, autorka Angelika Kuźniak tworzy swoisty reportaż o życiu polskich cyganów w taborach. O ich walce o życie podczas II wojny światowej, przymusowe osiedlenia, czy przyrodę i przywiązanie do wolności które zostało cyganom odebrane przez nowe prawo.
Książka czyta się bardzo szybko z ciekawością i trochę żalem, że tak mało wiemy o tej kulturze, a przede wszystkim o utalentowanej i niezwykle skromnej poetce Papuszy.
Polecam Wam bardzo gorąco.

"Papusza" Angelika Kuźniak

Dla wielu osób Papusza jest objawieniem ostatnich lat, po filmie i kilku książkach jej poświęconych. W czasach mojego peerelowskiego dzieciństwa była ona o wiele bardziej obecna w kulturze (głównie dzięki J. Ficowskiemu): czytałam jej wiersze, znałam z grubsza biografię - więc reportaz Angeliki Kuźniar to był dla mnie raczej powrót niż coś nowego i odkrywczego. Początkowo styl "Papuszy" tak mnie drażnił pretensjonalnością, że chciałam książkę odnieść do biblioteki. Cieszę się jednak, że tego nie zrobiłam i po pewnym czasie przestałam zwracać uwagę na styl, skupiając się na opowieści o tej niezwykle fascynującej postaci. Dużym minusem jest brak tego, co najważniejsze, czyli wierszy Papuszy. Tym niemniej, warto - dla ciekawej biografii poetki, ale i cygańskiego świata, o którym tak niewiele wiemy.

Swietnie napisany reportaz o zyciu Papuszy. Poniewaz dzisiejsze pokolenie malo o niej wie przydaloby sie w ksiazce wiecej jej poezji. W calosci jest w ksiazce tylko jeden wiersz. Sa na szczescie dlugie i liczne cytaty z jej listow, bardzo wartosciowe, pokazujace jej nieslychana osobowosc. W ksiazce brakuje tez troche wprowadzenia w temat, dzis zaklada sie zbyt czesto ze czego w ksiazce nie ma czytelnik ma sobie doczytac w internecie. Bardzo zainteresowalyby mnie ideologiczne dyskusje komunistow na tematy romskie, oraz jak komunisci poradzili sobie z oczywista porazka "ucywilizowania". Analogie z amerykanskimi Indianami wydaja sie rzeczywiscie poprawne - z braku mozliwosci kontynuowania tradycyjnego stylu zycia ta grupa tez doswiadcza depresji, nedzy, oraz jest ofiara narkotykow i alkoholizmu.
W ksiazce zamieszczona jej pokazna bibliografia, to bardzo wazny i pomocny element i skloni mnie do dalszej lektury.

Odważne marzenie nauczenia się czytania i pisania, magicznej potęgi słowa pisanego, i opłakane w skutkach konsekwencje, spowodowane tym, że przytrafiło się to małej cyganeczce, na przełomie pewnych czasów. Przenosi w zupełnie inne realia, ale prawdziwe i żywe tak, że poruszają faktycznie serce. Trochę prawdy o plemiennych zwyczajach różnych instytucji i narodowości.

Piękna opowieść o losach cygańskiej poetki. Bardzo smutna i przejmująca. Czyta się jednym tchem.

really heartbreaking and amazing

really heartbreaking and amazing

Angelika Kuźniak Papusza,

Kontynuując temat, po niedawnej lekturze "Cygan to Cygan" Lidii Ostałowskiej, tym razem, za namową @angelkubrick, żeby lektury nie odkładać w czasie, tym bardziej, że miałam ją na półce, sięgnęłam po kolejną książkę dotyczącą tematyki cygańskiej/romskiej. Przy okazji, autorka w podsumowaniu wyjaśnia, dlaczego o Papuszy pisze jako o Cygance. Warto zajrzeć.

Po raz pierwszy usłyszałam o Papuszy bardzo dawno. Mam dość mgliste wspomnienia z tych czasów, musiałam być w szkole podstawowej, w którejś ze starszych klas, pod koniec lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Opowiedziała mi o niej babcia. Dziś, ta kiedyś usłyszana opowieść, uzmysławia mi, że owa Cyganka-poetka musiała być naprawdę znana. Moja babcia była prostą kobietą, która przed wojną ukończyła tylko kilka klas szkoły powszechnej.

Papusza nie była kobietą wykształconą, była samoukiem. Cyganką wędrującą z taborem, wydaną za mąż za dużo starszego od siebie mężczyznę, matką znalezionego po wojnie chłopca, twórczynią, piszącą w języku cygańskim poetką, członkinią Związku Literatów Polskich. Przyjaźniła się z Jerzym Ficowskim, który niejako pokazał ją światu. Korespondowała z Julianem Tuwimem. Krucha, a jednocześnie niezwykle silna. Żyjąca w Polsce, Polka, chociaż niejako wykluczona, bardzo wrażliwa, co skutkowało licznymi pobytami w szpitalach psychiatrycznych.

"Papusza" jest nie tylko opowieścią o życiu Bronisławy Wajs z domu Zielińskiej. To również historia zamieszkującej Polskę mniejszości, cygańskiej, posługującej się swoim kodeksem honorowym, posiadającej swoje obyczaje, związanej z przyrodą, która dawała jej poczucie wolności i niezależności.

Bardzo lubię narrację Angeliki Kuźniak, która o swoich bohaterkach pisze w sposób czuły i delikatny, jednocześnie pokazując, jakimi są silnymi kobietami. Tak jest również w tym przypadku. Prowadzona w pierwszej osobie, w wielu miejscach oddaje głos Papuszy, przeplatając jej opowieści z narracją autorki, która opisuje, zastanawia się, docieka, dopowiada to, co może wydawać się niejasne, uczestniczy w rozdarciu swojej bohaterki pomiędzy dwoma światami.

Obie świetnie prowadzone, uzupełnione o zdjęcia, listy i wiersze, malują tamten świat, będąc jednocześnie naprawdę wzruszającymi.

Jeśli nie znacie jeszcze książek Angeliki Kuźniak, koniecznie sięgnijcie po którąś z nich.

Angelika Kuźniak Papusza,

To moje drugie spotkanie z twórczością Angeliki Kuźniak, po biografii Zofii Stryjeńskiej, przyszedł czas na Papuszę, a właściwie Bronisławę Wajs, pierwszą romską poetkę, której wiersze ukazały się drukiem, nie mam wątpliwości, że książki autorki warte są przeczytania, wszystkie biografie dotyczą nietuzinkowych kobiety, niepokornych, łamiących stereotypy, wybijających się na niepodległość w patriarchalnym świecie, nie inaczej jest z Papuszą.
Jest kilka rzeczy, które mnie do Niej przyciągają, umiłowanie wolności i natury, obranie lasu za swój żywioł i pasja do słów. Jestem pod wrażeniem determinacji w dążeniu do nauczenia się czytania i pisania, oraz potrzeby wyrażenia swojego głębokiego zachwytu nad światem. Jest też coś co mnie w Niej wzrusza, pewna dziecięca naiwność, delikatność, brak chłodnej kalkulacji i czułość dla świata, oglądając Ją na ekranie czułam silną potrzebę utulenia Jej wewnętrznego dziecka.
Ale jest też druga twarz Papuszy, kobiety zdeterminowanej aby wbrew patriarchalnym zasadom podążać swoją literacką drogą, a co za tym idzie obnażyć przed oczami gadziów sekretne życie cygańskiej społeczności, co spotkało się z głęboką niechęcią, ze względu na odstępstwo od tradycyjnej roli kobiety i zdrady plemiennych zasad. Co gorsza Papusza, w jęz. romskim oznacza laleczkę, stała się marionetką w rękach władzy PRL, dążącej do odebrania Romom tego co stanowi o ich tożsamości, koczowniczego trybu życia, możliwości przemieszczania się i życia poza systemami administracyjnymi, celem władz miało być stworzenie cygańskiego getta i zaprzężenie Romów do pracy, Papusza nieumyślnie stała się "koniem trojańskimi".
Jej zachowanie tłumaczy naiwność i zagubienie w społeczno-politycznej sytuacji, przeraża mnie cena jaką zapłaciła za literacką pasję, dla swoich stała się pariasem, grożono Jej nawet śmiercią, dla Polaków na zawsze pozostała cyganką, w pejoratywnym znaczeniu, utknęła w piekle samotności, przeszła załamanie nerwowe i do końca życia wymagała licznych pobytów w szpitalach psychiatrycznych., ale najbardziej boli odejście syna, zostawienie matki czekającej na niego w oknie.