Papusza

Angelika Kuźniak literatura faktu 200 str.
Reportaż
Czarne
literatura faktu
reportaż Romowie poezja kultura romska wykluczenie odmienność tolerancja wolność

Reportaż
Czarne
literatura faktu

Kup książkę

Okładka książki Znak nr 764 Wojciech Bonowicz, Marek Krajewski, Tomasz Cyz, Angelika Kuźniak, Halina Bortnowska, Julia Fiedorczuk, Joanna Mueller, Janusz Poniewierski, Jürgen Habermas, Piotr Oczko, Dominika Kozłowska, Marta Kijewska-Trembecka, Roberto Esposito, Weronika Gogola, Redakcja miesięcznika Znak
7,0
Znak nr 764 Wojciech Bonowicz, ...
Okładka książki Znak nr 763 Wojciech Bonowicz, Mateusz Marczewski, Barbara Toruńczyk, Jacek Filek, Tove Jansson, Angelika Kuźniak, Leszek Bugajski, Julia Fiedorczuk, Marta Mizuro, Janusz Poniewierski, Marcin Wilk, Dominika Kozłowska, Józefa Hennelowa, Anna Mateja, Robert Maciej, Anna Marchewka, Olga Drenda, Anna Arno, Dorota Groyecka, Redakcja miesięcznika Znak
7,5
Znak nr 763 Wojciech Bonowicz, ...
Okładka książki Znak nr 762 Inga Iwasiów, Jan Hartman, Angelika Kuźniak, Janusz Poniewierski, Dominika Kozłowska, Józefa Hennelowa, Robert Pawlik, Andrzej Muszyński, Jan Assmann, Magdalena Kicińska, Mindaugas Kvietkauskas, Redakcja miesięcznika Znak, Piotr Oleksy
7,0
Znak nr 762 Inga Iwasiów, Jan H...
Okładka książki Znak nr 761 Manfred Frank, Wojciech Bonowicz, Grzegorz Strumyk, Angelika Kuźniak, Janusz Poniewierski, Józefa Hennelowa, Ola Synowiec, Redakcja miesięcznika Znak
5,5
Znak nr 761 Manfred Frank, Wojc...

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Nie pisz wierszy, bo będziesz nieszczęśliwa

29 Link do recenzji

Dziękuję za wrażliwość, za piękno, za prostotę i naturę. Jedna z piękniej nakreślonych postaci o jakich czytałam ostatnimi czasy.

Historię Papuszy czyta się jak trzymający w napięciu thriller. Świetny portret cygańskiej poetki, której poezja dosłownie złamała życie. p.s. Po za tym to "Czarne" - ono nigdy nie rozczarowuje :)

Nie pisz wierszy, bo będziesz nieszczęśliwa
Nie bądź wrażliwa, bo świat cie zje
smutna, piękna, nostalgiczna opowieść o kobiecie, która wiedziała, ze bycie sobą jest niebezpieczne, a jednak z tego nie zrezygnowała
proza Angeliki Kuźniak - surowa, oszczędna, przezroczysta tylko podkreśla to, co trzeba i wydobywa emocje, a nie je zagaduje słowotokiem
mistrzostwo!

96/2019, DKK (V 2019)

Smutna i nostalgiczna...
Nie mogę napisać biografia lub opowieść o Papuszy. Cygańskiej poetce wyrzuconej poza nawias społeczności cygańskiej za zdradę”gadziom” ich zasad życia, słownika i wyrazów cygańskich publikowanych w jej tomikach lub opracowaniach o jej twórczości. Za złamanie zasad „mageripen”, niepisanego prawa obowiązującego wszystkich Cyganów, które wdychają z...

Na półkach: , , , ,

"Papusza" to historia życia poetki, Bronisławy Wajs. Historia zebrana na niecałych dwustu stronach. Przyznam, że sięgnęłam po ten reportaż (a może raczej biografię?), ponieważ uwielbiam wiersze Papuszy. Uważam, że niewielu jest poetów, którzy potrafią tak jak ona tworzyć poezję. Wcześniej uważał tak Ficowski i Tuwim, więc chyba rzeczywiście tak jest. :) Chciałam poznać...

Przeczytałam tą książkę już jakiś czas temu, ale nie mogłam zabrać się do opisania odczuć po niej. Książka została stworzona przez autorkę doświadczoną w pisaniu o kobietach, tych nietuzinkowych, wyłamujących się ze schematów. Jak ma to w pisarskim zwyczaju Angelika Kuźniak, "Papusza" zawiera udokumentowany zapis życia utalentowanej cygańskiej poetki. Bazując na archiwach,...

Świetny reportaż,dzięki któremu możemy poznać fascynującą kobietę, cygańską poetkę Bronisławę Wajs zwaną Papuszą, która nie miała łatwego życia. Autorka przeniosła mnie w niesamowity świat Cyganów, zamknięty dla "obcych", kierujący się swoimi prawami i zasadami.

Książka, którą czyta się jak baśń, zachłannymi oczami, w urzeczeniu i ciekawości. Mimo iż wydana w serii Reportaż, brzmi jak poezja.
Urzekająca, porywająca opowieść, od której nie sposób się oderwać.
Autorka pisze o Bronisławie Wajs, szerzej znanej jako Papusza, utalentowanej romskiej poetce, kobiecie wielkiej wrażliwości. Kuźniak zebrała rożnej maści materiały źródłowe:...

Cyganka-Polka-Kobieta-Poetka-Papusza, tak wiele w jednej małej osobie, aż dziw bierze ile wycierpiała, ile przeżyła, jak sobie radziła, ile chciała się nauczyć, jak była skromna, ile mogłaby ale duma i kodeks cygański jej nie pozwoliły, wojna, bieda, głód, choroby, wiersze te niezapisane, wykluczenie przez swoich, odebrana wolność, umysł który zaczął zawodzić, dusza która...

Dyskusje

1 519